Pod Povrchem: Dva papežové (2019)

Vezměte dva skvělé britské herce, brazilského režiséra, příběh, který zajímá nejméně dvě miliardy potenciálních diváků a za tepla prodejte Netflixu. A voilá, máme tu nečekaný hit a překvapivou pecku.

the-two-popes-1

Scenárista Anthony McCarten je autorem scénářů k téměř perfektní podívané Nejtemnější hodina o Winstonu Churchillovi a zapojení Anglie do II. světové války a životopisnému filmu Teorie všeho o Stephenu Hawkingovi. Snímek režíroval brazilský filmař Fernando Meirelles, autor vynikajících filmů Město bohů a Constant Gardener s Rachel Weisz, jež si za tento film po právu odnesla Oskara.

 

Příběh začíná v roce 2005, kdy zemřel papež Jan Pavel II. a za jeho následníka byl ve Vatikánu zvolen německý (bavorský) kardinál Ratzinger, tedy Benedikt XVI. Na druhém místě se překvapivě umístil kardinál Jorge Bergoglio z Argentiny. O několik let později, kdy se v církvi vrší obrovské skandály, včetně třeba zatčení osobního sekretáře papeže, rozhodne se Bergoglio rezignovat ze své funkce kardinála v Argentině.

dva_papezove_2

Potud známá fakta a expozice filmu. McCarten zde následně rozehrává dialog mezi Ratzingerem – papežem a kardinálem Bergogliem, ve kterém jde o to, zda papež kardinálovu rezignaci přijme a rozehraje s ním hru o sebezpytování, víře, břemenech odpovědnosti a odpuštění. Říkáte si, že to asi nezní jako trhák se speciálními efekty. To samozřejmě ne, ale vzhledem k tomu, jak k filmu filmaři přistoupili, je to jeden z nejlepších filmů o křesťanství, který jsem kdy viděl.

 

Těžiště příběhu pak není samotný dialog, ale přístup obou mužů ke stejné víře. Je nabíledni, že film vznikl v produkci indické pobočky Netflixu, kde je v současnosti 20 milionů lidí hlásících se ke křesťanství. Ostatně k římskému katolicismu se hlásí v současnosti 1,2 miliardy obyvatel planety, z toho 40% jich žije v latinské Americe. A nyní si milé děti představte, že všichni by si předplatili Netflix:-)

dva_papezove_3

Film není primárně dialogem dvou mluvících hlav, Meirelles je příliš dobrý režisér, než aby se k tomu snížil, ale když na dialog dojde, je to čirá radost. Jejich hovory nejsou banální, jsou pěkně ostré a nepostrádají vtip a napětí. Anthony Hopkins (Dracula, Sloní muž, V zajetí rychlosti, Mlčení jehňátek, Okamžik zlomu) už dlouho nebyl obsazený do tak skvělé role a odvedl zde perfektní herecký výkon.

dva_papezove_4

Srovnatelný je ale samozřejmě také herecký chameleon Jonathan Pryce (Muž, který zabil Dona Quijota, Spása, Vrtěti ženou), který mi ze začátku přišel jako netradiční volba, ale popasoval se s tím velmi věrohodně. Tato dvojice papežů je základním pilířem úspěchu filmu. Celý film tak není akademickou nudou, ale je to úžasně kinetický příběh.

 

Závěrem lze říct, že Dva papežové, které uvádí do vašich televizí Netflix je výpravná konverzační dramatická komedie, která je krásnou kombinací hraného filmu s dokumentem a dvojicí špičkových hráčů Anthonyho Hopkinse a Jonathana Pryce. Je to podívaná naprosto skvělá, ostatně na režijní sesli seděl vynikající filmař Fernando Meirelles, který tak po filmu Constant Gardener a Město bohů má už třetí majstrštyk. Velké překvapení a pochvala Netflixu.

 

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

výroba: Netflix Indie, Distribuce: Netflix, režie: Fernando Meirelles, scénář: Anthony McCarten, kamera: Cesar Charlone, hudba: Bryce Dessner, střih: Fernando Stutz, hrají: Anthony Hopkins, Jonathan Pryce

dva_papezove_plakat

 

Přidat komentář

TOPlist