REPORT Z BERLINALE: Velké téma Berlinale – migranti

BERLINALE2020

Letošní festival má migraci jako velké téma a v dnešním reportu se podíváme na filmy a seriály, jež jsou high lighty festivalu Berlin Alexanderplatz, Eddy, Stateless a Night Shift.

 

berlin_alexanderplatz__1

Berlin Alexanderplatz je na Berlinale opravdu hodně vidět. Nemyslete si ale, že se jedná o restaurování klasiky Rainera Wernera Fassbindera. Toto je zbrusu nové dílo, které je moderní adaptací německého románu Alfreda Döblina z roku 1929. Alexanderplatz bude popisován v současnosti pohledem pětadvacetiletého uprchlíka z Afriky Franciee a film režíroval imigrant Burhan Qubani, který se už ale narodil v Západním Německu v roce 1980. Německý film je prezentací společnosti Beta Cinema (Babylon Berlin) Jana Mojta, který je v Německu také imigrant a mimochodem koprodukoval i výpravný seriál Princip slasti s Karlem Rodenem. Představte si, že utekl z komunistického Československa. Film je uváděný v oficiální soutěži, má 183 minut a je uváděný v hlavní soutěži, kde bojuje o Zlatého medvěda.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

night shift

Na Berlinale byl také představený policejní snímek Night Shift režisérky Anne Fountain, ve kterém hraje hlavní roli populární Omar Sy (Yao, NedotknutelníSambaJurský světDokonalý šéf). Film vychází ze situace, kdy jsou tři policisté požádáni, aby eskortovali imigranta na letiště Charlese De Gaulla. Jenom loni byl tento rozkaz 24 000 krát! Film je vyprávěný z pohledu ženské hrdinky, ostatně film režírovala také žena a v policejním autě se během dramatické noční směny objeví Virginie Efira, již zmíněný Omar Sy, Grégory Gadebois a jako imigrant Payman Maadi (Rozchod Nadera a Simin), který ve filmu nepromluví ani slovo! Ve filmu se nevystřelí jediná kulka a závěrečné jednání se podle prvních ohlasů jeví příliš zjednodušující vzhledem k problému imigrace. Film se v domácí Francii bude hrát od dubna a vzhledem k obsazení Omara Sye nemám obavu, že by se neobjevil v české kinodistribuci.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

eddy

A pojďme si představit také minisérii Eddy, kterou natočil Damien Chazelle (La La Land, Whiplash, První člověk) a přiznám se, že se na ní moc těším. Hlavní role rozdal André Hollandovi, tedy hvězdě první série Castle Rock, polské herečce Joanně Kulig, hlavní herečce dramatu Studená válka a Amandle Steinberg. Osmidílná minisérie se odehrává v pařížském jazzovém klubu, který není úplně v centru ale je z něj vidět na graffiti zeď u Eiffelovky. Seriál je kombinací gangsterky a rodinného dramatu. Seriál je natočený dynamickou kamerou, napětí by se v něm dalo krájet a tenze vychází jak ze vztahů, tak okolností. Eddyho zakoupil Netflix.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

stateless

A upozornit bychom měli i na sérii od australských filmařů, která stojí za slavnou herečkou Cate Blanchette (Jasmíniny slzy, Královna Alžběta, Podivuhodný příběh Benjamina Buttona), jež v seriálu hraje a zároveň je jednou z producentek. Série se odehrává v australském detenční táboře a věřte, že tam byste být tedy nechtěli. Tam se potkáme v administrativním pekle s lidmi prchajícím před Talibanem, ale i s německou letuškou, která jen ztratí pas a okamžitě se dostane mezi dráty. Série Stateless (dalo by se přeložit jako Bez státní příslušnosti) vzbudila okamžitě velké haló a Netflix jí zakoupil do celosvětové distribuce, takže jí uvidíme i u nás.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

VŠECHNY ČLÁNKY O BERLINALE 2020 NALEZNETE PO KLIKNUTÍ SEM.

Přidat komentář

TOPlist