Hollywood odepisuje kvůli koronaviru 20 miliard dolarů

Celosvětové trháky odkládají premiéry, ruší se natáčení po celé planetě a projekty se odkládají na neurčito. Koronavirus přijde podle Hollywood Reporteru Hollywood hodně draho.
industry_main_bild

Ještě před pár dny jsme psali, že Legenda o Mulan půjde do kin, protože je to hodně riskantní projekt a Disney nechce odepsat vynaložené PR náklady na PR, které jsou už v nižších desítkách milionů dolarů. 12. března však režisérka filmu Niki Caro zvedla telefon od Disneyho, kde se dozvěděla, že je všechno jinak. Zavedení zákazu letů do Evropy je pro Hollywood obrovská rána, protože evropský trh je pro ní již řadu let strategický. Pro Disneyho je navíc naprosto klíčová Itálie. Disney neměl alternativu.

K dnešnímu dni jsou celosvětové tržby v kinech nižší o 7 miliard a pokud se bude vše vyvíjet stejně příští tři měsíce, tak se bude jednat o ztrátu 10 – 17 miliard dolarů. Předpovídat cokoli je dnes naprosto nesmyslné a veškeré analýzy mají srovnatelnou úroveň jako věštění z křišťálové koule Johna Dee spojené s tvrzením, že dokážete komunikovat s anděly. Dřív se za tato tvrzení upalovalo, dnes berete solidní plat jako finanční analytik. Samozřejmě s nadsázkou.

T

Posunutý je tedy Bond, Tiché místo část II (trailer zde), Legenda o Mulan, Rychle a zběsile 9. Posledně jmenovaný bude mít zdaleka nejmenší ztráty, protože premiéra měla být v květnu. Potíž je ta, že nyní všechny tyto filmy musí utržit (vyjma Tichého místa II) na tržbách miliardu, jinak skončí v červených číslech. Právě to bude podle mě znamenat tu změnu v Hollywoodu, kterou už nyní aplikuje Universal. Hollywood začne osekávat náklady, po průšvihu drahé Mumie a úspěchu Neviditelného, který i přes koronavirus skončí nakrásno v černých číslech je docela předvídatelné, kam to bude směřovat.

Ohledně přerušení natáčení. V Londýně se přerušilo natáčení hrané Malé mořské víly, v Austrálii se přerušil hraný životopisný film o Elvisovi s Tomem Hanksem, který navíc onemocněl koronavirem Covid 19.  Nyní se zejména řeší, zda přerušení pokryje pojištění. Tato otázka stále není zodpovězena.

 


ceska animovana klasika_obalka

KOUPIT na KosmasuZDE

Kniha k dispozici v Muzeu Karla Zemana

Přidat komentář

TOPlist