REPORT Z BERLINALE: Vyzdvihujeme nejzajímavější filmy z festivalového dne


BERLINALE2020

Dnes opustíme festivalové dohody a podívejme se na nejzajímavější filmy, které Berlinale vybralo do svého programu a nabídka je to pestrá – sci-fi z Islandu a Balkánu Last and First Man, noirové drama z římského předměstí Bad Tales, film ze zvířecí farmy zaštítěný Joaquinem Phoenixem Gunda a nejskandálnější film celého festivalu The Trouble with Being Born.

last_and_first_man_berlinale

Osobnost Johanna Johannssona vám pokud máte kvalitní filmy není neznámá. Tento v roce 2018 předčasně zemřelý islandský hudební skladatel (Sicario, Teorie všeho, matka!, Zmizení, Máří Magdaléna, Mandy: Kult pomsty) natočil jako režisér sci-fi snímek Last and First Man. Jedná se o utopickou fantasy lyrickou báseň, odehrává se za dvě miliardy let na umírající zemi s komentářem oskarové herečky Tildy Swinton (Suspiria). Natáčelo se na Islandu a na Balkáně. Sedmdesátiminutový snímek s partiturou zahranou filmových orchestrem v Manchesteru bezesporu uspokojí náročnější publikum, které má rádo orchestrální hudbu a fascinující geometricky laděné obrazy vyplněné zejména šedou, černou a bílou barvou. Komentář Tildy Swinton vyprávěný s naléhavou dramatičností je postavený na sci-fi novele Olafa Stapledona z 30. let a upozorňuje, že proti hvězdám je člověk jen kus masa.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

favolacce_berlinale

Do oficiální soutěže se probojoval také italský snímek bratrů Fabia a Damiana D´Innocenza. Ti zaujali Berlinale v sekci Panorama realistickým thrillerem Boys Cry a nyní přichází s noirovým snímkem zasazeným na římské předměstí Bad Tales (Favolacce). Italsko-švýcarská koprodukce je magazínem Hollywood Reporter připomínaná k filmům rakouského provokatéra Ulricha Seidla, co se týče výpovědi, ale přidává živelné herectví. Film začíná komentářem mimo obraz, který diváka poněkud komplikovaně seznamuje s postavami a výchozí situace nalezení nedopsaného dívčího deníku. Film popisuje příběhy rodin na římském předměstí, kdy do hlavních úloh vždy staví nepříliš motivovaného mírně znuděného pubescenta, který se dostane do nějaké brutální emotivní a vypjaté násilné situace. Výpovědní hodnota filmu, že současné děti jsou znuděné i kvůli tomu, že jim chybí dospělé vzory je jasná a nadnesenost a brutalita divákům srozumitelná a pochopitelná.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

gunda_berlinale

Joaquin Phoenix dostal před pár týdny Oskara a slaví další úspěch na poli dokumentárního filmu, kterým jistě nejen v mých očích výrazně stoupl. Černobílý snímek Gunda je film o svini (o zvířeti, samozřejmě), dvou kravách a jednonohém kuřeti. Film nemá komentář mimo obraz ani doprovodnou hudbu. Je rozhodně zajímavé, že snímek už koupila distribuční společnost Neon, jež uvedla v USA megahit Parazit a celosvětově snímek distribuuje Cinephil. Podotýkám, že film režíroval Victor Kossakovsky, který natočil už úspěšnou Aquarelu.

the_trouble_with_being_born

Už podle samotné synopse bylo všem na Berlinale jasné, že snímek The Trouble with Being Born bude skandál a ty jak známo mají festivaly rádi a pokud se najde nějaký nebojácný tvůrce, tak směle do toho. Ukázalo se, že Sandra Wollner se toho nebojí. Vzala desetiletou dívku v malých bikinách, dala jí pod slunečné nebe a z dětského úhlu pohledu vypráví o postavě postaršího muže Daddy, který za ní chodí. S přibývajícími minutami je jasné, že Daddy není žádný její tatínek a ona je android, který slouží k jedinému účelu. Film Sandry Wollner je přímou odpovědí na Spielbergovo a Kubrickovo A.I., kdy malý android touží být člověkem. Diváci odchází během projekce z kina, což režisérku netrápí. Naopak se směje, že už je zvyklá ze svého debutu. Po projekci pak odchytla jednu starší paní, která jí řekla:,,No, docela mě to rozhodilo, je to provokace, ale aspoň jsem se nenudila.“

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

VŠECHNY ČLÁNKY O BERLINALE 2020 NALEZNETE PO KLIKNUTÍ SEM.

Tento článek vznikl za finančního přispění společnosti TAU Seating s.r.o.

Přidat komentář

TOPlist