Všechno co potřebujete vědět o letošních Oskarech

Z Oskarů se stalo politikum, z dřívějšího zábavného udílení cen, které vždy vyvolávalo vlnu kontroverze, zejména díky často nesmyslným tanečním číslům se stala politická agitka, která diváky přestala bavit, ale i tak je to důležité filmařské ocenění s tradicí. A co nás čeká o nedělní noci, kdy se cena předává?

1917_1

Předně si připomeňme kompletní seznam všech nominovaných filmů, který aktualizujeme o odkazy na nové recenze nebo preview ohlášených premiér. A než se zmíníme o možných vrcholech a propadácích večera, pojďme zmínit jaký večer nás čeká. Tak předně je to galavečer bez hlavního moderátora, i když v případě Oskarů by se spíš slušelo říct konferenciéra. Billy Crystal byl novodobý mistr, ale tradice je spjatá samozřejmě zejména s Bobem Hopem, jenž ceremoniál moderoval osmnáctkrát!  Oskar už ale od pádu železné opony není typická americká cena, je mnohem více mezinárodní, přestože je to primárně ocenění americké. Oskary ale hodnotí také pokroky ve filmařských technologiích nebo přínosy nejvýraznějších osobností světového filmu, o kterých třeba česká média neinformují vůbec. Naštěstí ale máme youtube, kde má Oscar vlastní kanál, kde můžete vidět úplně vše a nespoléhat se jen na předžvýkávání českých novinářů a pisálků s často velice inspiračními závěry a názory na úrovni National Enquirer.

V článku Největší želízka v ohni pro výroční sezónu jsme už podstatnou část filmů vzpomněli, schválně si jej připomeňte nebo objevte zde. Při pohledu na nominované filmy jsou mi ale po zhlédnutí některých filmů nominace hodně záhadné. Z mého úhlu pohledu je jedním z nejpřeceňovanějších filmů roku projekt Netflixu Manželská historie – A Marriage Story se Scarlett Johansson a Adamem Driverem. Studie rozpadu manželství arogantního newyorského divadelního režiséra a frivolní kalifornské herečky je hodně nepřenositelný do zbytku světa.

WYB_3269.nef

Zde si přečtěte krátkou recenzi, kterou dáme do dalšího vydání V.I.P. Výhledu:

Manželská historie je vlastně podobný příběh jako Joker. Vezměme slavné filmy z minulosti, seberme z nich atmosféru a způsob natáčení a pak si pohovořme, jak jsme objevili Ameriku. Tento film jsme už minimálně jednou viděli. Jmenoval se Kramerová versus Kramer a vyhrál Oskary, excelovali v něm Dustin Hoffman a Meryl Streep. Režijně jsme tento film už také viděli, jmenoval se Dvanáct rozhněvaných mužů. Americké právo neznám, takže nevím do jaké míry je příběh věrohodný. Každopádně po přečtení synopse a začátku filmu jsem si myslel, že to třeba nebude tak průhledné. Minimálně prvních 8 minut bylo opravdu dobrých. Pak to šlo ale celé do kopru. Scéna s nožíkem je tedy hovadina. Nejlepší ve filmu jsou Ray Liotta, Alan Alda a Laura Dern, bez kterých by to bylo dost k nesnesení.

S dalších nominovaných filmů na hlavního Oskara, které jsme ještě nezmínily jsou Králíček Jojo a Malé ženy. Oba filmy už běží v českých kinech.

Film Králíček Jo Jo novozélandského režiséra Taiky Waititiho vychválil mistr parodie Mel Brooks a natáčel se v Čechách. Češka Nora Sopková je ostatně také nominována v kategorii nejlepší výpravy. Ačkoli mám parodie rád, tak tento druh humoru je mi bytostně cizí a nedovedu si představit na něco takového jít dobrovolně do kina. Noře Sopkové samozřejmě držíme palce!

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

O poznání konzervativnější podívaná jsou Malé ženy sympatické režisérky etablované z herečky Grety Gerwig. Její adaptace literární školní četby, minimálně v anglosaském světě, nevím, jestli je to povinná četba i u nás, byla konzultována samotným Stevenem Spielbergem, který jí předal také veškeré historické rešerše pro Lincolna, jenž se odehrává ve stejné době. Film je komerčním hitem a jak víte, nominant v kategorii nejlepší film roku.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Ostře sledovaná kategorie je samozřejmě nejlepší zahraniční film, která je letos hodně zajímavá.

Nejlepší zahraniční film

Corpus Christi,” Jan Komasa
“Honeyland,” Tamara Kotevska, Ljubo Stefanov
Bídníci – Les Miserables,” Ladj Ly
Bolest a sláva,” Pedro Almodovar
Parazit,” Bong Joon Ho

Oskary se budou udílet 9. února večer, s časovým posunem tedy v pondělí ve 2 hodiny ráno.

Přidat komentář

TOPlist