Irčan (2019)


Irishman-1

USA, Irishman, režie: Martin Scorsese, scénář: Steven Zaillian podle románu Charlese Brandta, kamera: Rodrigo Prieto, střih: Thelma Schoonmaker, hrají: Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Ray Romano, Anna Paquin

209 minut, barevný, 1.85:1, 35 mm, ARRI Alexa Mini

Film:

Russell Bufalino (Joe Pesci) není týpek, se kterým byste si zašli na pivko a přitom nesvírali v kapse nabitou pětačtyřicítku. A totéž se dá říci i o jeho učedníkovi a vyvolenému Franku Sheeranovi (Robert De Niro), který objektivně není příbuzný sympaťáka Irčana Eda, i když i o tom už bulvár rozehrál svou špinavou hru. A pak je tu i největší záhadná osoba a temné svědomí Ameriky Jimmy Hoffa (Al Pacino), který beze stopy zmizel v roce 1975.

Mafiánská sága sleduje životní dráhu Franka Sheerana, který začal kariéru jako řidič na jatkách a jelikož vždy mířil o trochu výš, nabídl své služby mafiánům. Když ale jednou narazí a hrozí mu pobyt za mřížemi, dostane se mu právnického servisu od amerických odborů. Sheeran tak spojí své kroky jak s mafiány, tak odbory a především se samotným odborovým předákem Jimmy Hoffou. Jenže tohle je sport s jasně danými pravidly, tady nelze jen tak převléknout dres nebo dávat na osobní sympatie.

irishamn_2

V roce 2004 filmaři poprvé oživili zemřelé herce a nyní se bezesporu legendární čtveřice Scorsese-De Niro-Pacino-Pesci pod scénářem Stevena Zailliana a více než stopadesátimilionovým rozpočtem od Netflixu vrhla do filmu, který vypadá díky omlazovacím efektům jako před třiceti lety. A to doslova i do písmene. Ještě k tomu Netflixu. Film původně vznikal pro Paramount, ale když se rozpočet přehoupl ke 100 milionům, dalo od něj studio ruce pryč, stejně jako investiční fondy. V ten moment přiklusal Netflix a film velkoryse odkoupil s tím, že vše rád doplatí a filmu věří. Jsem si jist, že nezávisle potvrzených 17 milionů diváků za prvních 5 dní na Netflixu jsou dostatečným signálem, že diváci chtějí vidět dobré příběhy. Myslete si co chcete, ale já jsem rád, že Netflix je dnes zachránce klasické kinematografie a je mi úplně fuk, že v nich filmaři nemohou točit širokoúhle, protože jde především o vyprávění příběhů a ta se ze severoamerického kontinentu povážlivě vytrácí ve prospěch barevných pohádek a spandexu.

Jedná se již o devátou spolupráci mezi režisérem Scorsesem a Robertem De Nirem. Skutečný Sheeran před svou smrtí roku 2003 přiznal, že zabil slavného Jimmyho Hoffu, šéfa odborového svazu International Brotherhood of Teamsters, kterého před lety ztvárnil v již zapomenutém filmu Jack Nicholson. Ve filmu se dále objeví Harvey Keitel, Jesse Plemons, Anna Paquin nebo Bobby Cannavale. Scénář vznikl podle knihy Charlese Brandta a napsal jej Steven Zaillian.

irishman_2

Irčan je rozmáchlá mafiánská sága, na které mě bavilo, jak se dějiny malého mafiána proplétají s dějinami velkými, se zabitím prezidenta Kennedyho, zabitím největšího odborového předáka, odstřelení všelijakých gangsterů lokální úrovně. Celý ten film odhaluje skrz příběh jednoho bezcitného Irčana, shodou okolností hraného taliánem De Nirem, korupci v těch nejvyšších vládních kruzích, bezbřehou naivitu dělnické třídy a odpovídá nenápadně na otázky, které si zcela jistě kladla generace mých rodičů a jelikož jsem staromil, tak i mě. Kdo sakra zabil Kennedyho a kdo oddělal Jimmyho Hoffu?

 

Film má typické ,,makarónské“ dialogy, na které jsme si u Scorseseho zvykli a kvůli kterým spousta Italů tento druh filmů upřímně nenávidí. Ale možná jsem jenom citlivý, protože jsem půl roku žil v kolébce italské renesance. Ano, Irčan je plný rasistických národnostních stereotypů a ano, kdyby tohle někdo natočil o Češích, tak by se mě to asi dotklo, i když asi ne. Na druhou stranu by nebylo špatné natočit film o českých mafiánech a používat tam analogické obraty jako:,,Kam si to hasíš, bařtipáne?“, Co ty zmrXanej bůčku“, ,,Prostřelím ti ten tvůj tupej tlačenkovej ksicht, zmrXe.“
irishman_1

Al Pacino řekl, že si film natáčel naprosto stejně jako v sedmdesátkách a naprosto neskutečných 106 natáčecích dní! To je zhruba o měsíc déle, než všechny hollywoodské blockbustery. A připomínka o sedmdesátkách asi nebyla myšleno jako výtka. Rozhodl se také vrátit ke starému dobrému Stanislavskému. Řekl, když se s kamarády bavil, jak tu postavu uchopit, napadlo ho, že kromě toho, že mu trikaři změní obličej, vrátí se také ke své řeči těla z doby kdy mu bylo 39 a 48. Irčan je také mimochodem natočený na filmový materiál v televizním neširokoúhlém formátu 1.85:1, který bude čím dál častější, protože lidi stále více sledují filmy v bedně a na mobilu a v širokoúhlém formátu vidí úplně nic.

Pokud si přehrajete v jednom sledu Mafiány, Casino a Irčana, budete mít volnou trilogii, která má v podstatě stejné obsazení a pojednává o hodně podobných věcech. To ale není na škodu, protože Scorsese se v žádném filmu neopakuje. Přiznám se, že navzdory neuvěřitelně agresivnímu marketingu pro art film za 160 milionů dolarů jsem od tohoto filmu nic moc nečekal a nakonec jsem se od toho vyprávění nemohl přes tři hodiny a dvě desítky minut odtrhnout. Herci jsou výborní, triky jsou neobvyklé, ale klobouk dolů před nimi. Místy mě make-up na hercích neskutečně rozesmíval. Robert De Niro je v tomto filmu naprosto jedinečný a klobouk dolů před scenáristou, to je paráda. A ještě bych rád vyzdvihl kritiky přehlédnutý výkon komika Raye Romana v roli odborářského právníka. Ten je skutečně perfektní.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

reklama světová klasika
Koupit ZDE ↓

Tištěná verze
http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/

Přidat komentář

TOPlist