Nejdivnější sociopati posledních let

Poslední léta se na plátně objevuje velké množství antihrdinů a obecně divných lidí a sociopatů. Je to odraz podivné chuti filmařů, ale zároveň bez poptávky by nebyla nabídka. Představme si ty nejdivnější z nich. Článek není vhodný pro čtenáře do 18 let!

vladci_chaosu_1

VLÁDCE CHAOSU (2018)

 

Kamarádka Míša mě upozornila na film Vládce chaosu, který mi absolutně unikl a jež se hrál třeba na Festivalu otrlého diváka. Tam je hned ukázková sbírka sociopatů. Vládce chaosu je portrét norských metalových projektů Mayhem a Burzum a je podaný jako okázale destruktivní souboj dvou hodně radikálních osobností o to, kdo se stane nejdrsnějším ,,metlošem“ v galaxii. Zároveň je to příběh o tom, že když si postavíte image na tom, že jste totální extrémista, může se vám stát, že budete přitahovat opravdové, regulérní magory. Mayhem a Burzum jsou známí jednak jako průkopníci žánru black metal, ale také coby asi nejšílenější hudební skupina všech dob. Jejich vokalista s přezdívkou Dead natolik miloval smrt, že to nemohlo skončit jinak než jejich patřičně krvavým objetím.

vladce_chaosu_2

Krátce po něm do kapely přibyl Varg Vikernes, který paralelně rozjížděl sólový projekt Burzum. Jenže zatímco frontman Mayhem Øystein Aarseth o temnotě a chaosu hlavně mluvil, Vikernes přešel od jalových slov k brutálním činům, které otřásly celým Norskem. Film natočil švédský režisér Jonas Åkerlund, který sám začínal jako bubeník black metalové kapely Bathory, ale proslul především coby tvůrce videoklipů pro Madonnu a Lady Gaga, ale i Roxette nebo Prodigy. Akerlundova režijní tvorba mi samozřejmě není neznámá, jeho klipy jsou vyhlášené a viděl jsem i jeho horror Jezdci apokalypsy, který mu producenti sebrali a zmršili. Vládci chaosu jsou v mých očích kombinace Mechanického pomeranče a Slona a chápu, že v Americe je film nestravitelný, protože není žánrově vyhraněný a do konce filmu se nedozvíme, zda je režisér na té či té straně. Horror to není, ale je to temný psychologický film o lidech, kteří to nemají v hlavě v pořádku a některé scény jsou za hranicí snesitelnosti. Pokud chcete vidět něco, co vás naprosto rozseká, tak tady to máte.

zabiti_posvatneho_jelena_3

ZABITÍ POSVÁTNÉHO JELENA (2017)

 

U tohoto filmu nečekejte žádné uhlazené vyprávění. Je pravda, že se během sledování určitě několikrát divně zasmějete, ale garantuji vám, že na konci filmu už se nikdo smát nebude a při závěrečných scénách filmu se slabším povahám podle mě může udělat až fyzicky špatně. Steven Murphy (Colin Farrell) je úspěšný kardiochirurg, který žije v luxusní vile s krásnou ženou a dvěma dětmi zdánlivě pokojný život. Proč ale po práci vyhledává společnost podivínského pubescenta Martina (Barry Keoghan)? A odkud se berou nevysvětlitelné tragické události, které promění život Murphyových v naprosté peklo?

 

Zabití posvátného jelena není špatný film, není to dokonce ani zbytečný film, ale stále si nedovedu představit komu je vlastně určen. Znám několik lidí, kteří jej zřejmě ocení, ale jistý si tím určitě nejsem. Zde si přečtěte RECENZI, kterou jsme vydali u premiéry filmu.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist