Pokoj 1408 (2007)

Pokoj 1408 (2007)

USA, 1408, režie: Mikael Häfstrom, scénář: Matt Greenberg, Scott Alexander, Larry Karaszewski podle Stephena Kinga, kamera: Benoit Delhomme, hudba: Gabriel Yared, střih: Peter Boyle, hrají: John Cusack, Samuel L. Jackson, Mary McCormack, Tony Shalhoub

104 minut (112 minut Director´s Cut), 2.35:1, 35 mm, barevný

Film:

Mike Enslin (John Cusack) se poslední dobou začal zabývat tzv. duchařskými historkami. Vyhledává místa, kde straší a píše o tom články, které pak úspěšně ventiluje i do knih. Dříve byl totiž ambiciózním intelektuálním spisovatelem, ale neúspěch jeho literárního počinu a tragické okolnosti kolem úmrtí jeho dcery ho poznamenaly víc, než by si byl ochoten připustit.

Pokoj 1408 (2007)

Poslední dobou tak navštěvuje hotely, kde se zjevují podle legend různé přízraky, jenže po pravdě řečeno, Enslin ještě nic paranormálního neviděl. Jednoho dne dostane poštou pohled s doporučením na pokoj 1408 v New Yorském hotelu Dolphin, kde je managerem noblesní Gerald Olin (Samuel L. Jackson), který Enslina za žádnou cenu nechce do pokoje pustit. Enslin však na tom trvá. První minuty však dají Olinovi za pravdu a Michael zdaleka není takový nebojsa, za jakého se považoval. Jenže…

O tomto filmu jsme psali na RealFilmu v rubrice Nová klasika už před devíti lety a s odstupem času je třeba říct, že tento film i po tak dlouhé době má v této rubrice stále své místo. Letos měly Kingovy adaptace dva vrcholy – objektivně komerční, kdy šla do kin veleúspěšná dvojka To a rád říkám i umělecký v horroru Doktor spánek. Možná nevíte, že v Doktoru spánek moc chtěl hrát titulní roli John Cusack. Cusack je bezesporu dobrý herec, a to prokázal třeba a právě tímto filmem. Pokoj 1408 je klasickým hororem ze staré školy, který překvapí velmi slušným obsazením a velice dobře zvládnutou režií s celou řadou ojedinělých vizuálních nápadů.

Pokud ve vás číslo 1408 budí podezření, pak máte tušení správné. V žádném hotelu by neměl být pokoj s číslem 13, protože to nosí smůlu. A jaképak číslo dostaneme, když sečteme 1 +4 + 8? Ano, je tomu opravdu tak. V tomto hotelovém pokoji se totiž potkávají skutečně temné síly.

Pokoj 1408 (2007)

Když Stephen King tvořil svou knihu O psaní dával začínajícím aspirantům literatury užitečné rady. V jedné z výchozích situací, na kterých chtěl ukázat jak vystavět dobrý strašidelný příběh se však zcela nepříznačně zasekl. Četl si totiž o jistém parapsychologovi, který navštěvuje záhadná místa a to byl jen první krůček k vymyšlení postavy Mikea Enslina. Nápad se mu dokonce zalíbil natolik, že se povídka 1408 stala jménem celé antologie povídek a byl zároveň autorem námětu pro plánovaný celovečerní film.

Snímek natočil mimořádně talentovaný režisér Mikael Häfstrom (Obřad), který si oblíbil zejména poetiku filmů ze 70. let. Snímek Pokoj 1408 je jeden z těch vzácně moderních filmů, který operuje s vytříbeným vizuálem a zajímavou retro výpravou. Přitom si ovšem nelze nevšimnout, že Häfstrom má slušně nakoukáno a zejména Osvícení Stanleyho Kubricka v něm zanechalo výraznou stopu. A perličkou je, že snímek byl dokonce natočený ve stejných ateliérech v londýnském Elstree.

Pokoj 1408 (2007)

Původně měl hlavní roli ztvárnit Keanu Reeves, ale nakonec připadla Johnu Cusackovi, který už v jedné Kingově adaptaci hrál (Stand By Me) a alespoň podle mého to byla správná volba. Cusack je totiž ve své roli naprosto geniální. Jeho herecký výkon drží film skutečně pohromadě a je radost se na něj dívat. Samuel L. Jackson se ve filmu objevuje pouze na pár minut, ale je v něm naprosto přesvědčivý.

Film má všechny aspekty solidní duchařiny a nabízí celou řadu skutečně děsivých momentů. V závěru filmaři docela tlačí na pilu a jednou scénou v závěru film docela shazují. Ostatně film má dva závěry. Testovací publikum totiž nesouhlasilo s režisérovým pojetím, a proto běžel v kinech jiný konec než na nosičích. Häfstrom si ovšem vynutil na studiu director´s cut, který film prodlužuje o několik děsivých minut a nabízí jiný konec. Mimochodem v Austrálii, Kanadě a Velké Británii znají diváci pouze režisérskou verzi.

Pokoj 1408 (2007)

Pokoj 1408 je velmi solidní ukázkou žánrového snímku, který má velkou ambici patřit časem ke kultovním podívaným. Jeho kritické přijetí bylo celosvětově velmi pozitivní, pochopitelně s přihlédnutím k žánru, na který se obecně kritici dívají skrz prsty. Film měl pouze 25 milionový rozpočet a stal se mimořádně ziskovým projektem. Film totiž celosvětově vynesl 132 milionů dolarů a další desítky milionů vydělal na nosičích.

 

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Tento článek vznikl díky finančnímu přispění společnosti Tau Seating s.r.o.

Přidat komentář

TOPlist