REPORT Z BERLINALE: Nezávislí producenti nechtějí pokračovat v zákopové válce se streamovacími korporáty, chtějí dohodu

Vzpomínáte na počátek kauzy s Harvey Weinsteinem? Teď nemyslím hnutí me too, ale skutečnost, že se nezávislí filmaři vypařili z kin a dříve oslnivé výsledky zmizely v prachu dějin. Začala zákopová válka s jasným viníkem – Amazonem a Netflixem. Vítejte v roce 2020.

BERLINALE2020

Téma streamování filmů je na Berlinale velké. Pokračuje tak už téměř pět let trvající diskuse během které se ukázalo, na čí straně byla pravda veřejnosti. Na straně Amazonu, protože Jeff Bezos je nejbohatším mužem planety a Harvey Weinstein zná akorát cestičku s chodítkem k soudu. Přizná mu ještě někdy někdo, že bez něj by nebylo Quentina Tarantina, Roberta Rodrigueze, ale i Oskara pro českého Kolju? To jsou ale známá fakta, nyní k tomu, co se tu děje.

knives_out_5

Amazon a Netflix tu bezostyšně nabízí filmařům, aby jim dali starší filmy, oni si je na své náklady zdarma zrestaurují a mrsknou na svou placenou streamovací službu! Tomu říkám byznys plán. Další velký streamovací hráč, kterého v Česku neznáme je Hulu, které se domluvilo na distribuci s indie distribučními labely A24 ( v Česku vybrané tituly uvádí Aerofilms) a Neon. Zatímco v Americe a Británii jsou všichni přesvědčení, že všechno dávno vědí, nové obrovské trhy zjišťují nečekané souvislosti. Streamovací trh v Indii odhalil, že festivalový (tudíž v kinech neuváděný) film z Toronta The Other Lamb oslovil naprosto stejné publikum jako Joker a Na nože. V Indii tak přišli s nečekanou synergií, když nabídli ke sledování tohoto filmu volňásky do kina a diváci se vydali právě na tyto filmy. Pointa celého experimentu je zjišťování vkusu publika. Můžete namítnout, že stejné praktiky se dělají už desítky let, ale nebudete mít pravdu, ve filmové branži je nikdy nikdo nedělal.

bolest_5

Jen pro zajímavost nejsou to jen velcí američtí hráči. Pro španělský a portugalský trh je tu FilmIn, kde se hrají třeba filmy společnosti El Deseo, kterou vedou Almódovarovi a ta má velice pěkných 3,7 milionu předplatitelů. Mimochodem celou polovinu předplatitelů získali díky dealu na novinku Bolest a sláva, kdy se s Almódovarem dohodli, že po čtyřech měsících v kině budou moci film vidět exkluzivně pouze u nich. Závěr z plamenné diskuse zní, že stream potřebuje diváky z kin. Ten kdo chodí do kina je potenciální předplatitel. Mimochodem jak Netflix, tak Amazon si už v Americe kupují kinosály.

Přidat komentář

TOPlist