Hořký měsíc (1992)


FILM 'LUNE DE FIEL' BY ROMAN POLANSKI

Francie/USA/Velká Británie, 1992, Lunes de fiel, režie: Roman Polanski, scénář: Roman Polanski a Gérard Brach podle stejnojmenného románu Pascala Brucknera, kamera: Tonino Delli Colli, hudba: Vangelis, střih: Hervé de Luze, hrají: Peter Coyote, Emmanuelle Seigner, Kristin Scott Thomas, Hugh Grant, Victor Banerjee

138 minut, 1.85:1, 35 mm, barevný

Film:

Mladý britský manželský pár, Nigel (Hugh Grant) a Fiona Dodonovi (Kristin Scott Thomas), se na plavbě lodí z Turecka seznámí s krásnou francouzskou tanečnicí Mimi (Emanuele Seigner) a s jejím starším invalidním americkým manželem Oscarem (Peter Coyote). Invalida vycítí mladíkův zájem o svou manželku a po několik večerů mu vypráví šokující příběh jejich trýznivého vztahu. Oscar žil v Paříži, kde se nepříliš úspěšně pokoušel o spisovatelkou dráhu. Se servírkou Mimi prožil vášnivou romanci, jenže po nějaké době se dívky nabažil a musel vynaložit všechen svůj cynismus a krutost, aby se jí zbavil. Mimi se mu však tvrdě pomstila a připoutala ho k sobě navždy. Pár je nyní spojen poutem nenávisti a zmarněné lásky až za hrob.

,,Pokud bych měla vybrat film, který jsem raději nikdy neměla točit, byl by to Hořký měsíc,“ pronesla francouzskému tisku při jednom rozhovoru Emanuelle Seigner (Edith Piaf, 48 hodin v Paříži) a později to několikrát opakovala dalším novinářům. A její rozhodnutí je naprosto pochopitelné. Tato role bezesporu poznamenala její následující kariéru a navždy ji zaškatulkovala do rolí femme fatale, pro které máme v češtině příznačnější výraz mrcha.

Hořký měsíc neměl na růžích ustláno ještě ve fázi rukopisu. Pascal Bruckner knihu posílal z jednoho nakladatelství do druhého a všude slyšel stejnou odpověď. ,, Dovedeme si představit náš ediční plán i bez vaší knihy.“ Scenáristická adaptace pak knihu významně proměnila, hodně zjemnila a odstranila velmi nechutné pasáže, vedle kterých je Padesát odstínů šedi hodně slabým čajíčkem. Film je ovšem bez nadsázky mnohem lepší, než knižní předloha.

horky_mesic_2

Pokud jste u filmu ještě nezažili pocit, že se na něj musíte dívat, i když vás režisér hladí tzv. proti srsti, tak jste dozajista ještě neviděli Hořký měsíc. Romantické, obscénní, humorné a nervydrásající drama s celou řadou silných scén, které je plné napětí různého charakteru, od poněkud exotického erotična až po atmosféru, za kterou by se nemusel stydět lecjaký horror.

Klíčovou roli ve filmu má americký herec Peter Coyote, který ač patří k nejlepším americkým charakterním hercům, nikdy se nestal hvězdou v pravém slova smyslu a své nejoceňovanější role odehrál v evropských produkcích. Divácky nejznámější pak ztvárnil jako vojenský velitel v závěru Spielbergova E. T. Mimozemšťana. Role Oskara je bezesporu jeho životní rolí a je pro mě dost nepochopitelné, že nebyl ani nominovaný na Oskara. Dokonce jsem četl jednu velice zajímavou interpretaci amerického publicisty, že Oskar je vlastně zosobnění naší představy o Romanu Polanském z médií. Spisovatel žijící v pařížském exilu, který má problémy se svou sexualitou a zároveň je viditelně postižený i fyzicky.

horky_mesic_3

Zásadní role je ale bezesporu Mimi, kterou hrála živelná a netradičně krásná Emmanuele Seigner, francouzská modelka a herečka, pocházející z významné pařížské kulturní rodiny, která je také režisérovou manželkou a matkou jeho dětí. Její herecká proměna ve svůdnou černou vdovu je beze zbytku uvěřitelná a troufám si tvrdit, že inspirovala mnohé herečky, které pak musely nastoupit do stejných chladně vypočítavých šlépějí.
Ve vedlejších rolích druhého manželského páru Nigela a Fiony hercům sekundují Hugh Grant (Krycí jméno U.N.C.L.E, Jak na věc) a Kristin Scott Thomas (Tomb Raider, Nejtemnější hodina, Suite Français, Nikomu to neříkej, Jen Bůh odpouští, Lov lososů v Jemenu, Anglický pacient, Zaříkávač koní), kteří v té době zdaleka nebyly takové hvězdy jako v polovině devadesátých let díky hitům Čtyři svatby a jeden pohřeb, kde hráli oba a pochopitelně oskarový Anglický pacient, kde excelovala druhá jmenovaná aktérka.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist