Nejzajímavější filmy o natáčení slavných filmů

Žánr filmu ve filmu je oblíbený samozřejmě nejvíce mezi samotnými filmaři a filmovými fajnšmekry. Dnes se podíváme na trojici prakticky neznámých filmů, které byste rozhodně neměli minout.

rko281

První film RKO 281 je snímek z produkce HBO a popisuje zákulisí natáčení slavného filmu Občan Kane. Píše se rok 1940. Do Hollywoodu přichází pětadvacetiletý mladík, jemuž se všeobecně říká „zázračný chlapec“. Jmenuje se Orson Welles (Liev Schreiber) Má za sebou doslova raketový nástup jako divadelní herec a režisér i jako tvůrce strhující rozhlasové hry Válka světů. Holywood je dalším cílem ambiciózního tvůrce a šéf studia RKO mu nabídne výjimečnou smlouvu. Díky ní bude mít Welles při natáčení svého filmu nevídanou tvůrčí svobodu, i když někteří mocní studioví šéfové pochybují, že arogantní mládenec dokáže takové smlouvy skutečně využít.

Orson nejprve přemýšlí o adaptaci Conradova románu Srdce temnoty (pozn. redakce – tu natočil Coppola ve své alegorii Apokalypsa), ale poté, co se setká s tiskovým magnátem Williamem Randolfem Hearstem (James Cromwell) a jeho okouzlující milenkou Marion Daviesovou (Melanie Griffith), se rozhodne pro zcela jiný příběh. Příběh o bezohledném, tvrdém muži a jeho vzestupu k moci a bohatství. Předobrazem ústřední postavy filmu, jehož název bude Občan Kane, se stane právě Hearst. Orson požádá o pomoc scénáristu Hermana Mankievicze (John Malkovich) a pustí se do práce, přestože oba vědí, na jak tenký led se pouštějí.

rko281_2

Film se začne natáčet pod výrobním číslem 281 a kromě vedení studia RKO nikdo netuší, čím životem se Welles inspiroval. Teprve když je film hotov, se Hearst dozvídá pravdu a vyvine veškerý svůj vliv, aby zabránil jeho uvedení. Nemilosrdné vydírání šéfů studií má úspěch a zdá se, že osud filmu je zpečetěn. Jenže ani Hearst není úplně všemocný a obrovské dluhy mu zabrání dokonat dílo zkázy. 1. května 1941, v den Wellesových šestadvacátých narozenin, má Občan Kane premiéru. Těsně předtím se mladý autor náhodou setkává v hotelovém výtahu se šestasedmdesátiletým mužem, který se jeho dílo pokusil zničit. Snaží se mu vysvětlit, že Občan Kane je víc než jen životní příběh jednoho muže. „Je to moralita o člověku, který dobyl celý svět, ale ztratil přitom duši…“ A Hearst odpovídá: „Já jsem svou bitvu se světem vybojoval dávno předtím, než jste se tu objevil. Ta vaše však teprve začíná…“ To je samozřejmě expozice filmu. Ještě bych rád upozornil na krásnou pozdní roli Roy Scheidera, šerifa Brodyho z Čelistí, jenž zde hraje exekutivce studia.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Divka

Pokud znáte film Dívka, tak byste ho na českém internetu mohli hledat donekonečna, protože z nějakého záhadného důvodu je všude uváděn jako The Girl. Pro pořádek. V češtině se skutečně hraje pod názvem Dívka. Jedná se o film z produkce HBO, natočený podle rozhodně neautorizované knihy o vztahu mezi Hitchcockem a jeho platinovými blondýnami, která byla bestsellerem a poprvé mě na ní před lety upozornil můj kamarád z Walesu Dion. Z této knihy, která příznivce režiséra příliš nepotěšila si filmaři vytáhli kapitolu o vztahu Hitche s Tippi Hedren. Nejedná se tedy o dokument a film je rozhodně fikcí. Zajímavé jsou ovšem scény z natáčení horroru Ptáci, které potěší. Trošku si to chtělo pohrát více se scénářem a přidat buď humor nebo drama. Takhle je to takové akademické a chladné drama. Herecky je to ale solidní. Toby Jones je skvělý, Sienna Miller krásná jako vždy a Imelda Staunton by si zasloužila více prostoru. Na jedno zhlédnutí slušný televizní film.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

In-Search-of-Fellini-Movie-1

Cinefilská lahůdka Hledání Felliniho (In Search of Fellini) o jedné nezkušené holce z amerického balíkova, která propadne v místním kině a na videokazetách kouzlu filmů italského klasika Federica Felliniho (Silnice, Osm a půl, Sladký život). Snímek si běžný divák nemá šanci užít, protože je to festivalové coming of age drama o vztahu matky s dcerou, ale pro milovníky Felliniho je to jednoznačně lahůdka. Jako milovník režiséra a člověk, který žil v Itálii možná trochu přidávám na hodnocení, ale ten film se mi opravdu moc líbil.

 

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg


ceska animovana klasika_obalka

KOUPIT na KosmasuZDE

Kniha k dispozici v Muzeu Karla Zemana

Přidat komentář

TOPlist