Co mají společného Hedren, Griffith a Johnson?

Kladli jste si někdy otázku, jaktože v herecké branži uspějí sourozenci nebo děti slavných rodičů? Herecké klany Douglasů, Hrušínských nebo Rašilovů jistě hned poznát podle jmen, ale co když se jmenují jinak?

hedren_griffith_johnson

Nebudu vás dlouho napínat, milí čtenáři. Tippi Hedren, Melanie Griffith a Dakota Johnson jsou babička, maminka a vnučka. O příbuzenském vztahu Griffith a Johnson zřejmě víte z bulváru, ale v době velké slávy Tippi Hedren v Československu žádný bulvár nebyl. Podívejme se tedy na vrcholy kariér těchto tří slavných dam.

Birds (1963)

Tippi Hedren se proslavila Hitchcockovým filmem Ptáci, do které jí mistr obsadil proti vůli studia. Půvabná dívka a platinová blondýna z venkova se Hitchcockovi velmi líbila a rozhodl se z ní udělat hvězdu. O jejich společném vztahu vznikl také snímek Dívka z produkce HBO, který je ale zřejmě hodně upravenou verzí. V zásadě je to film o starém tlustém a nadrženém chlapovi, který chce do postele blonďatou nánu. Mimochodem podle legend byl Hitchcok tak rozrušen, že mu dala Grace Kelly košem a místo herectví začala panovat v Monaku, že se rozhodl udělat hvězdu z kohokoli. To je samozřejmě blbost, protože Tippi Hedren byla v Ptácích vynikající. Ještě před uvedením Ptáků pak společně natočili psychologický snímek Marnie, který byl ale kasovní propadák.

Brian De Palma - filmografie

Když Hitchcockův pohrobek Brian De Palma natáčel poctu Oknu do dvora s názvem Dvojník, sáhl právě po dceři Hitchockovy múzy Tippi Hedren a obsadil Melanie Griffith. Film Dvojník se stal komerčním úspěchem a Melanie Griffith se dostala do hledáčku řady zajímavých režisérů. V době své největší slávy a postavení sex symbolu se vdala za televizní megastar Dona Johnsona, který trhal peoplemetry v kultovním osmdesátkovém akčním seriálu Michaela Manna Miami Vice. Příběh tak mohl pokračovat.

podnikava_divka

Pro české diváky nejznámější rolí Melanie Griffith je lehčí klasická komedie Podnikavá dívka režiséra Mikea Nicholse. Mladá ambiciózní sekretářka Tess pracuje ve velké makléřské firmě a bezmezně obdivuje svou šéfovou Katherine. Ta si však při lyžování zlomí nohu a Tess navíc zjistí, že jí ukradla nápad, kterým chtěla prorazit. Rozhodne se vzít proto svůj osud do vlastních rukou, a to samozřejmě velmi pohádkovým způsobem. Podnikavá dívka je moderní příběh o Popelce a dodnes může divačkám zpříjemnit odpoledne.

Jak možná víte, Melanie Griffith se s Donem Johnsonem rozvedla kvůli jeho příchylnosti k alkoholu a milostným eskapádám a skončila v náručí Antonia Banderase. S ním pak vychovala dceru Dakotu Johnson. Zřejmě i to bude důvod, proč Dakota Johnson neváhá přijímat role v projektech evropských režisérů a před pár týdny dojemně předávala cenu za celoživotní dílo viditelně dojatému otčímovi Banderasovi.

suspiria-guadagnino

Zřejmě největším uměleckým úspěchem je horror Amazonu Suspiria z roku 2018, i když divačky jí mají zafixovanou z veleúspěšné filmové trilogie Padesát odstínů šedi, díky které může hrát v umělecky náročnějších projektech. V současnosti je dvorní herečkou italského filmaře Luca Guadagniniho. Na RealFilmu naleznete ještě její filmy:  Oslněni sluncem, Black Mass: Špinavá hra.

 


ceska animovana klasika_obalka

KOUPIT na KosmasuZDE

Kniha k dispozici v Muzeu Karla Zemana

Přidat komentář

TOPlist