Jana Brejchová 80

Zítra oslaví osmdesátiny první dáma českého filmu Jana Brejchová, protože Francouzi mají Catherine Deneuve, Němci Hannu Schygullu, Američani Jane Fondu a my máme Janu Brejchovou.

jana_brejchova

Mezi českými herečkami je mnoho zajímavých a dozajista atraktivních hereček, ale opravdových hvězd je jako šafránu. Jana Brejchová je bezesporu herečka a zároveň hvězda. O jejích hereckých začátcích bylo napsáno mnohé. Dívka z chudých poměrů se ocitla před kamerou už ve svých třinácti letech díky objevu režiséra Ladislava Helgeho. Jenže rodiče si nepřáli, aby nadále filmovala, takže své další role ztvárnila dokonce proti jejich vůli. Když se objevila v hlavní roli kriminálního filmu Zlatý pavouk, o kterém jste dozajista nikdy neslyšeli, stalo se něco, co by každého odradilo. Film sestřelila nemilosrdná kritika a zvláště její herecký výkon neunikl sžíravé pozornosti.

 

Typově se ale hodila Jiřímu Weissovi do filmu Vlčí jáma, a to byla trefa do černého. Film se stal dodnes respektovanou filmovou klasikou a opravdovým prvním zásadním filmem herečky Jany Brejchové.

probuzeni

Pro její hereckou kariéru bylo další setkání s režisérem starší generace a tím byl Jiří Krejčík. Ten jí obsadil do typově naprosto odlišných rolí. Poprvé si střihla Jitku, dívku na okraji společnosti v teenagerském dramatu Probuzení a podruhé gymnazistku Janu, která je ochotna udělat vše pro záchranu kamaráda, kterého zatklo gestapo. Oba filmy se staly klasickými a zejména Vyšší princip je rodinným stříbrem české kinematografie.

 

Psala se šedesátá léta, Jana Brejchová měla velmi dobře nakročeno a československá kinematografie byla vítaným hostem i na velkých filmových festivalech. Tam se také Jana Brejchová stala žádanou hvězdou. Realita v komunistickém Československu ale byla poněkud jiná. Zatímco jí světoví novináři pokládali otázku jaký druh květin jí dává sluha každé ráno do vázy v její vile a nemysleli to jako vtip, nebylo možné vysvětlovat, co se za zavřenými hranicemi děje. Ale soukromý život Jany Brejchové sem dávat nebudeme. K velké hvězdě – idolu samozřejmě zájem o její soukromý život patří, ale když se podíváte do perexu tohoto článku, co vlastně víme o soukromém životě Catherine Deneuve nebo Jane Fondy? Nic, než nám samy řekly. Mnohem horší je, že v této době byla umlčena kariéra Evalda Schorma, který Janu Brejchovou obsadil do skvělého Farářova konce a pak až do svého posledního televizního filmu, jehož vysílání se už nedožil. Velká škoda je, že nehrála ani ve filmech Miloše Formana a přiznám se, že jako sestra Ratcheedová by podle mě neměla chybu. Ale historie kdyby samozřejmě nezná.

haus

Jana Brejchová se objevila v řadě českých veseloher – Zabil jsem Einsteina, pánové, Hodíme se k sobě, miláčku? a dokonce i v povedeném muzikálu Noc na Karlštejně, ale přijala i role v koprodukčních projektech, a to jak s východoněmeckou DEFou, tak západoněmeckou WDR (West Deutsche Rundfunk). Hrála ve filmu Dům v Kaprové ulici (Das Haus im Karpfengasse, 1965), který se natáčel v Praze, mladou židovskou dívku a za svůj výkon získala hereckou cenu na prestižním Berlinale.

 

V osmdesátých letech stojí určitě za zmínku její spolupráce s režisérem Jiřím Svobodou a nejvíce z této doby přežilo válečné drama Zánik samoty Berhof scenáristy Vladimíra Körnera.

 

 

Filmy Jany Brejchové na RealFilm.cz

fararuv konec5

Farářův konechttp://magazin.realfilm.cz/2017/07/fararuv-konec-1969/

vyšší princip

Vyšší principhttp://magazin.realfilm.cz/2017/03/vyssi-princip-1960/


mlady muz3

Mladý muž a bílá velrybahttp://magazin.realfilm.cz/2013/04/mlady-muz-a-bila-velryba-1979/

noc na karlstejne 2

Noc na Karlštejněhttp://magazin.realfilm.cz/2012/05/noc-na-karlstejne-1974/

Vlčí jáma - Kopie

Vlčí jámahttp://magazin.realfilm.cz/2012/03/vlci-jama-vychazi-na-dvd/

Přidat komentář

TOPlist