Antonio Banderas

Antonio Banderas letos vyhrál hereckou cenu na MFF v Cannes, a to je nejvýznamnější filmařské ocenění na světě, zítra večer se bude ucházet o Oskara a až si přečtete jeho životní příběh, bude vám to znít možná až neuvěřitelně.

banderas

Antonio Banderas se narodil ve španělské Malaze a strávil tam dětství a podstatnou část dospívání. S pomyslnými stodolary v kapse se v devatenácti letech přestěhoval na blind do Madridu dobýt svět. Bydlel na gauči, z jehož prostředku vyčnívalo péro a když se konečně přestěhoval do místa, kde uprostřed gauče péro nečnělo, automaticky ho očekával, protože už se naučil spát tak, aby se v posteli příliš nevrtěl. V Madridu začal hrát divadlo a po jednom představení za ním přiběhl rozevlátý Pedro Almodóvar se slovy: ,,Ty máš takovou romantickou tvář, pojď hrát ke mě do filmu!“

Jejich první film se jmenoval Labyrint vášní. Snímek byl natočený v profesionálních podmínkách a splňuje sice formální parametry celovečerního kinofilmu, ale po stránce obsahové se totálně vymyká běžným standardům filmové podívané. Almodóvarův profesionální debut je sice přirovnáván k tvorbě Billyho Wildera, především jím samým, ale to nikdo, kdo má všech pět pohromadě nemůže brát vážně. Překotný děj obsahující sbírku všech možných perverzností vás do dneška nenechá chladnými. Jak uvidíte dále, Banderas se stal alter egem režiséra, který jej začal obsazovat pravidelně. V osmdesátých letech se Banderas objevil v několika Almodóvarových filmech ve výrazných vedlejších rolích, zpravidla velmi narušených mládenců. Jeho výrazná hlavní role u režiséra přišla v roce 1990.

spoutejme_2

Dramatem Spoutej mě! (1990) se Banderas vymknul z vedlejších rolí a zaujal i na mezinárodním poli, čehož se chystal využít. Primitivní pacient na útěku z psychiatrie poutá k posteli ženu tak dlouho, dokud ho nezačne milovat a nepodlehne Stockholmskému syndromu. Snímek šokoval měšťácké publikum a Banderas se vydal za oceán. RECENZE.

   Banderas měl bezesporu kliku, že Hollywood začal také objevovat homosexuální témata, a to hodně dlouho po frivolnějším Nizozemí, ale i katolickém Španělsku s liberálním Madridem, se kterým se v Hollywoodu také samozřejmě seznámili. Banderas se tak objevil v menší, ale těžko přehlédnutelné roli milence Toma Hankse v dramatu Philadelphia, které se stalo komerčním hitem. Působivý a v rámci podobně laděných filmů dojemný snímek, který ale neždíme emoce až na dřeň laciným způsobem diváky skutečně zaujal a Hanks za něj získal hereckého Oskara v hlavní roli. Banderas si tak mohl odstřihnout první významnou roli v angličtině.  RECENZE

Pages: 1 2 3 4

Přidat komentář

TOPlist