Otec a syn Trojanovi míří na Berlinale s novým filmem Agnieszky Holland

První diváci uvidí snímek Šarlatán režisérky Agnieszky Holland ve světové premiéře v rámci Berlinale Special Gala. Tady jsou první fotografie z filmu a trailer.

Sarlatan - Ivan Trojan 039

Snímek inspirovaný životem skutečného léčitele Jana Mikoláška představí Ivana Trojana (Samotáři, Ve stínu, Karamazovi, ) v roli, kterou si držitel šesti Českých lvů ještě nezahrál. „Byla to asi nejsložitější postava, jakou jsem kdy ve filmu hrál. Zvláštní a velmi rozporuplná. Mikolášek je během jedné scény schopen sympatie získat a hned je zase ztratit, a to se obrátí třeba třikrát. Což může být pro diváka velmi zajímavé,“ popsal Trojan postavu člověka, jehož život inspiroval scenáristu Marka Epsteina (Ve stínu) k vytvoření velmi intimního příběhu na pozadí zásadních dějinných událostí. Jana Mikoláška provází téměř celým filmem léčitelův asistent a životní partner v podání slovenského herce Juraje Loje. „František je mladý muž, který přišel hledat práci, a jeho odvaha, sebejistota a chuť žít ho určitým způsobem předurčily k tomu, aby se stal pomyslným pilířem v životě Mikoláška,“ dodal Loj.

Roli Mikoláška v mladším věku svěřila režisérka Agnieszka Holland (Hořící keř, Europa, Europa, Jánošík, Přes kosti mrtvých) synovi Ivana Trojana Josefu Trojanovi (drama Abstinent). „Mikolášek prožívá významný vnitřní svár a je to velice komplikovaná osobnost. Jeho emoční vypětí je velké, a tak bylo nutné, aby se do něj člověk opravdu hodně ponořil a pochopil, co je vlastně zač,“ svěřil se mladý herec, pro nějž byla role velkou výzvou a zážitkem.

Sarlatan - Ivan Trojan, Juraj Loj 023

Snímek Šarlatán zaujal organizátory Berlinale natolik, že se mu dostalo pocty uvítat na jeho světové premiéře 27. února diváky právě tady. „Myslím, že je to důležitá zpráva pro film samotný a zároveň je to vzkaz pro diváky, že je to dílo nadprůměrné a stojí za to ho vidět,“ řekl Ivan Trojan. „Považuji to za velký úspěch pro český film. Dodnes nedokážu pochopit, že jsem toho mohl být součástí. Jsou to nezapomenutelné okamžiky a jsem moc hrdý na všechny, kteří na Šarlatánovi pracovali,“ dodal Josef Trojan, který se na premiéru do Berlína vydává se svým otcem, režisérkou Agnieszkou Holland nebo producentkou Šárkou Cimbalovou.

Agnieszka Holland, držitelka Zlatého globu za nejlepší cizojazyčný film a zároveň držitelka tří plaket za nominaci na Oscara, už například na Berlinale uváděla před rokem svůj snímek Pan Jones, který natáčela v polsko-britsko-ukrajinské koprodukci. A ač je příběh Jana Mikoláška příběhem českého léčitele, nebojí se, že by nezajímal diváky mimo naši republiku. „Sama žiju ve světě na různých místech, takže si myslím, že kdyby to byl příběh z mého pohledu úplně lokální, tak by mě asi nezaujal, i když bych mu mohla nejspíš rozumět. Myslím, že i v české historii a kultuře jsou období, která mají všeobecný dopad a dokážou oslovit i diváky za českými hranicemi,“ řekla Agnieszka Holland, která u nás natáčela v posledních letech například minisérii Hořící keř.

Snímek Šarlatán je inspirován skutečným životním příběhem léčitele a bylinkáře Jana Mikoláška, který podle svých slov léčil přes pět milionů lidí. Do českých kin se dostane 26. března a distributorem je společnost CinemArt. World sales má na starosti Films Boutique.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

V pražské Lucerně a dalších kinech bude od čtvrtka 13. 2. k vidění Severská filmová zima, které je RealFilm.cz mediálním partnerem a připravujeme pro vás další recenzi a připomeneme si i jednu starší související s aktuálním programem.

banner_severska

SEVERSKÁ FILMOVÁ ZIMA

Přidat komentář

TOPlist