Myšák Mickey pohřbil Foxe, chystá další Star Wars a obává se koronaviru

Společnost Disney pokračuje v agresivní expanzi, která přináší nečekané obtíže – růst Netflixu, červená čísla posledních Star Wars a koronavirus v Číně.

industry_main_bild

Společnost Disney pohltila studio Fox a během posledního půl roku provedla několik drastických veletočů. Výsledkem je rozpuštění celé produkční struktury a pohřbení slova Fox v názvu. Doufejme, že nějakého chytráka nenapadne dát před již natočené filmy logo s myšákem nebo pohádkovým zámkem, protože Fox natáčel filmy jako Smrtonosná past, Titanic nebo Statečné srdce.

The_witcher_main_1

Cílem této akvizice bylo především oslabit globálního predátora jménem Netflix. Studio Disney si proto založilo vlastní streamovací službu Disney +, která má podle The Hollywood Reporter k dnešnímu dni 28,6 milionů uživatelů. Disney stáhl z Netflixu všechny své projekty. Premiérovou originální produkcí, která spolykala mnoho milionů dolarů na uvedení značky byla show Mandalorian, tedy nepřekvapivě spin-off Star Wars, kterou pro Disneyho natočil Jon Favreau (Iron Man, Kniha džunglí). Otázka zní, co teď? Prvních 10 milionů uživatelů získala společnost Disney + během prvního dne, uživatelé tedy rostou hodně pozvolně. Pro srovnání podle USA Today – Netflix díky Zaklínači získal 8,8 milionu nových uživatelů a překonal tak odhady Wall Street, kde se očekávalo, že díky vánočním svátkům Netflix získá 7,6 milionů nových předplatitelů. Netflix tedy místo oslabení vyrostl o 20% a v současnosti má 167,1 milionů předplatitelů, z toho 100 milionů v zámoří.

null

Disney v současnosti čelí dvěma zásadním hrozbám. Tou první je snaha zachraňovat předraženou značku Star Wars, kterou si museli koupit nikoli pouze od Foxů, ale zejména od George Lucase a vyhodnotit poslední Star Wars, které při tržbách těsně nad miliardu dolarů stále nejsou v černých číslech! Každý den se tak dočkáme informace, kdo by měl režírovat Star Wars, pouze v naději že si diváci snad koupí ještě lístek do kina. Objektivní potíží je také neustálý pokles merchandisu Star Wars, který stabilně klesá od uvedení VIII. Epizody. Díky koronaviru Disney uzavírá své parky v Šanghaji a Hong Kongu, což Disneymu vystaví odhadem účet na až 175 milionů dolarů.

Disney je globálním hráčem a má obrovské náklady, které se snaží dlouhodobě přenášet na své partnery, německé, potažmo české kinaře nevyjímaje. Od naší pidizemičky toho ale moc nedostane. Výsledkem je dlouhotrvající pachuť vyšších odvodů pro Disneyho a zvyšování vstupného. Digitalizace objektivně zlevnila výrobu i promítání filmů, na které jsme jeden každý z nás přispívali z našich daní několik let, ale Disney tlačí na kinaře, aby vstupné naopak u svých titulů zvyšoval. Podle německé televize N-tv, která o sporu s německými kinaři informovala po uvedení Avengers, Disney už nechtěl odvádět od kin 47,7 %, ale rovnou 53%! Je to celkem pochopitelné, náklady na poslední ,,barevný bordel“ Avengers, který je skutečně pouťovou atrakcí a nikoli filmem přesáhly 500 milionů dolarů! V Německu si tak Disney podle této logiky polepšil podle údajů o tržbách na webu the-numbers.com u posledních Avengers o 3 miliony 400 tisíc dolarů. Při našem seriálu Česká kina jsme se dozvěděli, že stejnou obchodní politiku aplikuje Disney i u nás v malých jednosálových regionálních kinech a výsledek je tak nějak typicky nepřekvapivý, vstupné se sice zvýší, ale o to přijde méně lidí, takže tržby jsou stejné.

Do budoucna bude Disney čelit zajímavému paradoxu, který dosud celkem úspěšně mazal splátky dluhu za značku Marvel a tím byly tržby z kin. Největšími příjmy produkčních struktur je ale jejich archiv, buď formou prodeje licencí nebo VOD. Jenže jak budete chtít prodávat samostatně marvelovky, které nemají začátek a konec a jsou mezi sebou provázané? Už nyní marvelovky velmi zestárly, a to se natáčí teprve 12 let. Z tohoto pohledu se akvizice tradičního studia Fox jeví jako přísně pragmatická, stejně jako likvidace jeho názvu.

Tento článek vznikl za finančního přispění společnosti TAU Seating s.r.o.

reklama světová klasika
Koupit ZDE ↓

Tištěná verze
http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/

Filmy studia Fox v knize:

Avatar, Moucha, Smrtonosná past, Titanic, Wrestler, Vetřelec

 

Přidat komentář

TOPlist