Mladý Frankenstein (1974)

Mladý Frankenstein (1974)

Young Frankenstein, režie: Mel Brooks, scénář: Gene Wilder a Mel Brooks podle postav Marry Shelley v románu Frankenstein, hudba: John Morris, kamera: Gerald Hirschfeld, střih: John C. Howard, hrají: Gene Wilder, Marty Feldman, Peter Boyle, Madeline Kahn, Cloris Leachman, Teri Garr

106 minut, 35 mm, 1.85:1, černobílý

nominace na Oskara za nejlepší scénář a zvuk

Film:

Frederick Frankenstein (Gene Wilder) je vnuk doktora Frankensteina a stejně jako on má vášeň pro vědu. Když obdrží závěť Victora Frankensteina, odjíždí z Ameriky do starého rodinného sídla v Transylvánii, aby převzal dědictví. Na panství žijí potrhlý sluha Igor (Marty Feldman) a tajemná domácí Frau Blücher (Cloris Leachman) a při vyslovení jejího jména vždy zaržají domácí koně ve slepém děsu. Ve sklepení domu Frederick objeví pracovnu svého neblaze proslulého dědečka,  včetně receptu na oživení člověka, které má na deskách napsáno: How I did it. Frederick se rozhodne pokračovat i v této rodinné tradici a oživí hromotluka, do jehož hlavy vloží mozek jistého Ábé normála.

mlady_frankenstein_2

Scénář napsali společně Mel Brooks a představitel hlavní role Gene Wilder. Práce jim šla od ruky, ostatně znali se už řadu let, ale jednou si pořádně vjeli do vlasů. Brooks na Wildera začal křičet a sprostě mu nadával, pak prásknul dveřmi. O chvíli později Wilderovi zazvonil telefon a tam se ozvalo:,, Prosím tě, Gene, dávej si bacha koho zveš do baráku. Šel jsem okolo a slyšel jsem zevnitř nějakýho magora jak tam na tebe řve. Takoví lidi patří do blázince.“ Ano, i tak se dá omluvit za nevhodné chování.

 
Igor: Dr. Franknštajn…
Dr. Frederick Frankenstein: „Fronkenstýn.“
Igor: Taháte mě za fusekli.
Dr. Frederick Frankenstein: Ne, vyslovuje se to „Fronkenstýn.“
Igor: Říkal jste také „Frouderyk“?
Dr. Frederick Frankenstein: Ne… „Frederyk.“
Igor: Dobrá, ale proč nejste „Frouderyk Fronkenstýn“?
Dr. Frederick Frankenstein: Prostě to tak není, je to „Frederyk Fronkenstýn.“
Igor: Aha.
Dr. Frederick Frankenstein: Vy musíte být Igor.
Igor: Ne, vyslovuje se to Aj-gor.“
Dr. Frederick Frankenstein: Ale říkali mi, že to je Igor.
Igor: Inu, tak to se asi spletli, že ano?

 

mlady_frankenstein_3

Vynikající parodie na slavný román Marry Shelley je Brooksova nejkomplexnější komedie s celou řadou skvělých gagů, která je natočena jako horror od Universalu z třicátých let a přitom občas někdo pronese naprosto neuvěřitelnou hlášku.

 
[Froederick a Igor exhumují mrtvého kriminálníka a už jim z hrobu ční jen hlavy]
Dr. Frederick Frankenstein: To je ale hnusná práce.
Igor: Mohlo to být horší.
Dr. Frederick Frankenstein: Jak?
Igor: Mohlo by pršet.
[začne pršet]

mlady_frankenstein_4

Brooks šel dokonce tak daleko, že natáčel ve stejných lokacích jako legendární James Whale svůj klasický film Frankenstein z roku 1931 (pozn. redakce – vzpomeňte tento film) a do filmu získal Genea Hackmana, který hraje slepého poustevníka s perfektní parukou v nádherné herecké etudě. Roli si střihl zdarma, protože si chtěl zahrát v komedii a s kamarádem Genem Wilderem chodili hrát tenis. Přestože je film crazy komedií dostal se až do oskarového klání, kde získal dvě nominace a plným právem, protože ten film je natočený naprosto perfektně. Brooks film původně připravoval pro Columbii, ale těm se nezdálo, že by měl být snímek černobílý. Brooks okamžitě film nabídl Foxům a vedení studia s tím nemělo problém. A vyplatilo se. Při rozpočtu 2,8 milionů dolarů, tržby jen v amerických kinech přesáhly 85 milionů dolarů a Brooks se stal kmenovým režisérem studia.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Přidat komentář

TOPlist