Glosa: Oskary 2019

Oskary máme za sebou. Slavnostní ceremoniál se opět obešel bez moderátora, nominace bez výrazné diverzity v pohlaví a barvě pleti a všechny tyto novináři definované nedostatky solidně přelstil producentský tým stojící za spektakulární show.

parazit_3

Včera jsem se náramně bavil titulky od novinářů, kteří jako obvykle psali, že vyhraje nezaslouženě film 1917 režiséra Sama Mendese. To muselo být ale velké překvapení, když vyhrál film Parazit. Oskary včera porušily hned několik nepsaných pravidel. Ještě nikdy nevyhrál cenu za nejlepší film cizojazyčný snímek. A tentokrát je situace o to pikantnější, že Parazit vyhrál současně cenu jak za nejlepší film, tak nejlepší cizojazyčný film. To se v historii Oskarů ještě nikdy nestalo. Dlouho také platilo, že film, jenž vyhrál na MFF v Benátkách vyhraje také Oskara. Podle této logiky měl vyhrát Joker, jenže to že Joker nevyhraje se vědělo už hodně dlouho.

 

Skutečným průlomem by bylo vítězství filmu streamovací služby Netflix, což by auditorium v Los Angeles opravdu zvedlo ze židle, Stevena Spielberga, dlouholetého odpůrce všech streamovaných filmů v oficiální oskarové soutěži určitě. Místo toho vyhrál film z Jižní Koreje, tedy země, která je v současnosti největším odbytištěm hollywoodských filmů na světě. V Koreji vyhrávají americké filmy na plné čáře a často tam dokonce utrží více peněz než na severoamerickém kontinentě, vzpomeňme třeba skvělé hudební drama Whiplash nebo naprosto fenomenální tržby Bohemian Rhapsody. Z tohoto důvodu je vítězství Parazita docela dost logické.

Irishman-1

Ohledně samotného předávání. Došlo obligátně na úvodní monolog, který předvedli Steve Martin a Chris Rock, jež Oskary už v minulosti moderovali. Některé vtipy byly celkem dobré, pokud pochopíte souvislosti jako třeba: “Jeff Bezos (majitel Amazonu) je tak bohatý, že se rozvedl a pořád je nejbohatší člověk na světě. Viděl Manželskou historii (drsné drama o rozvodu nominované na nejlepší film) a myslel si, že je to komedie.“ nebo “Marty (Martin Scorsese), musím vám říct, že miluju první sezónu Irčana (film trvá 3 hodiny a čtvrt a natočila ho streamovací společnost Netflix).” nebo ,,Mahershala Ali (černošský herec a vítěz Oskara za Moonlight a Zelenou knihu) má dva Oskary. Víte, co to pro něj znamená, když ho zastaví policajti a vytáhnou z auta? Vůbec nic.“

 

V programu nechybělo ani poněkud překombinované taneční číslo, jehož mírně řečeno rozpačitost měla zejména umocnit skutečnost, že v něm vystupují afroameričtí umělci. Tato část programu byla v minulosti mnohokrát kritizována a dlouho se uvažovalo o jejím zrušení. Letos proti její podobě nikdo neřekl ani popel. Číslo bylo profesionálně zahrané, odtančené a zazpívané, ale přiznám se, že těmto heslům vykřikovaným do davu příliš nehovím.

8 mile_4

Nečekaným vrcholem bylo vystoupení rappera Eminema, který zvítězil v klání u snímku Osmá míle, ale cenu si osobně nepřevzal. Letos vystoupil za přísných bezpečnostních patření a s právem veta ve smlouvě, kdyby ho bulvár prozradil s vítěznou písní Lose Yourself.

Once-Upon-a-Time-in-Hollywood-1

Děkovné řeči se tentokrát obešly bez skandálů. Brad Pitt si tentokrát rýpl do vnitroamerické politické situace, ale jinak nic zásadně nevyjíždělo ze standardně vyjetých kolejí. Jediné co trochu kazí náladu je skutečnost, že samotné Oskary poněkud zanikly a že jsme ani jednu ze dvou nominací na Oskara neproměnili. Tak třeba za rok. Tádydádydá.

 

Přehrajte si dobrý sestřih klíčových momentů magazínu The Hollywood Reporter.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

Tento článek vznikl díky finančnímu přispění společnosti Tau Seating s.r.o.

Přidat komentář

TOPlist