Průvodce nejslavnějšími válečnými filmy

Aktuálně je v kinech po několika týdnech předpremiér válečný snímek 1917, a to je ideální příležitost projít si žánrem válečného filmu, který nabízí řadu skutečných majstrštyků.

IMG_20200229_172555

Českým válečným filmům jsme se už v minulosti věnovali, připomeňte si zde našeho staršího průvodce. A k výročí II. světové války jsme zmapovali všechny válečné filmy podle bojišť, který naleznete zde. Podívejme se nyní na ty opravdu světové a mimořádně povedené.

apocalypse now3

Je to pár týdnů, co jsem se po delší době díval na velkofilm Apokalypsa Francise Forda Coppoly a nutno dodat, že toto šílenství zobrazené na plátně je naprosto fascinující a o nic méně dechberoucí, než když jsem ten film viděl před necelými dvaceti lety poprvé. Apokalypsa je nejlepší válečný film a přitom vlastně není o konkrétní válce. To že jde o Vietnam je víceméně náhoda. Jedná se o nekompromisní alegorické dílo plné fantastických scén, výborné hudby a jedné z nejlepších kamer všech dob. Vittorio Storaro sice v životě řekl dohromady asi pět slov, ale tenhle film je majstrštyk. Kameraman Peter Zeitlinger mi vyprávěl, jak si zaplatil kameramanský kurz u Vittoria Storara. Storaro stál vedle filmové kamery a začal ukazovat, gestikulovat a tlumeně hovořit lámanou angličtinou. Zeitlinger na něj chvíli zíral a pak vstal a stoupl si vedle něj. No nebudu vás dlouho napínat, ti co zůstali sedět už nikdy nic nenatočili a filmy Petera Zeitlingera mají dvě nominace na Oskara.

Režisér Coppola se k filmu rád vrací. Považuje ho za svůj klíčový snímek a nechal uvést do kin hned několik jeho verzí. Nejzásadnějších proměn se filmu dostalo v roce 2002, kdy uvedl REDUX verzi, která je o téměř 50 minut delší než původní snímek a mimochodem jestli se nepletu, tak původní kinoverze v Československu nikdy neběžela (pravděpodobně se mi jeví, že možná na projekci v Karlových Varech) a i na DVD je REDUX verze. RECENZE ZDE.

četa4

Čím jsem starší tím filmu Četa z roku 1986 přicházím na chuť, a to nejen z hlediska silného námětu, ale především díky skvělému režijnímu pojetí a špičkovému technickému provedení. Tohle je prostě jedním slovem dokonalé! Četa je jeden z nejlepších válečných filmů, a to zejména díky tomu, že to není prvoplánová agitka, ale film o skutečném prozření. Oliver Stone se nechal dobrovolně do Vietnamu naverbovat a na vlastní kůži zažil všechny hrůzy zobrazené na plátně včetně toho, když se mu pod kůži proděravěl projektil vystřelený vojákem Vietkongu v rychlosti desítek kilometrů v hodině.

Film se stal obrovským komerčním úspěchem a zvítězil na Oskarech v celé řadě kategorií včetně nejlepší film. S odstupem času je Četa nejen jedním z nejlepších válečných snímků, ale jeho protiválečné poselství se dosud nikomu nepodařilo překonat a to ani Spielbergovi, Coppolovi, Kubrickovi nebo Mallickovi a to z ní činí mistrovské dílo. RECENZE ZDE.

black_hawk_1

Asi nikdy nezapomenu na ty bledé tváře lidí, když vycházely po projekci tohoto filmu ze Slovanského domu v Praze. Ridley Scott v tomto filmu po komerčních trumfech Gladiátor a Hannibal natočil do třetice majstrštyk, který zaujal jak obrovské množství diváků, tak kritiku. Z nepochopitelných důvodů za jednu z nejlepších režií na filmovém plátně za tento snímek nevyhrál Oskara. Američtí vojáci v Somálsku se snaží pomoci sužovanému obyvatelstvu od své vůle militantních skupin a hlavně hladomoru. Elitní jednotky Rangers a Delta Force se chystají do akce, kdy mají odhalit a zatknout jednoho z černošských vůdců. Po nešťastné souhře náhod však začne divoká přestřelka, která zasadí Americkým specialistům tvrdý úder.

Film byl nominován na hlavní Oskary včetně režie a nejlepší film, ale musel se spokojit jen s technickými kategoriemi a mimochodem satelitní snímky bitvy nejsou dílem filmařů, ale jsou ze skutečné bitvy z roku 1993. Mimochodem ve filmu se poprvé objevil mladý začínající herec Tom Hardy. RECENZE ZDE.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist