Nejzajímavější policejní kriminálky

Policajti na filmovém plátně jsou buď tvrďáci nebo správňáci nebo zkorumpovaní grázlové. Policejní kriminálka je samostatný žánr a pojďme se podívat na ty opravdu zajímavé, ačkoli třeba nejsou tak známé.

pevnost_apacu_v_bronxu

Za bolševika se v českých kinech hrála policejní kriminálka Pevnost Apačů v Bronxu režiséra Daniela Petrieho z roku 1981. Tenhle film jsem dlouho nechápal, pamatuji si, že ho vždy inzerovali jako akčňák a na můj vkus nikdy moc akční nebyl. Policista John Murphy (Paul Newman) se potkává s každodenními problémy v Bronxu – nebezpečné čtvrti New Yorku. Drogy, násilí, vraždy, korupce ve vlastních řadách… Na pozadí pátrání po vraždící prostitutce stihne Murphy prožít románek se sympatickou zdravotní sestrou, obléhání policejní stanice zfanatizovaným davem a sám se musí vypořádat se svým svědomím, zda krýt provinilé kolegy? S odstupem času a s poznáním amerických reálií však tento film hodnotím velmi vysoko pro maximální realističnost v zobrazení špíny velkoměsta. Opravdu moc dobrý film a naprosto přehlédnutý.

brooklynsfinest

Nejlepší z Brooklynu (Brooklyn Finest) je policejní kriminálka uvedená v roce 2010, ačkoli už od roku 2009 putovala po festivalech v hrubém střihu. Režíroval ji Antoine Fuqua, režisér žánrového vrcholu Training Day. Příběh se odehrává v newyorském Brooklynu a sleduje příběh tří policajtů. Sal (Ethan Hawke) dělá na protidrogovém oddělení a právě jeho žena očekává dvočata. Nutně potřebují nový dům, proto odpráskne policejního informátora a okrade ho o peníze. Pochůzkář Eddie (Richard Gere) má své práce tak akorát a chtěl by už jen do důchodu. Tango (Don Cheadle) je drogový dealer, ve skutečnosti policajt v utajení, který nechce prásknout Caze (Wesley Snipes), který mu v lochu dříve zachránil život. Drsná depresivní policejní kriminálka je sice bez automobilových honiček, ale je to poctivé temné policejní drama se skvělými hereckými výkony.

Špatnej polda (2009)

Policejní kriminálka z roku 2010 Špatnej polda je výbornou ulítlou detektivkou Wernera Herzoga, která je jedním z posledních dobrých filmů Nicolase Cage. K New Orleans se blíží hurikán Katrina a většina města je evakuovaná. Dva policejní důstojníci (Nicolas Cage a Val Kilmer) jdou ještě zkontrolovat svou stanici, očíhnout skříňky kolegů, ono nikdy není na škodu mrknout se, co tam mají, pro případ, že by je bylo potřeba skřípnout a víceméně náhodou se jdou podívat do cel. Ty jsou už zatopené částečně vodou, ale jeden člověk tam zůstal uvězněný. Nejprve se cynicky vsází, jak dlouho vydrží nedýchat a poté tam jeden z nich skočí – ten hodnější.Následkem jeho dobroty je trvalé bolestivé poškození páteře, na které si musí brát prášky. Bolest je čím dál tím silnější a policejní sklad nabízí tolik možností, jak bolest tišit – pervitin, amfetaminy, steroidy a všechno úplně gratis. Jo, jo, tahle práce má řadu pěkných benefitů. Recenze zde.

Policejní kriminálka Patrola (End of Watch) z roku 2012 se odehrává v nejnebezpečnější části Los Angeles a hlavní hrdinové tvoření policejní hlídkou Taylorem a Zavalou zažijí před našimi zraky, že policejní práce v takhle nebezpečných lokalitách není žádná legrace. Kritika byla nadšená, ohlasy zůstávají i po letech mimořádné a velmi pochvalně se o filmu v době premiéry na svém twitteru vyjádřil i režisér Francouzské spojky William Friedkin, který řekl, že ,,End of Watch považuje za nejlepší policejní film všech dob„.

 

reklama světová klasika
Koupit ZDE ↓

Tištěná verze
http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/

 

Přidat komentář

TOPlist