SEVERSKÁ FILMOVÁ ZIMA: Země nadějí (2018)


zeme_nadeji_1

Finsko, Oma maa/Land of Hope, režie: Markku Pölönen, scénář: Markku Pölönen, Antti Heikkinen, hrají: Oona Airola, Konsta Laakso, Helmi Linnosmaa, Antti Virmavirta, Marjaana Maijala, Hannu-Pekka Björkman, Arto Heikkilä, Marja Packalén, Mika Nuojua, Henri Tuominen, Sanna-Kaisa Palo, Rosa Salomaa, Tomi Salmela

 

108 minut, barevný

 

Film:

 

Anni (vynikající Oona Airola) je výřečná dcera majitelů úspěšné pekárny, která se zamiluje do právě vyléčeného vojáka Veikkoa (Konsta Laakso), jenž se zotavil jako jediný přeživší z brutálního masakru sovětskými vojáky. Veikko jako syn dřevorubce, který se upil k smrti, přijme nabídku obdělat kus půdy uprostřed divokých lesů severní Karélie, kterou stát přiděluje na zkoušku mladým veteránům, jež mají v úmyslu založit rodinu. Anni je zamilovaná až po uši a rozhodne se, že i přes nesouhlas rodičů odjede do pustiny a vdá se.

 

Odloží své luxusní šaty a punčochy, navlékne si kalhoty, vezme sekeru a pustí se do práce po boku svého nového muže, aby pozemek společně uklidili a vybudovali si na něm domov. Čeká je řada překážek, noví sousedé i vyrovnání se ze vztahy z minulosti.

zeme_nadeji_2

Dobový milostný příběh se odehrává ve Finsku mezi lety 1945 a 1952, poukazuje na to, jak významnou úlohu sehrály ženy při obnově země během války i po ní. Markku Pölönen je ve Finsku uznávaný režisér, ale jeho filmy dosud mezinárodně známé nejsou. Důvodem je jejich pevná zakotvenost ve finských reáliích, které jsou nepřenositelné do jiných zemí. Země nadějí je ovšem jiný příklad, protože tento milostný příběh funguje, i když o finské historii nevíte vůbec nic.

 

Země nadějí neoplývá zrovna rafinovaným scénářem nebo jiskřivými dialogy. Někteří recenzenti se ostatně docela pozastavovali nad některými zvláštními obraty. Film také nemá úplně oslnivou výpravu nebo bombastické přírodní scenérie, ale má jednu velkou přednost a tím jsou charaktery. Postavy na plátně jsou živelné, uvěřitelné a divák si je oblíbí. Nečekejte žádnou sbírku málomluvných podivínů, ale vřelé figury, se kterými byste šli hned na šálek dobré kávy. Jistě postavy ve filmu nejsou černobílé, ale kdo z nás je Mirek Dušín nebo Hannibal Lecter.

zeme_nadeji_3

Země nadějí má výborně natočený válečný úvod, ale válečný film to není. Přestřelka finských a sovětských vojáků se ostatně odehraje ještě před úvodními titulky. Poselství filmu není ani tak o tom, že muži bojovali a často padli za vlast, ale že bez finských žen by to prostě nešlo. A ještě jedno poselství. Ve filmu není žádná záporná postava! Žádná!

 

Hlavní předností tohoto filmu je ale obsazení herečky Oona Airola, která je naprosto dokonalá a za svůj výkon si odnesla výroční cenu finské kinematografie. Není to prvoplánová kráska, ale vzhledově se do role naprosto hodí a má úžasnou mimiku.

zeme_nadeji_4

Režisér Markku Pölönen je ve Finsku zkušeným matadorem se smyslem pro humor. Na otázku proč natočil tento film odpověděl, že má rád dobové filmy, protože do nich nemusí shánět product placement. Pravdou ale je, že vyslyšel přání starší generace divaček, se kterými s eporůznu setkával a ty se ho ptali, proč nenatočí film o tom, jak to vypadalo po válce, jak se všechny ženy nadřely a přitom vše probíhalo v nečekaném klidu, skromném dostatku a bez hladomoru, jako třeba v řadě jiných evropských zemích.

 

Původně měla být Země nadějí televizní minisérií, ale nakonec z ní vznikl celovečerní film. Z toho důvodu se musel také radikálně měnit a zkracovat scénář, jenž byl původně jen dílem režiséra. Ten se však dlouho trápil až nakonec povolal svou kamarádku zpěvačku Paulu Veselu, která řekla, že by film měl být vyprávěný z pohledu Anni a během patnáctiminutové kávy v kavárně režisérovi vysvětlila v čem je síla Anni a jak by se měla v průběhu děje chovat. A měla pravdu. Od té doby se věci začali hýbat a diváci to podle jejich internetových reakcí poznali. Tento film, u kterého mě třeba zaujala reakce jednoho z diváků, jenž ho přejmenoval na Pretty Woman naruby, je povedeným romantickým filmem, který jistě potěší nejednu divačku.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

banner_severska

Přidat komentář

TOPlist