Oznamuje se láskám vašim (1989)


oznamuje se_1

Československo, režie a scénář: Karel Kachyňa, kamera: Richard Valenta, střih: Jiří Brožek, hudba: Milan Svoboda, hrají: Lukáš Vaculík, Markéta Hrubešová, Antonín Procházka, Zdeněk Martínek, Miroslav Moravec, Bohumila Dolejšová, Ladislav Lakomý

 

90 minut, 1.37:1, 35 mm, barevný

 

Film:

 

Podzim 1944. Karel Svorník, kterému však neřekne nikdo jinak než Kája (Lukáš Vaculík), je mladý český lodník kotvící toho času v Drážďanech. Kolem něj se motá sedmnáctiletá víla kotrmelína, která se ovšem jmenuje Ulrika von Polchow (Markéta Hrubešová). Jejich zásadním problémem je v tom, že slečna Ulrika je Němka a jestliže v očích Čechů není primárně chápána jako nepřítel, její otec (Ladislav Lakomý) bezesporu ano, obzvlášť když se o něm říká, že je vedoucí v táboře v hradní pevnosti Königstein. Romeo a Julie na pozadí válečného konfliktu může začít.

  Jsou filmy, o kterých se hned řekne, to je přeci jasná klasika. U tohoto filmu to tak jasné není, protože v době uvedení měl dost hrozné kritiky. Nenechte se zmást rokem uvedení. Tohle je stále ještě normalizační film. Loni na besedě v Žatci v knihovně však diváci u tohoto filmu souhlasně přikyvovali, že to je opravdu dobrý film a rádi se na něj znovu podívají. Jak říkal americký prezident Kennedy, hlas lidu hlas Boží a při pohledu na internetové databáze je tu několik tisíc jedinců, kteří film hodnotí lépe, než Rudé právo.

oznamuje se_3

Karel Kachyňa jednou řekl: „Vždycky mě zajímaly nové tváře, protože nové tváře přinášejí i nové podněty. Herci jsou pro režiséra obrovský tvůrčí materiál a já se z nich vždycky snažil dostat jejich originál, jejich osobitost, to, co je na nich ryzí a cenné. Mladí herci mě lákali především tím, že ještě nemají žádné šuplíky šarží, že musejí stavět něco nového a původního.“

 

Pana režiséra Kachyňu jsem zpovzdálí jako adept filmařiny samozřejmě pozoroval. Sledoval jsem pozorně jeho profesní kroky, když pracoval jako dvorní režisér v České televizi v průběhu devadesátých let. Fascinoval mě na něm jeho nebetyčný klid a pronikavý pohled. V jeho pohledu byl totiž základ jeho velkého režijního úspěchu. V jeho tváři se dalo totiž číst jako v knize. Nemusel se rozčilovat a každý pochopil, že bude muset ze sebe vydat to nejlepší. Pro profesionální herce byla tato setkání většinou velice nepříjemná, protože Kachyňa se nikdy ani neobtěžoval jim cokoli usnadňovat nebo jim dovolit hrát z podstaty. Před ním byl každý debutant, protože ho dosud neměl ve svém filmu. Pokud ale vím, jiný metr měl pro mladé lidi a zejména dětské herce. Tam byl naopak od přírody laskavý, téměř jako dobrý učitel.

oznamuje se_4

 

Je nad slunce jasné, že film Oznamuje se láskám vašim byl a stále je snímek politicky naprosto nevhodný. V dobách totality nevyhovovala hodná Němka jako kladná postava a v současnosti je snímek negativně hodnocen kvůli fakta zkreslující propagandě a příliš velké benevolenci zacházení s reáliemi. Tento týden jsme na RealFilmu měli film Nikdy neodvracej zrak, se kterým se schválně seznamte i kvůli tomuto filmu, ať máte válečné Drážďany viděné z obou stan.

 

Film v některých momentech komentuje realitu velmi zasvěceně a netendenčně. Českosaské Švýcarsko, kde se film z velké části natáčel, včetně pevnosti Königstein, je ve filmu zobrazeno maximálně realisticky. Skutečnost, že v Königsteinu byla ve skutečnosti posádka Rudé armády, která tam zajistila poklady ze Zwingeru, takže je Američané nemohli vybombardovat, není žádná fikce. Díky vstřícnosti sovětských úřadů se v roce 1957 vrátila do Drážďan, které byly pochopitelně baštou DDR, podstatná část uměleckých sbírek. V tomto ohledu sehrál Sovětský svaz pro vzestup Drážďan jako dnešní „Florencii severu“ podstatně větší úlohu než UNESCO, ze kterého se město nechalo dobrovolně vyškrtnout a úředníci z UNESCO neměli tu odvahu to přiznat a vymysleli zástupný důvod s historicky nepřesným mostem. To je fakt, nikoli fake news.

oznamuje se_5

Vytýkat filmu nezvládnuté reálie tedy není také úplně na místě, zvláště vzhledem k omezenosti rozpočtu, s kterým Kachyňa pracoval. Naopak o jeho mistrovství svědčí to, že dovedl z tak mála natočit film světového vizuálu s nesvětovým rozpočtem.

 

O způsobu Kachyňova natáčení sdělil Lukáš Vaculík v rozhovoru pro server novinky.cz, že pan režisér díky omezení filmového materiálu, který měl k dispozici, mohl scény opakovat maximálně třikrát. V případě, že se na nějakém záběru takzvaně „zasekl“, musel další záběr odehrát na první dobrou.

oznamujese_2

Film zaujme také skvěle typově vybranými herci a ohromným plus je hlavní herecké duo ztvárněné Lukášem Vaculíkem a Markétou Hrubešovou. Vaculík zde hraje naprosto proti tehdy svému zažitému typu „libového frajera“ romantického hrdinu, který je nad věcí a dovede se obětovat. Mladičká Markéta Hrubešová, která zde předvedla svou nádhernou postavu v celé své kráse, pak způsobila mnoha svým fanouškům bezesné noci.

 

Oznamuje se láskám vašim je krásný milostný film vycházející z nejlepších tradic antického dramatu, kde se spojují velké emoce s válečným konfliktem. Po zhlédnutí filmu si udělejte názor sami, jak je to vlastně s těmi formálními a obsahovými nedostatky vytýkanými tehdejší totalitní oficiální českou kritikou.

oznamuje_se_poster

Máte rádi Karla Kachyňu a rádi byste si o něm přečetli? Myslíte si stejně jako my, že to byl skutečně dobrý režisér a není mu věnovaný adekvátní prostor? Sáhněte po naší knize Poutník světem fantazie o Otu Hofmanovi, kde jsme panu režisérovi Kachyňovi věnovali velký prostor. Dozvíte se třeba, proč nemá film Malá mořská víla scény u moře, kde se točilo Setkání v červenci a nebo o přehlédnutém skvělém filmu o holocaustu Poslední motýl, který díky revolučním událostem roku 1989 neprávem zapadl.

obalka_Poutnik_realfilm

Knihu Poutník světem fantazie vydává Charon media a můžete si jí koupit v distribuci společnosti Kosmas, ale také v obchodech Terryho ponožky v pasáži Světozoru a muzejním obchůdku Muzea Karla Zemana u Karlova mostu.

Přidat komentář

TOPlist