Čekej do tmy (1967)


wait_until_dark_5

Wait Until Dark, režie: Terence Young, scénář: Robert Carrington, Jane-Howard Carrington, podle divadelní hry Fredericka Knotta, kamera: Charles Lang, hudba: Henry Mancini, střih:Gene Milford, hrají: Audrey Hepburn, Efrem Zimbalist jr., Alan Arkin, Richard Crenna

 

108 minut, 1.85:1, 35 mm, barevný

 

nominace na Oskara – nejlepší herecký výkon v hlavní roli (Natalie Portman)

 

Film:

 

Skupinka cynických dealerů drog odešle panenku napěchovanou heroinem. Ta ovšem nešťastnou shodou okolností skončí v bytě postaršího chlápka Sama Hendrixe (Efrem Zimbalist, jr.), který je plný pochybností a jeho půvabné partnerky Susy (Audrey Hepburn), jež před časem oslepla a ještě si to nepřiznala. Toho času je Susy doma sama a na zvonek jí neustále zvoní cizí lidé, kteří jí vstupují do bytu.

 

Jeden vypadá, že je fajn (Richard Crenna), druhý je od poslechu grázl (Alan Arkin), třetí se chová jako blázen (Alan Arkin). Sakra, proč jí ti divní lidé lezou do bytu? A co tam hledají? Nečekanou odpověď nabídne malá holka ze sousedství. Ti divní lidé sice chodí k ní do bytu, ale neodchází. Před domem je totiž zaparkovaná dodávka. Susy brzy zjistí, že oslepnutí je nyní jejím nejmenším problémem.

wait-until-dark_1

Film Čekej do tmy natočil dnes zejména režisér Bondovek Terence Young. Distributor zvolil tento slogan:,,Ztlumte světla, zkontrolujte řetěz na dveřích a připravte se na mrazivý thriller. Na scénu vstupují dvě postavy. Susy, která nedávno přišla o zrak a stále se učí jak s tímto handicapem žít, a psychopatický vrah Roat. Roat chce získat heroinem nacpanou panenku, o které si myslí, že ji Susy má. Jediné oč jde Susy, je přežít.“

 

Film produkoval Mel Ferrer, manžel Audrey Hepburn, která si film docela dost ohlídala. Kostýmy, ve kterých hrála, si sama koupila v Paříži, takže manžel ušetřil za kostýmního výtvarníka. Idylické to ale zřejmě nebylo, protože se hned po uvedení filmu rozvedli a Audrey Hepburn ukončila kariéru. Ale zpět k filmu.

wait-until-dark-2

Film sice obsahuje několik bizarních chyb, ale ty velkoryse přehlédnete, protože to vůbec nejsou chyby, jak říkají škarohlídi. V kinech to musela být bomba a naplno jsem snímek docenil až na pořádné uhlopříčce a v originálním znění. V Americe se kinaři museli velmi bavit. Dostali totiž od distributora pokyn, aby v posledních 12 minutách filmu zhasínali tlumená světla v kinosálech! Dokonce byli kuřáci naváděni, že pokud si půjdou zapálit, pak posledních osm minut filmu bude vypnuto veškeré osvětlení. Geniální marketing, co říkáte! I když dnes by samozřejmě nefungoval.

Ačkoli je to film Audrey Hepburn (Snídaně u Tiffanyho, Prázdniny v Římě), která je úžasná si za film odnesla pátou nominaci na Oskara a prakticky nezmizí z plátna, pak herecky jí ještě o trochu předčí Alan Arkin dokonce v trojroli, pro kterého byla role v tomto filmu pořádným křtem ohněm.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist