SEVERSKÁ FILMOVÁ ZIMA: Přežít léto (2018)


prezit_leto_1

Išgyventi vasarą, Litva, režie a scénář: Marija Kavtaradze, hudba: Domas Strupinskas, kamera: Laurynas Bareisa, Vytautas Katkus, střih: Domas Petronis, hrají: Adrija Cepaite-Palsauskiene, Gelmine Glemzaite, Vilija Grigaityte, Giedre Gudeikiene, Giedrius Jursys

91 minut, barevný

Festival evropského filmu v Lecce, Itálie – cena diváků, MFF Riviera – Cena poroty, MFF Vilnius – Cena diváků, Nejlepší nováček – herec – Paulius Markevicius

Film:

Psychiatrie někde v Litvě, současnost. Rodiče v pokročilém středním věku žádají psychiatra, aby propustil do domácí péče jejich dceru. Po krátké výměně názorů jim sdělí, že jejich dceři je pětadvacet let, je dospělá, svéprávná a pokud bude chtít odejít, je ochoten si o tom promluvit. Hned za rodiči stojí ve dveřích mladá psycholožka Indre (Indre Patkauskaite – litevská Rooney Mara bez přehnaného make-upu – minimálně vzhledově je jí strašně podobná), která by na psychiatrii ráda prováděla svůj vědecký výzkum. Psychiatr jí sdělí, že je to možné, ale nejdřív ať alespoň odpracuje měsíc s klienty.

Indre se tak seznámí s mladou dívkou Juste (Gelmine Glemzaite) se sebevražednými sklony, sympaťákem Pauliusem (Paulius Markevicius) trpícím bipolární poruchou, depresivní a právě trochu obézní mladou dívkou, která se snaží na každého usmívat, aby jí z toho pekla, co nejdříve propustili a personálem, který chystá sportovní den a je z toho na nervy.

prezit_leto_2

Indre mezi kolegy nezapadne, čehož si nelze nevšimnout a věci se dějí přesně tak, jak zřejmě předpokládal psychiatr z úvodu filmu, který má třicetiletou praxi. Požádá Indre, aby odvezla Juste a Paulia do jiného psychiatrického zařízení. Indre protestuje, ale když jí slíbí, že po návratu se bude věnovat svému výzkumu souhlasí. Začíná road movie po Litvě, kde si brzy uvědomíte, že ti lidé za mřížemi, co si podřezávají žíly nebo spí s deseti holkami za týden nejsou o nic horší než vy nebo já.

Litevský film jsme na Realfilmu dozajista neměli a na první dobrou si ani nevzpomenu, zda jsem dosud vůbec o nějakém litevském filmaři někdy v životě slyšel. Přežít léto je film natočený kultivovanou filmovou řečí, která je minimálně v Česku srozumitelná, protože takto se donedávna točili filmy i u nás.

prezit_leto_3

Přežít léto není film s nějakými překvapivými zvraty, je to road movie s dvaadvacetiminutovou expozicí na psychiatrii a přiznám se, že to mě velmi potěšilo, že i v Litvě dodržují filmové paradigma, kdy do pětadvaceti minut musí scenárista vyložit karty na stůl, představit charaktery a odstartovat zápletku.

Myslím, že nebudu daleko od pravdy, když se domnívám, že režisérka a scenáristka v jedné osobě zfilmovala vlastní zkušenost nebo minimálně hovořila s lidmi z oboru, ostatně film vznikl v inkubátoru pro nové scénáře při filmové škole ve Vilniusu a podpořila ho litevská vláda daňovými vratkami.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist