Guy Ritchie

Guy Ritchie klame tělem a přiznám se, že si myslím, že jeho životopis je všude hodně upravený, ne-li dokonce vymyšlený. Jedna věc je ale jistá, je to jeden z neoriginálnějších režisérů s nezaměnitelným rukopisem.

guy_ritchie_1

Filmařské geny bychom u Ritchieho v rodině zřejmě hledali marně, ale jeho táta, se kterým se máma rozvedla ještě v hodně raném dětství pracoval v reklamní branži. A přesně tam Guy Ritchie získával své první režisérské ostruhy. Reklamy a videoklipy byly jeho první zakázky a první vydělané peníze. První dvacetiminutový hraný film natočil v roce 1995 a měl kliku. Ten film zhlédl zpěvák Sting a zaujal ho. Ritchie se tak dostal k režii svého prvního celovečeráku, který jistě dobře znáte a pokud ne, tak si ho pusťte, protože Ritchieho debut je jeden z nejoslnivějších debutů a bude vás hodně bavit. Píše se rok 1998 a do kin se dostal film Sbal prachy a vypadni.

 

Eddy je karbaník a 100 000 liber, které vybral od kamarádů by rád rozmnožil. Risk ovšem nevyšel a Eddy prohrál 600 000 liber. Do týdne by je měl splatit a tak se musí s přáteli poohlédnout v londýnském podsvětí po pořádném balíku.

sbal prachy
Autorský debut režiséra Guye Ritchieho byl něco jako živá voda pro britský film, a to v době kdy Británie gangsterky rozhodně netočila.(O filmu více zde) Na ostrovech se nosily romantické komedie Richarda Curtise jako Čtyři svatby a jeden pohřeb nebo korzetové filmy klasiků anglické literatury zejména z viktoriánské epochy. Místo toho přišel film narvaný postavami, překombinovanými situacemi a úžasnou kinetikou. Málokdo to pochopil, ale to až tak nevadilo. Ritchie si do filmu vybral řadu neherců, mezi kterými vyčníval třeba jistý Jason Statham.

 

Ten přišel na casting a Ritchie ho požádal, aby se mu pokusil prodat kradené zboží. Statham mu velmi přesvědčivě něco prodal a přitom režisérovi šlohnul hodinky. A opravdu šlohnul, protože si byl jistý, že se ten film nikdy nenatočí. Film se natočil a Ritchiemu novináři dali přízvisko britský Tarantino. Bůh ví proč. Tihle dva totiž nemohli být nikdy rozdílnější.

Podfu(c)k (2000)

Hlášky ale Ritchie umí perfektní. Třeba tuto.

 

Eddie: Jsou ozbrojení.

Soap: Ozbrojení, ozbrojení, ale čím?

Eddie: No, zkaženým dechem, vulgární mluvou, prachovkama…čím si myslíš, že můžou bejt ozbrojení? Zbraněma, ty vemeno!

nebo

Tom: Podívej, tohle je úplně jako slepičí polívka.

Nick Řek: A to je co?

Tom: To je košér. Jako na Vánoce.

Nick Řek: Židi, ale neslaví Vánoce, Tome.

snatch

Díky úspěchu filmu dostal nabídku od hollywoodského studia Sony. Byla to gangsterská komedie s idiotským českým názvem Podfu(c)k (originál je Snatch) a do kin přišla v roce 2000. Do filmu se vrátili staří známí z Ritchieho debutu, ale neotřelý režisér nalákal i jména mnohem hvězdnější jako Brada Pitta, Benicia del Tora nebo Dennise Farinu. Film to byl opět úžasně kinetický s neuvěřitelně over the top humorem v nevhodných situacích a šílenými situacemi. Film ale musíte vidět v originále! V dabingu film ztratil 50%. Film vydělal násobek svého rozpočtu ale všem bylo jasné, že další podobný film už nebude ono. Ritchie to věděl velice dobře, jenže měl jiné starosti. Zamiloval se. A ne jen tak do někoho.

guy_ritchie_2

Sympatický blonďák s třemi křížky na krku a něco se totiž zasnoubil a posléze oženil s první dámou hudebního showbussinessu Madonnou, která měla vždy ambice se stát filmovou hvězdou. Najednou se stal přívěškem slavné divy a k tomu řekl kouzelnou hlášku: ,, Naprosto chápu, že je svět fascinovaný mojí ženou. Mám to úplně stejně.“

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist