Intimní osvětlení (1966)

Intimní osvětlení (1965)

Intimní osvětlení

Režie: Ivan Passer, scénář: Jaroslav Papoušek, Václav Šašek, Ivan Passer, kamera: Josef Střecha, Miroslav Ondříček, hudba: archivní – Antonín Dvořák, W. A. Mozart, Vojtěch Matyáš Jírovec, lidová hudba, střih: Jiřina Lukešová, hrají: Karel Blažek, Zdeněk Bezušek, Věra Křesadlová, Jan Vostrčil, Jaroslava Štědrá

71 minut, 35 mm, premiéra 8. dubna 1966

V jihočeském Táboře se bude již brzy konat velká sláva, kvůli které se o víkendu po delší době znovu potkají dobří kamarádi a spolužáci z konzervatoře Petr (Zdeněk Bezušek) a Karel (Karel Blažek). Karel měl na škole přezdívku Bambas a nyní je ředitelem hudební školy a především otcem rodiny. Petr je profesionální muzikant a kvůli Petrovi se chystá vystoupit jako sólista na koncertě amatérského symfonického orchestru. Petra doprovází jeho potřeštěná holka Štěpa (Věra Křesadlová). Karel přivede hosty do nedávno postavené vilky a seznámí ho s celou rodinou. A můžeme začít!

Intimní osvětlení (1965)

Scenárista Václav Šašek měl slíbeno, že pokud najde režiséra pro své Intimní osvětlení, dostane projekt zelenou. Intelektuál Ivan Passer, který byl milovník klasické hudby, se zdál jako dobrá volba.

Passer chtěl Intimní osvětlení točit v jižních Čechách a obsadit ho neherci. Jeho první kroky vedly do Lidové školy umění v Táboře. Tam také potkal Bambase. Ve skutečnosti se jmenoval Karel Blažek a po přečtení scénáře pronesl památnou větu:,,To je vo mně.“ Co ovšem filmaři nevěděli, že pan Blažek byl v době natáčení vážně nemocný a bohužel mu nebylo dopřáno radovat se z úspěchu z důvodu jeho velmi předčasného úmrtí.

Film se natáčel v jednom domě v Miroticích a Ivan Passer ho objevil úplnou náhodou. Passerův řidič měl toho dne řízení už plné zuby a mladý režisér mu slíbil návrat do Prahy. V ten moment mu však do očí zasvítila střecha nového domu, přesně takového, jaký vyžadoval scénář.

Podobnou náhodu zažil Ivan Passer také při obsazování Bambasovy maminky. Byl poslední den před natáčením a stále neměl vybranou představitelku. Procházel se kolem Václavského náměstí a v hlavě si přehrával věty, které řekne kolegům. Najednou uviděl postarší dámu odpočívající na lavičce v parku. Passer se na ní podíval svýma smutnýma hnědýma očima a povídá:,,Potřeboval bych, abyste se mnou zítra odjela točit film do Písku.“ Žena se usmála a řekla:,,Ale samozřejmě. Víte, jsem totiž vdova a nemám co na práci.“

Pages: 1 2

2 Diskuse

  1. Pepa napsal:

    Díky za pohled do zákulisí jednoho z mých oblíbených filmů. Intimní osvětlení je se svými famózními výkony herců i neherců a skvělými dialogy podle mého názoru jedním z nejlepších filmů nové vlny. Takže ještě jednou díky a doufám, že článků s tématikou československé nové vlny bude více.

  2. Ondra Slanina napsal:

    Děkujeme, na Realfilmu si již teď můžete přečíst např. dva díly z prázdninového seriálu Všichni dobří čeští filmaři o nové vlně – http://magazin.realfilm.cz/2011/08/vsichni-dobri-cesti-filmari-6-dil-nova-vlna-i/, http://magazin.realfilm.cz/2011/08/vsichni-dobri-cesti-filmari-7-dil-nova-vlna-ii/. V blízké budoucnosti pak plánujeme do retra např. snímek Čest a sláva.

Přidat komentář

TOPlist