Smrtící epidemie (1995)


outbreak_1

Outbreak, USA, režie: Wolfgang Petersen, scénář: Laurence Dworet, Robert Roy Pool, kamera: Michael Ballhaus, hudba: James Newton Howard, střih: William Hoy, Lynzee Klingman, Stephen Rivkin, Neil Travis,hrají: Dustin Hoffman, Rene Russo, Donald Sutherland, Morgan Freeman, Kevin Spacey, Cuba Gooding jr., Patrick Dempsey

127 minut, 35 mm, Arriflex 535 – Zeiss, barevný

Film:

Údolí Motaba v Africe je v roce 1967 napadeno nebezpečným virem. Americká armáda v tomto neznámém viru vidí zajímavou biologickou zbraň. Vodíková bomba proto zničí vše v údolí Motaba a v Americe může vzniknout protilátka.

O necelých třicet let později se Sam Daniels (Dustin Hoffman), který pracuje s těmi nejnebezpečnějšími viry, dostane do kontaktu s neznámým virem. V malém americkém městečku je vyhlášena karanténa. Když se armáda zbaví nepříjemného Danielse, který z podivného chování vojáků usuzuje, že se mu něco tají, začne pátrat na vlastní pěst.Ve chvíli, kdy Daniels zjistí, že virus zmutoval a může se šířit vzduchem, dostávají vojenští poradci nápad. Zničit s prezidentovým svolením vesnici stejně jako údolí Motaba, jenže Daniels začíná být na stopě původního hostitele, který může zničit i zmutovaný vir.

outbreak_2

Smrtící epidemie není adaptací žádné knihy, ale je zřejmě vystavěná na knize virologa Richarda Prestona Jr. ,,The Hot Zone“, respektive spíš na jeho starším publikovaném článku v New Yorkeru. Preston tehdy rozklíčoval možnou nákazu Ebolou v jednom americkém městečku ve státě Virginia, zhruba dvacet kilometrů od hlavního města Washingtonu. Práva na Prestonovu knihu vydražilo studio Fox a přeplatili konkurenční Warnery v čele s producentem Kopelsonem (Volný pád, Uprchlík, Četa). Podle amerického magazínu Variety začalo studio Fox připravovat adaptaci knihy, najalo dobrého scenáristu a oslovilo trojici režisérů Ridleyho Scotta, Wolfganga Petersena a Michaela Manna.
Koppelson se ale rozhodl inspirovat pouze článkem a kvůli možné právní při natočit film po svém. Přetáhl i Petersena a do hlavní role uvažoval o Harrisonu Fordovi. Místo něj se však o film začal intenzivně zajímat Dustin Hoffman (Tootsie, Všichni prezidentovi muži, Motýlek, Parfém: Příběh vraha, Rain Man, Absolvent, Malý velký muž, Maratonec), který roli také získal a Petersen s Fordem hned poté natočil akční film Air Force One. V momentě, kdy se začal film natáčet studio Fox přípravu filmu okamžitě zastavilo a přestalo i jednat s hereckými představiteli jejich verze, kteří měli být Robert Redford a Jodie Foster.

outbreak_3

Wolfgang Petersen natočil zajímavý akční film, který upozorňuje na nebezpečí virů a onemocnění s tím spojená a vyvolal rozsáhlou diskusi o tématu, která je dnes žhavě aktuální. Zajímavé bylo i obsazení šedesátiletého Hoffmana do jeho první akční role.

outbreak_5

Film i přes tradiční schémata překvapivě dobře funguje a je to zásluhou nejen hlavních hvězd, ale i skvělé práce kameramana Michaela Ballhause a působivé hudby Jamese Newtona Howarda. Film se stal po právu nejen hitem, ale i zajímavou variací v akčním žánru. V devadesátých letech tak do akčního žánru přestoupilo hned několik tradičních charakterních herců. Nejprve Meryl Streep sjížděla Divokou řeku a Dustin Hoffman si střihl roli armádního doktora. Vzpomínám si při uvedení, že se hodně probíraly kaskadérské sekvence, které filmaři natáčeli postaru. Zejména se jednalo o skok z vrtulníku na loď, jež nebyl vytvořen kompletně na počítači.


outbreak_4

Docela chápu, proč proti tomuto filmu vystoupila ve své době americká armáda a filmařům nevyšla vstříc. On je totiž zatraceně reálný a uvěřitelný. Dustin Hoffman mě v hlavní roli akčního thrilleru příjemně překvapil a jako ,,guma“ je jedinečný. Perfektní padouch je také Donald Sutherland, který nahradil původně obsazeného herce a musel zapadnout do už rozjeté produkce. Mám ten film dost rád.

PS: Kniha Hot Zone nakonec skutečně spatřila světlo jako televizní minisérie pro National Geographic. A producentem byl Ridley Scott, který zjevně nemá v úmyslu se jen tak vzdát ani po dvaceti letech.

 

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg


reklama světová klasika

Koupit ZDE ↓

Tištěná verze
http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/

nebo kontaktujte redakci na emailu klasika@realfilm.cz

Přidat komentář

TOPlist