Francouzští Bídníci ukáží pařížské nepokoje

Z loňské hlavní soutěže na MFF v Cannes jde do českých kin skvěle hodnocený debut francouzského filmaře Ladj Ly, který představí Paříž v jiném světle, než jako metropoli zamilovaných.

miserables_3

Ladj Ly nejprve natáčel krátké dokumenty na web o pařížských nepokojích, které mu byly základem pro krátkometrážní film, který uspěl na francouzských Cézarech, tedy oceněních udílených francouzskou akademií filmařů. To byl odrazový můstek pro jeho debut Bídníci, který vzbudil v Cannes senzaci. A proč název Bídníci? Přesně proto, že současní lidé v ulicích jsou v režisérových očích srovnatelní s postavami slavného románu Victora Huga odehrávajícího se v 19. století. Hollywood Reporter film přirovnává ke kombinaci film Training Day a seriálu Špína Baltimoru (The Wire).

miserables_2

Stéphane se nedávno připojil ke zvláštní kriminální jednotce v Montfermeilu, na předměstí Paříže. Spolu se svými kolegy Chrisem a Gwadou – oběma zkušenými členy týmu – rychle postřehne zvyšující se napětí mezi sousedními gangy. Když se v průběhu zatýkání ocitnou na útěku, dron zachytí každý jejich pohyb, každou akci…

miserables_1

Film inspirovaný vzpourami z roku 2005 zasadil režisér Ladj Ly do současného Montfermeilu, stejného místa, kde se odehrávali slavní „Bídníci“ Victora Huga v roce 1862 a kde vyrostl. Děj filmu se odehrává během jediného dne. Film vyhrál Cenu poroty na velké soutěži o Zlatou palmu na MFF v Cannes a v současnosti je také nominovaný na Oskara za nejlepší zahraniční film. Do kin ho uvede Film Europe.

 

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist