Ida (2013)


Ida_1

Polsko/Dánsko/Francie/Velká Británie, Ida, režie: Pawel Pawlikowski, scénář: Pawel Pawlikowski, Rebecca Lenkiewicz, kamera: Ryszard Lenczewski, Lukasz Zal, střih: Jaroslav Kaminski, hudba: Kristian Eidnes Andersen, hrají: Agata Kulesza, Agatha Trzebuchowska, Dawid Ogrodnik, Jerzy Trela, Joanna Kulig

82 minut, černobílý, 1.37:1, 35 mm

Oskar za nejlepší zahraniční film, nominace na Oskara – nejlepší kamera, Evropské filmové ceny – nejlepší film, režie, scénář, cena diváků, BAFTA – nejlepší neanglicky mluvený film

 

Film:

Dospívající novicka Anna (Agatha Trzebuchowska) je požádána matkou představenou, aby navštívila svou jedinou žijící příbuznou Wandu (Agata Kulesza), o jejíž existenci neměla dosud ani tušení. Ukazuje se, že teta Wanda je bývalá zapálená komunistka a soudkyně, která v 50. letech posílala na smrt kněze a další odpůrce režimu. Říkalo se jí Krvavá Wanda.

Wanda původně Annu odmítne, ale nakonec se cynická a životem protřelá žena rozhodne, že absolvuje s poněkud naivní Annou cestu za odkrytím rodinného tajemství, svého židovského původu a svého pravého jména, Ida.

ida_2

Britský režisér polského původu Paweł Pawlikowski se s Idou vrátil do země svého dětství. Film jsem viděl až po zhlédnutí Studené války, kterou jsme na RealFilmu loni vyhodnotili jako jeden z nejlepších filmů roku. Ida je o poznání klasičtější podívaná, nemá tak svižné vyprávění, ale opět musím hodnotit dobře zvolenou stopáž. Film nemá hluchých míst, je plný děje a zajímavých postav. O to více překvapí, že Agatha Trzebuchowska je tzv. naturščik a k režisérovi se dostala díky tomu, že jí vyfotografovala v kavárně režisérova kamarádka, která jí přiměla přijít na casting.

Paweł Pawlikowski nemá filmové vzdělání, což ale neznamená že neumí točit filmy, naopak. Ida má 23 verzí scénáře a výsledný film není podobný ani jedné z nich. Takový filmař je pro producenty noční můra a Pawlikowski si je toho dobře vědom. Já tomuto guerrilovému natáčení nefandím a vím, že ho z českých filmařů dělá třeba Jan Švankmajer a je to vždy sázka do loterie a také skutečnost, zda režisér dokáže udržet myšlenku po celou dobu natáčení.

ida_3

Někdy to projde i u extrémně nákladných filmů, jako třeba u Gladiátora Ridleyho Scotta, který dokázal občasná klišé nádherně vyšperkovat dechberoucími scénami. Pawlikowski nejde prvoplánově po senzačních záběrech, ale když dojde na zobrazení emocí, je jedinečný. Ida není odtažitá akademická nuda, nebo moralita, ale barvitý a hluboce lidský příběh, který nemá černobílé postavy.

 

Klíčové bylo ty barvité postavy vymyslet, a to se objektivně povedlo, protože v momentě kdy režisér a scenárista postavy pozná ví kam až může zajít. Natáčení začalo s polovinou rozpočtu, kterou filmaři získali od Polského kulturního institutu a potřebné cash flow dodal Eric Abraham, britský režisér, který produkoval oskarového Kolju Jana Svěráka. Nutno dodat, že na trhu v Cannes Pawlikowského přístup budil velké zděšení – černobílý film v polštině s neherečkou v hlavní roli ve filmu, který nemá jasně daný žánr. Obtíže byly jistě děsivé a Pawlikowski si chvílemi prošel pověstnou zahradou stínů. Ostatně rozpovídal se o tom v listopadu 2014 pro britský deník Guardian.

ida_4
Padesátá a šedesátá léta v Polsku rozhodně nebyla procházka růžovou zahradou, stejně jako u nás v Československu. Mladá dívka je poslána z klášterního sirotčince za svou jedinou žijící příbuznou. Nejprve máte dojem, že je to obyčejná prostitutka, ale ona je ještě něco horšího – komunistická prokurátorka, přezdívaná krvavá Wanda. Ida se dozví o svém židovském původu a rozhodne se najít své rodiče, i když ví, že jsou po smrti.

Ida vyhrála Oskara pro nejlepší zahraniční film a plným právem. Režisér Pawlikowski, který se podle mě ještě více vytáhl s fantastickou Studenou válkou, natočil brilantní biják. Ida je kvalitní film, v Polsku vzbudil velké emoce, zejména díky otevřenému zobrazení polského antisemitismu, který je tam stále velké tabu. Já k tomu dodám jen okřídlené novozákonní vždy pravdivé konstatování, že doma není nikdo prorokem. RealFilm tento snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí.

 

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

PS: Ve filmu hraje Joanna Kulig, a to roli zpěvačky. S tímto vědomím si přečtěte recenzi na film Studená válka.
ida_6

Zajímavosti:

  • Film se nakonec stal překvapivým komerčním hitem, k čemž mu jistě dopomohl i prestižní Oskar. Nejvíce se na film chodilo v USA a Francii, dobře si film vedl také ve Velké Británii, Austrálii, Španělsku a latinské Americe.
  • Film se natáčel v těchto lokacích – Lodž, Klemensów (Pałac Zamoyskich), Mianów, Jeżew, Dzierżanów, Pabianice, Szczebrzeszyn, Zgierz, Garbowice w pow. opatowskim.
  • - Návštěvnost v českých kinech byla 6 600 diváků.

Přidat komentář

TOPlist