Buster Keaton nebo-li Frigo

Gagy, akce a dobrodružství Bustera Keatona rozhodně nevyčpěly ani dnes a možná nebude od věci se v rubrice krátce řečeno podívat na několik vydařených kousků tohoto mistra filmové komedie.

buster

Buster Keaton, v Čechách přezdívaný Frigo se narodil v roce 1895 v rodině estrádních umělců a svou přezdívku dostal od Harryho Houdiniho potom, co spadl ze schodů – (Buster je na toto slovní hříčka v angličtině). Od roku 1919 měl vlastní produkční společnost, která byla nesmírně úspěšná. Keaton měl ve svých filmech dobré rychlé tempo a zejména neskutečnou kadenci gagů, kde se často vystavoval obrovskému nebezpečí v ohromných kulisách – nechal na sebe spadnout dřevěnou stěnu, jezdil na skutečné lokomotivě, skákal z výšek, dělal gagy na lodích, skákal z vodopádů. To nejpodstatnější ale byla jeho kamenná tvář – za žádných okolností nehnul ani brvou a diváci řvali smíchy. Jeho pokračovatelem je samozřejmě Jackie Chan.

Tento sestřih je hodně neuvěřitelný.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

Jeho nejslavnějším filmem je snímek Frigo na mašině, v originále The General a po právu jej naleznete v knize 1001 filmů, které musíte vidět, než zemřete. V této mistrovské scéně nechal vykolejit do řeky skutečný vlak!

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

U mě ale dodnes vede tato scéna.  Všechno je reál, žádný trik.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

A ještě jeden povedený sestřih.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

Související článek:

Průvodce nejslavnějšími groteskami 

Sarlatan_Ivan Trojan_Juraj Loj_01_youtube

Milí čtenáři, sledujte náš nový účet na youtubu a dejte odběr. Náš kanál se pravidelně utěšeně rozrůstá o nová videa! Určitě si nenechte ujít videa Pod povrchem (filmu o filmu) k novému Top Gunu a horroru Neviditelný od Blumhouse . Ostatně po kliknutí sem se podívejte na playlisty.

Přidat komentář

TOPlist