Zaostřeno na Sundance 2020

Festival Sundance je největší festival nezávislých filmů v USA, a přestože už Robert Redford festival předal i s vedlejšími aktivitami kvůli svému věku, rozhodně neztrácí nic na významu. Festival byl významný pro kariéry Quentina Tarantina, Stevena Soderbergha nebo Jima Jarmusche a ani letos na něm nechybí zajímavé nezávislé filmy.

THE_GLORIAS_DM_02-12-2019-00128.arw

Už víme, že Darija Kaščeva vyhrála za Dceru v Sundance cenu, a to jí rozhodně výrazně pomůže v boji o Oskara. Bylo by fajn, kdyby pak získala i české občanství, když už nás tahle studentka tak hezky reprezentuje. Podívejme se ale na zajímavé příspěvky v hraném filmu.

 

Glorias

Po delší době se z divadelních sálů vydává do světa celovečerních filmů Julie Taymor, která natočila kultovní Fridu a zajímavý muzikál s písničkami Beatles Across the Universe.  Julie Taymor se rozhodla natočit paměti legendární feministky Glorie Steinman, kterou ztvárnila Julianne Moore ve zralé dospělosti, Alicia Vikander v rozpuku a ještě jako dítě Lulu Wilson. Film je pak adaptací jejích memoárů. Ve vedlejších rolích zazáří ebenová kráska Janelle Monáe, ale také známá herečka Bette Midler. Film Glorias sleduje Steinemové cestu k výtečnosti – od jejího pobytu v Indii jako mladé ženy, po založení časopisu Ms. v New Yorku, kterým začala hovořit o emancipaci.

The Last Shift

Richard Jenkins si v hraném debutu dokumentaristy Andrew Cohna zahrál stárnoucího chlápka, který celý život pracoval ve fast foodu. Nic moc kariéra, co říkáte? Jen si vzpomeňte na Americkou krásu. Jenže i pro někoho může být příprava hamburgerů důležitá, takže zaučení nového černošského mladíka, který po něm převezme job nebere vůbec dobře. Původně měl být tento projekt další režií Alexandera Paynea, který ale nakonec zůstal ,,jen“ jako výkonný producent. Malý filmeček se podle prvních ohlasů celkem povedl a zdá se, že poputuje na některou ze streamovacích služeb, což by bylo jistě fajn. Ve filmu se objeví také Ed „Al Bunda“ O´Neill.

four-good-days

Four Good Days

Režisér Rodrigo Garcia už několikrát obsadil do hlavní role Glenn Close a je tomu tak i v jeho novém filmu Four Good Days o matce, která se snaží pomoci překonat drogovou závislost své abstinující dceři v podání Mily Kunis. Film je natočený podle skutečné události, která byla předmětem novinového článku ve Washington Post, jehož autorkou je režisérova kamarádka.

Tesla

Pokud očekáváte biopic o firmě Tesla nebo Elonu Muskovi, musím vás zklamat. Režisér Michael Almereyda obsadil opět Ethana Hawkea a natočil podle prvních ohlasů zajímavý životopisný film o soupeření Tesly a Edisona. Edisona hraje Kyle McLachlan, tedy agent Cooper z Lynchova kultovního Twin Peaks.

Přidat komentář

TOPlist