Zaklínač (2019)

Stačilo jen pár dnů nato, aby se ze Zaklínače stala nejsledovanější televizní show loňského roku. Osmidílná výpravná fantasy není prvním zpracováním kultovní knižní série Andrzeje Sapkowského, kterou jsem nečetl a upřímně se na to ani nechystám. Hodnotit tedy budu pouze sérii, nikoli věrnost adaptaci, protože fantasy není žánr, kterému bych hověl a vyhledával ho.

The_witcher_main_1

Zaklínač je tedy úspěšná franšíza, kde jsou Sapkowského knihy pouhým začátkem, existuje karetní hra, videohry, dřívější televizní seriál a film. Dalo by se tedy říct, že Zaklínač se jevil před uvedením této série jako poněkud vyčpělé téma. Ukazuje se však, že tvůrci dokázali zaujmout publikum i mimo tuto stávající sféru a třeba já jsem toho jasným důkazem.

Hodně lidí dodnes nepochopilo, že Zaklínač je ve skutečnosti Henry Cavill (Superman ze stáje DC Comics – Muž z oceli, perfektní špionský film Krycí jméno UNCLE, padouch z Mission Impossible: Fallout), který má dlouhý šedý cop a pro scény vyrýsovaného pekáče buchet byl tak vyhladovělý a dehydrovaný, že se před kamerou dovedl vůbec hýbat, jak byl unavený a naopak v bojových scénách mu museli kostyméři neustále přešívat kostýmy, protože praskaly ve švech díky jeho neustále nabývající muskulatuře. Ano, Cavill bere svou hereckou profesi vážně a kromě těchto berliček je to také velice dobrý herec a sympaťák.

zaklinac_2

Takže kdo je zaklínač? Znáte to slovo vůbec? Není to mužská verze čaroděje. Zaklínač je mutant s určitými schopnostmi kouzlit a zejména vlastností rozpoznávat ostatní magické bytosti, se kterými je často schopen dokonce i komunikovat. Je to v podstatě nájemný žoldák, za finanční obnos zbaví objednavatele jejich problému. Jak ale zjistíte v průběhu série, peníze nejsou jeho hlavní motivací. Někdy třeba uprostřed objednávky objednávku zruší a někoho rozseká mečem na kusy, většinou z nějakého důvodu, jehož pohnutky zná jen zaklínač sám. Jak vidno, nejsou to tedy úplně nejpopulárnější bytosti v Sapkowského fantastickém světě.

Zaklínač tedy v jednotlivých dílech řeší boj s nějakou fantastickou bytostí a přitom se na pozadí odvíjí větší příběh. Je to tedy klasická ,,road movie“. Je pochopitelně nemožné na našich stránkách rozebírat každý díl, od toho jsou jiné specializované weby.

WW_105_20.02.2019_68.NEF

Musíme ale upozornit ještě na tři hlavní postavy, které se v sérii objevují, a to je princezna Ciri (Freya Allen), jež je na útěku po dost drsné genocidě jejího království a zejména nejzajímavější figura hned po Zaklínači, kterou je čarodějka Juniffer (jeden z hereckých objevů roku Anya Chalotra). Ta si projde ukázkovým scenáristickým dramatickým obloukem, který mě neskutečně bavil a který v žánru fantasy obvykle nenajdeme. Třetí figurou je potulný bard Jaskier (skvělý Joeye Batey), kterého si diváci hned oblíbili. Jaskier není černobílá figura a do seriálu dodává nečekaný humor, ale i vyhrocené situace.

Hlavní potíží tohoto seriálu je jeho těžkopádný rozjezd a skutečnost, že první epizody jsou v celovečerní stopáži! Jejich stopáž je ale neospravedlnitelná. V dalších epizodách se ale stopáž zkracuje, k dobru věci a seriál ubere z vážnějšího tónu, který přeci jen více sluší sáze Hry o trůny, a dostává se do odlehčenějšího módu. Tam funguje přesně jako švýcarské hodiny. To naštěstí pochopili i v českém dabingu, protože jednu z epizod namluvili s typicky ,,ostravskym kratkym zobakem“. Navíc se Čechům v dabingu povedl husarský kousek, když naprosto skvěle nadabovali píseň ,,Toss a Coin to Your Witcher“, která nejen podle mě zasáhne do letošního udílení Emmy.

zaklinac_4

Oproti dřívějším fantasy ságám jako byl Hercules, Xena a podobné je ale Zaklínač vyspělý i filmařsky. Speciální efekty jsou perfektní, tvůrcům se daří atmosféra, svícení a seriál má vlastní styl, který nekopíruje žádnou televizní sérii, což je věc nebývalá a já jí rozhodně velmi kvituji. Natáčelo se zejména v budapešťských ateliérech, ale také na Kanárských ostrovech, v New York City, na hradě Kreuzenstein u Vídně a na polském zámku Ogrodzieniec.
Nejsem tu od toho, abych hodnotil, jestli tento film přijmou fanoušci žánru fantasy a literární předlohy. Pokud vím, tak mí přátelé, kteří seriál viděli a Zaklínače četli nic zásadního nenamítali. Z filmařského hlediska ale sérii hodnotím kladně a vzhledem k lépe propracované druhé části série, kdy si to už opravdu sedlo, absolutně nic nenamítám proti další sérii, která bude nepochybně následovat. Zvláštní uznání pak patří autorce seriálu Lauren Schmidt Hissrich, která po sérii Daredevil, kde ještě možná trochu tápala, nyní patří k nejzajímavějším producentkám současnosti.

 

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Věděli jste, že:

    • Henry Cavill v pauzách mezi záběry trénoval s mečem? Samozřejmě kromě toho, že poctivě klikoval, dřepoval, aby mu vynikla muskulatura? Pro tyto účely měl na natáčení tři meče a převážel si ještě čtyři meče soukromě, takže trénoval i na hotelích.
    • Henry Cavill se snažil roli dostat již ve fázi, kdy dal Netflix projektu zelenou a okamžitě úkoloval agenta, aby se spojil s producentkou Lauren Schmidt Hissrich, která řekla, že ještě nemá ani stránku scénáře. Netflix s režisérkou organizovali casting na roli, kde se zúčastnilo 207 herců. Režisérka se ale nakonec rozhodla dát roli Cavillovi, který na castingu nebyl. Podle jejích slov, slyšela jeho hlas při psaní scénáře. V českém znění Cavilla dabuje Jiří Dvořák, který stejně jako Cavill mluví mnohem hlubším hlasem, než normálně.

'Mission: Impossible - Fallout' Beijing Press Conference

  • Vladimír Furdík, který byl choreografem bojových scén a podílel se na seriálu Hra o trůny řekl, že Cavill má i mimořádné taneční nadání a bylo s ním možné vymýšlet choreografii scén, které dosud nikdy nebyly. Poděkoval Netflixu zato, že nebyli tolik limitováni časem jako u ostatních projektů.

 

obalka_Poutnik_realfilm

Výpravná kniha o Otu Hofmanovi – autorovi dětských knih a scénářů k filmům a seriálům – Pan Tau, Návštěvníci, Třetí princ


KOUPIT ZDE – KOSMAS.CZ

nebo v obchodě Terryho ponožky a Muzeum Karla Zemana v Praze.

Přidat komentář

TOPlist