Proč bychom měli film Nezastavitelný Tonyho Scotta přehodnotit

Je to taková malá bouře ve sklenici vody, ale je vlastně docela sympatická. Režiséra Tonyho Scotta málokdo považuje za klasika a přitom bezesporu je. Všichni jste určitě viděli alespoň jeden jeho film. Nezastavitelný je dozajista nedoceněný majstrštyk.

 

 

Jak možná víte, režisér a možná ještě spíše scenárista Quentin Tarantino, sestavuje každý rok žebříček svých nejoblíbenějších filmů. Jeho TOP 10 se rozhodně vyplatí sledovat, protože v něm naleznete filmy, které nepodléhají současným novinářským tlakům, jež tlačí na udělování cen určitých produkčních struktur. Ano, o lidská práva a rovnoprávnost opravdu nejde. A jelikož je rok 2020 a začíná další dekáda, oznámil Tarantino, že sestaví žebříček pro celou dekádu a jelikož je doba podcastů, šel na filmový podcast filmových fanoušků a komentuje svou desítku, kterou mimochodem ještě nezveřejnil. Zatím víme, že číslo 2 má Nolanův Dunkirk a víme také, že v TOP 10 je Nezastavitelný. Ptáte se, COŽE? A ptáte se velmi správně. Film na RealFilmu samozřejmě máme, níže si přečtěte aktualizovanou recenzi a já za RealFilm dodávám, že Tarantinovi tleskám. Tohle je totiž skutečně jeden z TOP filmů dekády.

 

Unstoppable, USA 2010, režie: Tony Scott, scénář: Mark Bomback podle skutečné události, hudba: Harry Gregson-Williams, kamera: Ben Seresin, střih: Robert Duffy, Chris Lebenzon, hrají: Denzel Washington, Chris Pine, Rosario Dawson, Ethan Suplee, Kevin Dunn, Kevin Corrigan, Kevin Chapman

98 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

 

Děj

Nezastavitelný vlak plný smrtících toxických chemikálií se řítí na město a jediní dva muži ho dokážou zkrotit: zkušený (Denzel Washington) a začínající strojvůdce ( Chris Pine). Tisíce lidských životů visí na vlásku, zatímco se tito obyčejní hrdinové pokouší dostihnout milion tun valícího se železa a zabránit tak katastrofě epických rozměrů.

Když jsem si 11. listopadu 2010 pročítal recenzi na novinku Tonyho Scotta (Top Gun, Nepřítel státu, Spy Game) v New York Times, těšil jsem se, až se na tento hlučný spektákl podívám na velkém plátně. To jsem ještě netušil, že nás distributor tak nepěkně vyšplouchne. Nejenže film neuvedl v kinech, ale snímek putoval nepochopitelně rovnou na nosiče a dokonce s naprosto neuvěřitelnými chybami na přebalu. Chris Pine (Star Trek) skutečně ve filmu nehraje mladého průvodčího!!!

 

Ve filmografii Tonyho Scotta nejde nikdy příliš o to co, ale hlavně jak. Na začátku se šlendriánem na dráze dostane na trasu nákladní vlak bez strojvůdce. Pochopitelně nabírá na rychlosti, ale pořád nic vážného nehrozí. Jenže veškeré bezpečnostní páky pro zastavení vlaku pochopitelně selžou a ten se dostane na hlavní trať.

Protivníkem železné masy se tak stane především dvojice nesourodých strojvůdců. Frank (Denzel WashingtonAmerický gangster, Training Day) je ve středním věku, zřejmě přijde o práci a doma má dospívající dcery, které brzy vstoupí do života a otce příliš v lásce nemají. Druhým je mladý Will (Chris Pine), jenž nemá žádné profesní zkušenosti, u dráhy ho zřejmě čeká zářná budoucnost, ale v soukromí se mu rozhodně nedaří. Pokud hádáte, že se nejdříve nemají v lásce a pak se stanou přáteli, je vám zřejmě jasné, o čem, že to celé bude.

Dramatické dějové zvraty však v průběhu filmu přeci jen nastávají a to zejména díky řešením zastavení ohromného vlaku. Je to totiž zejména vlak, kdo je hlavním hrdinou snímku. Film se objevil v plánech studia Fox již v roce 2004 a původně oslovenými režiséry byl Robert Schwentke (Red) a později Martin Campbell (Casino Royale).

Natáčení

Tony Scott (65) není zrovna příznivce CGI:,,I moje máma pozná, že to není reálný,“ řekl v jednom z dokumentárních bonusů. Vizuálně strhující scéna vykolejení vlaku je tedy natočená v reálu, ale na druhou stranu, závěrečné scény jsou definitivně dílem trikařů. Celou dobu sledování filmu si nelze nevšimnout neustálé dynamiky obrazu. Hned vedle vlaku prolétávaly helikoptéry a často byly skutečně mimořádně blízko. Zhruba u dvou velmi kinetických záběrů se u mě dostavila dokonce mírná nevolnost.

Film měl rozpočet kolem 100 milionů dolarů (Washington se Scottem však byli studiem požádáni o snížení honorářů dohromady o 7 milionů) a na filmu je to rozhodně vidět. Tony Scott měl k dispozici všechny technické hračky, které si vyžádal, včetně početné skupiny kaskadérů. Zaujala mě zejména plošina kolem lokomotivy, na které se za jízdy mohla dělat kamerová jízda. Během natáčení se také ukázalo, že zatímco Denzel Washington se nebojí ani velmi nebezpečných kousků a má z toho s Tony Scottem upřímnou legraci, pak Chris Pine by se mohl jevit jako strašpytel, když se mu nelíbilo skákat na laně z auta proti jedoucí lokomotivě:-) Na druhou stranu Pine je Washingtonův chráněnec, protože ho do filmu osobně vybral. Scott velice slušně režíruje také typově skvěle obsazené herce, i ve vedlejších rolích jsou hodně záživné a zábavné figury.

Hodnocení:

Nezastavitelný je hlučný velkofilm se sympatickými hlavními hrdiny, brilantní technickou stránkou a precizním vizuálem. Je to dokonalý únikový film, který vstoupí, ohromí a potichu odejde. Mám takové filmy rád a pokud vy také, neměli byste si ho nechat ujít.
http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist