POD POVRCHEM: The Perfection (2019)

Při pohledu do výčtu filmů loňského roku, o kterých fanoušci tvrdí, že je nedodíváte do konce se dostal také film The Perfection – body horror se zajímavou formální strukturou, který budete buď milovat nebo nenávidět.

011641211.jpg

The Perfection možná má mírně nadprůměrné hodnocení, ale je to stejné jako u většiny filmů, jež se vymykají – hodnocení jsou buď nadšená nebo naopak na bodu mrazu. Takových filmů máme na RealFilmu spoustu – Neon Demon, matka!, Černá labuť, Zabití posvátného jelena, Suspiria, ale samozřejmě také třeba Velká žranice.

 

The Perfection je příspěvek v subžánru, který je v nominativu tzv. ,,body horror“. Tento žánr dotáhli k dokonalosti kanadští filmaři v čele s Davidem Cronenbergem a jeho mistrovským kusem Moucha, který ač remake, je dnes jednoznačně rodinným stříbrem žánru.

the_perfection_2

The Perfection se skládá ze tří provázaných epizod, které se odehrávají ve čtyřech kapitolách, má tři hlavní osudové charaktery a prostředí jsou velmi nezvyklá a neotřelá – kanadský Vancouver, čínský venkov a čínská megalopole – zřejmě Šanghaj. Jak už to u takovýchto filmů také bývá zvykem, čím méně toho o filmu víte, tím lépe.

 

K základnímu ději. Mladá žena Charlotte (Allison Williams z Uteč!) byla chráněnkou štědrého patrona hudebních talentů Antona (Steven Weber), který jí vedl k dokonalosti v hudební hře na violancello. Kvůli onemocnění matky se vrací domů z luxusního sídla, aby jí pomohla překlenout chvíle nevyléčitelné zákeřné nemoci. Po návratu už je na jejím místě nová talentovaná hudební krasavice Lizzie (velký objev Logan Browning). Na soustředění v Číně dojde ke strašlivé události, která začne eskalovat v děj plný nečekaných zvratů, které jsou typicky horrorové, nikoli thrillerové!

the-perfection-3

Nečekejte realistický horror, ale poctivou psychologickou hříčku s hodně černým humorem, který rozhodně nechápou všichni diváci. To ale neznamená, že těch, kteří jej chápou by nebylo dost. The Perfection je v obrovské záplavě filmů na streamovací službě Netflix jedním z nejúspěšnějších titulů loňského roku.

 

The Perfection není debutem. Režisérem filmu je Američan Richard Shepard, který natočil několik menších snímků, ale se známými herci jako Piercem Brosnanem, Richardem Gerem, Judem Lawem, spoustu televizních epizod a videoklipů. Film tak netrpí debutatntskými neduhy a je velmi sebejistě natočený, včetně třeba hodně zajímavé úvodní sekvence, kdy beze slov odvypráví celou expozici filmu. To je hodno Hitchcocka. Jedním z vrcholů je nesmírně sugestivní scéna z čínského autubusu, po které odhadem polovina diváků film vypla. A já se jím nedivím. Pokud totiž vydržíte tuto scénu, už to dáte.

 

Film má velkou výhodu v ústředním triu herců, kterými jsou Allison Williams, ano ta usměvavá psychopatka z Uteč!, Steven Weber, tedy ten druhý Jack Torrance v televizní adaptaci The Shinning, která je téměř ilustrovaným Kingovým románem a pro mě velký objev Logan Browning. Scénář není tak překvapivý, pokud jste už nějaké body horrory viděli a díky střízlivé stopáži, rychlému střihu a přehlednosti je The Perfection nečekaně příjemné žánrové překvapení. Pokud tento žánr rádi nemáte, filmu se vyhněte velkým obloukem!

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

the-perfection_poster


reklama světová klasika

Koupit ZDE ↓

Tištěná verze
http://www.kosmas.cz/knihy/168427/slavna-svetova-filmova-klasika/

nebo kontaktujte redakci na emailu klasika@realfilm.cz

Přidat komentář

TOPlist