Pod vodou (2020)


podvodou_1

Underwater, režie: William Eubank, scénář: Brian Duffield, Adam Cozad, kamera: Bojan Bazelli, hudba: Marco Beltrami, Brandon Roberts, hrají: Kristen Stewart, Vincent Cassel, Jessica Henwick, John Gallagher, Jr., Mamoudou Athie, Gunner Wright, T. J. Miller

95 minut, barevný

Film:

Je to možná nejhorší a nejnebezpečnější pracoviště na Zemi. Podmořská těžařská vrtná stanice stojí na nejhlubším místě mořského dna – Mariánském příkopu. Je obklopena naprostou temnotou, svírána strašlivým tlakem, teplota okolní vody se blíží nule a pokud jste úplní dementi, tak se tam nedá dýchat! Ano, scenáristé mysleli na všechno a tuto informaci se dozvíte hned v úvodních titulkách, takže až se půjdete potápět do vany zadržte dech nebo se utopíte! Neberte to jako sarkasmus, káva je horká, voda je mokrá a zmrzlina vás může studit! Výzkumný tým provádí sondážní vrty, když přijde nečekaný průšvih. Něco se podělá, nikdo neví co a 70% podmořské stanice je kaput. Do této chvíle bezpečné prostory laboratoře se stávají smrtelnou pastí.

Jednotlivé části obřího podmořského komplexu jsou extrémními tlaky vody drceny jako papírové krabice. Jedinou šancí pro přeživší členy posádky je evakuace pomocí hlubinných skafandrů. Jenže v okamžiku, kdy se ocitnou mimo zdevastovanou stanici, zjistí, že jejich zásahy do mořského dna a následné zemětřesení probudily něco, co do této chvíle zůstávalo ukryté pod mořským dnem.

foto: Cinemart a.s.

pod vodou2

Jak jsme psali v upoutávkách, tento film byl na polici studia Fox a nyní Disney od roku 2017. A nedělám si iluze, že kdyby nevydělal balík nepravděpodobný film Meg s Jasonem Stathamem, tak by šel rovnou na Netflix. To by ale byla chyba. Pod vodou si kinodistribuci bezesporu zaslouží, ačkoli to je především podívaná, která potěší spíš žánrové fanoušky a ty, kteří mají rádi ústřední trio herců Kristen Stewart, Vincenta Kassela a T. J. Millera.

Jako malý kluk jsem byl u vytržení u béčkového filmu Deep Star Six a Cameronovi Propasti. Byly to filmy, které mě hodně bavily a bylo mi taky kolem osmi let, když jsem tato podmořská dobrodružství viděl. Byly to filmy napínavé, fantastické, byla tam spousta příšer a znovu opakuji, bylo mi osm let. Předpokládám, že současná generace ani jeden z jmenovaných filmů nezná, takže budou mít výrazně lepší výchozí pozici, protože film Pod vodou těmto filmům skládá velkou poctu, zdráhám se napsat, že od nich opisuje celou kostru scénáře.

I

Filmaři přiznávají, že hlavními vzory pro ně byl Scottův Vetřelec a Cameronova Propast. Copyrighty obou filmů patří studiu Fox, dnes Disney. Bylo proto nabíledni, že natočí žánrového mutanta obou filmů a vznikne tak originální sci-fi horror, který se odehrává na mořském dně a nikoli ve vesmíru. Filmaři od počátku chtěli natočit žánrový film a nikoli filozofickou sci-fi. Vzhledem k tomu, že autoři jsou ještě velice mladí a nejsou dostatečně zatížení cynismem starší generace a ve filmu hrají pozdní dvacátníci než padesátníci je jejich sdělení vlastně docela dost čisté a přiznám se, že tvůrcům asi odpustím více, než kdyby to byl film nějakého vyhořelého autora, který má nejlepší léta za sebou.

Film produkovala žena Tonia Davis se zkušeným Peterem Cherninem. Producentka k filmu trefně poznamenala: ,,Můžete to nazvat filmem o přežití, protože je to film o přežívání proti různým elementům, jen nevíte jaké elementy to budou. Jedna z věcí, kterou miluji na podmořském světě je, že je tam tolik neprobádaného, a vy vlastně nevíte, co je pod hladinou dokonce už jen kousek od břehu.“

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist