Muž ve stínu (2010)

Muž ve stínu (2010)

The Ghost Writer, Francie/SRN/Velká Británie, režie: Roman Polanski, scénář: Robert Harrisa Roman Polanski podle knihy Roberta Harrise Duch, kamera: Pawel Edelman, hudba: Alexander Desplat, střih: Hervé De Luze, hrají: Ewan McGregor, Pierce Brosnan, Kim Cattral, Olivia Williams, Tom Wilkinson, Timothy Hutton, James Belushi

126 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

MFF v Berlíně – Stříbrný medvěd za režii, Evropská filmová cena za nejlepší film

Film:

Nepříliš úspěšný spisovatel (Ewan McGregor) je najat na sepsání pamětí bývalého britského premiéra Langa (Pierce Brosnan) jako duch, tedy spisovatel, jež se pod dílo nepodepíše. Děj začíná nabírat nebezpečné obrátky krátce poté, co na opuštěnou zimní pláž známého amerického letoviska vyplaví moře mrtvolu jeho předchůdce na tomto literárním projektu. Netrvá dlouho a „duch“ si uvědomí, že přijetím atraktivní práce učinil strašlivou chybu: ukazuje se, že expremiér je muž, v jehož minulosti se skrývají tajemství, která mají sílu zabíjet.

ghost_writer_2

Po pravdě řečeno si nedovedu představit, že by měl tento film vlastně točit někdo jiný, než Polanski, protože tohle je přesně jeho styl. Režisér si pohrává s divákem jak kočka s myší a je to úplně jiný thriller, než jak točí Američané, ale přitom s americkým rozpočtem.

Vše směřuje k neodvratnému závěru, který mě napoprvé hodně šokoval, ale přitom je vlastně jediný možný. Finální rozuzlení díla, ale prozrazovat nemohu, ačkoli chápu, že Američany konec docela dost naštval a i někteří čeští recenzenti finále filmu úplně nepřijali. Samozřejmě s odhalením kauzy Snowden film získal nový rozměr.

ghost_writer_3

Autorem předlohy je velice úspěšný spisovatel historických románů Robert Harris, který dal jasně najevo, že postava premiéra má svůj předobraz v premiérovi Británie Tony Blairovi, jehož dobře znal a dával si načas, aby kniha a potažmo i film spatřil světa před memoáry samotného Blaira. Jako marketingový tah to bylo opravdu skvělé, zvláštní pachuť ovšem získal, když režiséra zatkla policie a zůstal ve Švýcarsku v domácím vězení. Film tak dokončoval po telefonu, protože mu hrozilo zatčení. Postprodukce tak byla opravdu hustá a jediný kdo se tomu smál byl Pierce Brosnan, který novinářům i přes klauzuli ve smlouvě, že nemá komentovat osobu režiséra řekl vtipně:,,Film je zakonzervovanej a režisér taky.“

ghost_writer_4

Ačkoli Ewan McGregor (Doktor Spánek od Stephena Kinga, Syn zmaru, Černý jestřáb sestřelen, Hvězdné války I-III, Začátky, Americká idyla) nebyl první volba na titulní postavu, zhostil se jí naprosto perfektně. Podle všeho měl roli hrát původně hvězdnější Hugh Grant, tehdy, ale McGregor se na roli hodí mnohem víc. Premiéra, který má mít divákovy sympatie, přestože zjišťujeme čím dál tím víc, že je to pěkný lump padla Pierci Brosnanovi jako ulitá. Film kromě těchto ústřední dvojice má ještě další esa v rukávu. Olivia Williams (Šestý smysl, Škola života), v roli premiérovy ženy podává fantastický herecký výkon a svůj obvyklý nadstandard hraje samozřejmě i britský herec Tom Wilkinson. Proti typu je obsazená i moje oblíbená Kim Cattral, která rozhodně není jen Samantha ze Sexu ve městě.

ghost_writer_6

Muž ve stínu se částečně odehrává v USA. Jelikož ale Polanski pochopitelně nemohl vstoupit na území Spojených států, stát Massachusetts ve filmu představuje Německo. Aby záběry vypadaly důvěryhodně, použila se řada detailů: americká auta, značení, dřevěné domy a komparz byl americké národnosti.

Polanski je mistr jemné psychologické kresby a stísněné atmosféry, a to se mu opět podařilo včlenit i do Muže ve stínu, který se může směle postavit vedle jeho nejlepších filmů Čínská čtvrť a Rosemary má děťátko. Film pracuje s tématem izolace, které je režisérovi skutečně vlastní. RealFilm snímek vřele doporučuje ke zhlédnutí.

 

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist