Deja Vu ve filmu: Krvavé svatby a Základní instinkt

Občas se stane, že některé filmy mají velice podobné scény, někdy dokonce i celé vyznění příběhu. Může to být náhoda nebo to může být tzv. pocta, ale někdy to vypadá úplně jako deja vu, chyba v Matrixu. Spojovat Chabrolovy Krvavé svatby a Verhoevenův Základní instinkt mě nikdy ani ve snu nenapadlo, a přesto jsou tam nečekané souvislosti.

IMG_20200326_194649

Krvavé svatby Clauda Chabrola se Základním instinktem Paula Verhoevena nikdy do souvislostí dávány nebyly. Dosud se všeobecně přijímá, že Základní instinkt má spoustu citací s filmem Vertigo Alfreda Hitchcocka, a to je jasný fakt. Nejprve si ale Krvavé svatby trochu představme. Film je natočen podle skutečné události. Zralý ženatý muž a člen městské rady Pierre Maury (Michelle Piccoli) se zamiluje do Lucienne Delamare (Stéphane Audran), manželky starosty. Jejich vztah je tajný, ale naplněný a opětovaný. Oba ještě nebyli nikdy tak šťastní. Pierrova manželka je vážně nemocná a zřejmě i to je důvod, proč hledá útěchu jinde. Její věčné otázky a nálady ho ale ubíjí, proto jí sprovodí ze světa. Náhodou se ale i starosta Paul Delamare dozví o jejich vztahu a zahraje žárlivou scénu. Lucienne se předchozí partnerské řešení problému ale už zalíbilo.

 

FILM Krvavé svatby (1972) v profilu Clauda Chabrola

claude_chabrol_bild_06

Starším filmem podle data je samozřejmě francouzská klasika Krvavé svatby. Základním instinktem tohoto filmu jsou nebývale živočišné vrhání se hlavních herců na sebe, které se samozřejmě muselo obejít bez explicitních scén, ale na svou dobu je sexuální motivace naprosto jasná.

 

Co ale rozhodně nemůže být náhoda je neskutečná podobnost v soundtracku. Podobnost hlavního hudebního motivu Krvavých svateb Pierra Jansena s hudbou Jerryho Goldsmithe je naprosto bezprecedentní. Goldsmith samozřejmě přiznal, že režisér mu dal jasně najevo čím se má inspirovat. Ostatně poslechněte si toto a pak toto.

Michael Douglas, Sharon Stone

A o inspiraci Chabrolem nemůže být pochyb. Verhoeven samozřejmě vždy tvrdil, že je pohrobkem Hitchcocka, mistrovými citacemi se to v jeho filmech jenom hemží, ale o tom, že se inspiroval i filmovým mistrovstvím Clauda Chabrola, pokud vím, otevřeně promluvil až u svého ceněného pozdního díla Elle. Tento film bez znalosti Chabrolových filmů nikdy nepochopíte a nedoceníte. Hitchcock se vždy zabýval motivem nesprávného muže, respektive dobrého člověka, který je v nesprávnou chvíli na nesprávném místě. James Stewart ve Vertigu je klaďas a o tom nemůže být pochyb, pak Chabrolovi antihrdinové morálku nikdy neřeší. Michael Douglas v Základním instinktu vstupuje do filmu jako detektiv, který rozhodně není bez poskvrny, naopak má za sebou velký průšvih, když během zásahu postřílel turisty a nyní je na pozorování psycholožky, zda to udělal schválně či nikoli.

 

A další podobnost je samozřejmě v likvidaci partnerů. Na začátku obou filmů jsou všichni ve vztahu, byť neoficiálním, v případě Základního instinktu má hlavní hrdinka vztah dokonce s oběma pohlavími zároveň a v průběhu filmu řady povážlivě řídnou. V tomto ohledu jsou ale Krvavé svatby kupodivu mnohem odvážnější a drsnější, než Základní instinkt.

 

FILM Základní instinkt (1992)

Přidat komentář

TOPlist