Luc Besson

Loni oslavil tento robustní Francouz šedesátku a že bylo co slavit. Založil a úspěšně vede zábavní impérium podle hollywoodského střihu Europacorp, má důvěru světových finančníků, francouzské vlády a přitom je jeden z nejlepších režisérů starého kontinentu. Také ale platí, že ještě nenatočil žádný film, který by byl okamžitě dobře přijat.

besson_1

Luc Besson (březen 1959) prožil dětství v různých částech Středomoří a jeho otec byl instruktorem vodního lyžování a matka učitelkou plavání. Vášeň pro vodní sporty Besson podědil, ostatně sám je skvělý potápěč. U filmu začal pracovat od osmnácti let jako technik, komparzista, fotograf a asistent režie u několika režisérů. Společně pak s hercem Pierrem Jolivetem založil produkční společnost Les Films du Loup, a v ní natočil také svůj celovečerní debut Poslední boj. Jolivet ve filmu hrál hlavní roli.

Luc Besson - filmografie

Poslední boj je oslnivý debut, který je pro normálního diváka naprosto nestravitelný. Pro mě jako filmaře je to ale pastva pro oči a myslím, že potěší i náročnějšího diváka. Celovečerní film bez dialogů, který je vyprávěný pouze obrazem a navíc v žánru mé oblíbené postapokalyptické sci-fi má hodně zajímavé scény, netradiční obrazová řešení a zajímavé hrdiny, nebo snad antihrdiny? Besson je velký filmař. Ve filmu se objeví v roli hlavního antagonisty Jean Reno.

Luc Besson - filmografie

Druhý film Luca Bessona se jmenuje Podzemka a odehrává se v osmdesátých letech v podzemí pařížského metra mezi punkáči a všelijakými jinými elementy, které v Československu v oficiální kultuře neexistovaly! Což je samozřejmě kec. V hlavní roli se objevil Christopher Lambert. Romantický příběh má spoustu zajímavých akčních scén, emotivní vrcholy a moc pěkně se na něj dívá. Horší je, že tomu filmu výrazně drhne scénář a docela často jsem se díval na hodinky. Film každopádně patří do stylu, který filmoví teoretici překřtili na „cinema du look“, tedy film určený k dívání a k tomu jednomyslně dodávají, že přemýšlení u těchto podívaných není vyžadováno. Myslím, že v roce 2020 se už tento názor naštěstí poněkud korigoval.

Pages: 1 2 3 4 5 6

Přidat komentář

TOPlist