Jmenuji se Dolemite (2019)


dolemite_1

Dolemite Is My Name, režie: Craig Brewer, scénář: Larry Karaszewski a Scott Alexander, hudba: Scott Bomar, střih: Billy Fox, kamera: Eric Steelberg, hrají: Eddie Murphy, Keegan-Michael Key, Mike Epps, Mike Epps, Craig Robinson, Tituss Burgess, Da´Vine Joy Randolph

117 minut, 2,00:1, DXL RAW (8K), barevný

Film:

Los Angeles 70. léta. Rudy Ray Moore (Eddie Murphy) je stárnoucí snílek. Dřív už zkoušel prorazit, ale moc se mu to nepovedlo. Teď dělá vedoucího prodejny ve franšíze s elpíčky pro černošskou komunitu a spíkra v klubu, kde může z lítosti říct pár vtípků jako stand up komik. Jednoho dne přijde do obchodu bezdomovec páchnoucí močí, který chce po Rudym čtvrťák. Rudy mu ho dá, aby se ho zbavil a bezdomovec na just řekne ve dveřích přisprostlý vtip o Dolemiteovi. Dolemite byl oblíbený hrdina vtipů v černošské komunitě, jehož původ je snad ještě v devatenáctém století. Rudy tyto vtipy dobře zná a navrhne svým kamarádům, že vtipy na ulici od bezďáků sepíše, vybrousí pointy a přednese v klubu.

Kamarádi se mu vysmějí. Jenže Rudy se nechce vzdát a jde si za svým snem. Má štěstí. Brzy objede spoustu černošských klubů a Dolemite mu vydělá i pár desítek tisíc dolarů. Rudy by chtěl víc. Absolutně neví, jak se točí film, ale ví, že černošská komunita chodí na Shafty a Blackulu. Co takhle jim naservírovat akčňák s Dolemitem, kde bude kungfu, děvky, dealeři drog a pasáci. A jak si usmyslí, tak se do toho pustí.

dolemite_2

Dolemite je skutečný film a Rudy Ray Moore je skutečný komik, který je v Americe docela pojem. Ostatně Dolemite nikdy neběžel v běžných kinech, ale je skutečným kultem pro milovníky špatných filmů. Respektive ne špatných filmů, je to parodie a přiznaná, která je ale v očích mnohých jen prostě nebetyčná kravina. Filmaři k snímku Jmenuji se Dolemite přistoupili jako k mému oblíbenému filmu Trhák pana Bowfingera, kde se snaží Steve Martin natočit film se skutečným Eddiem Murphym, který o tom nemá ponětí. Jmenuji se Dolemite, ale není tak přehnaný. Je to totiž biografický snímek, který je kombinací komedie a dramatu a v obou rovinách funguje naprosto skvěle.

Předně Eddie Murphy (Policajt v Beverly Hills)  se pohybuje už pár let pod radarem diváckého zájmu a třeba jeho krásný film Mr. Church neměl ani pořádnou distribuci. Prý o tyto filmy diváci nestojí. Jeho posledním solidním filmem, který byl úspěšný komerčně i u kritiky byla jeho vedlejší role v perfektním muzikálu Dreamgirls v roce 2006. To je přátelé už dost neskutečných 13 let!

dolemite_4

Rudy Ray Moore byl mezi komedianty v USA velice známý a jeho příběh je dost inspirující. Murphy ho v minulosti několikrát potkal. Schválně jsem si ho dal na youtube po zhlédnutí filmu a ačkoli si nejsou moc podobní, tak Murphymu se mu ho podařilo perfektně zahrát. Ty pohyby jsou naprosto neskutečné! Vynikající scenáristické duo Larry Karaszewski a Scott Alexander (Pokoj 1408), kteří napsali třeba Miloši Formanovi životopisné filmy Lid versus Larry Flynt a Muž na měsíci pak napsali krásný scénář, který perfektně dávkuje emoce a bude nominovaný na Oskara za nejlepší scénář a je bezesporu favoritem. Murphy je líbivý, citlivý, neskonale zábavný i tragický a nominace na Oskara ho podle mě také nemine. Neřešme ale nominace na Oskara, ale jaký je to film.

dolemite_3

Jmenuji se Dolemite je bezvadná sranda, jež funguje i na mě, a to nejsem americký černoch. Velmi se ve filmu povedl casting. Kromě bezvadně obsazeného Murphyho bych rád vyzdvihl Wesleyho Snipese, který si zde zahrál výraznou vedlejší postavu skutečného herce a režiséra původního filmu Dolemite. Snipes je po dlouhé době smysluplně obsazený a je ve filmu rovněž bezvadný. Při pohledu na jméno režiséra, to ale těžko překvapí. Film totiž režíroval Craig Brewer, který natočil naprosto nedoceněný film V řetězech se Samuelem L. Jacksonem a Christinou Ricci a rozhodně by si zasloužil lepší renomé, než dosud má. To se ale díky úspěchu tohoto malého filmečku stane, protože aktuálně režíruje dvojku Cesty do Ameriky, která je už teď hodně očekávanou událostí příštího roku.

Jmenuji se Dolemite je k vidění na Netflixu v českém znění.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

dolemite_poster

Přidat komentář

TOPlist