Noční můry z temnot (2019)

scary_stories_4

Scary Stories to Tell in the Dark, režie: André Øvredal, scénář: Dan Hagenman a Kevin Hagenman podle námětu Guillerma Del Toro, Patricka Meltona, Marcuse Dunstana vytvořeného podle série Alwina Schwartze, hudba: Marco Beltrami, Anna Drubich, střih: Patrick Larsgaard, kamera: Roman Osin, hrají: Zoe Margaret Colleti, Michael Garza, Gabriel Rush, Austin Abrams, Dean Norris, Gill Belows

108 minut, 2.35:1, ARRI Alexa Mini, barevný, DVD Bontonfilm

Film:

60. léta 20. století. V opuštěném domě úplně na konci města najde parta teenagerů knihu, která je strašnější, než cokoliv, co si kdy dovedli představit. Zanechala ji tu mladá dívka s hrozivým tajemstvím ještě před tím, než sama beze stopy zmizela. Starobylá kniha je plná děsivých příběhů a ještě děsivějších monster, ale není tak úplně ke čtení. Kniha naopak čte toho, kdo s ní přijde do styku. Přečte jeho největší noční můry, napíše z nich příběh a začne ho vyprávět a odvíjet i ve skutečném životě. A to včetně hrozivých příšer. Parta teenagerů se dostala na místo neobvyklého zla. Neměli tuhle knihu nikdy otevírat a měli včas utéct. Neutekli. Proto teď musí čelit svému strachu, nočním můrám a děsům, které je přišly zabít.

Noční můry z temnot vznikly v produkci a podle námětu filmového a hororového vizionáře Guillerma del Tora. Původní filmový Hellboy, Faunův labyrint nebo Tvář vody mu přinesly slávu, obdiv i Oscary. On pak ukázal, že divákům umí přinést zábavu, silný příběh, strach a hlavně jedinečné vizuální pojetí. Film natočil André Øvredal, jehož ve světě proslavil zajímavý Lovec trollů (2010) a uznávaný horror Pitva Jane Doe (2016). Občas si člověk přečte, že je to film pro mimina. To tedy rozhodně není. Je to film s velmi originálními nápady a naprosto špičkovou atmosférou. Film má navíc štědrý rozpočet na horror, takže v něm zbylo spoustu peněz na hodně zajímavé vizuální efekty.

_

Filmový horor Noční můry z temnot vznikl podle slavné knižní série Scary Stories to Tell in the Dark, která ve své době vyvolala kontroverze díky děsivosti příběhů a především fantastickým ilustracím. Knihy nebyly přeloženy do češtiny a pro české diváky budou jejich hrůzyplné historky a monstra úplnou novinkou. Oživlý odporný strašák z polí, mrtvola, která hledá svůj palec nebo bolák na těle, z něhož vylezou stovky pavouků . . .

Díky komunismu si musela moje generace počkat na osmdesátkové horrory do poloviny devadesátých, takže jsem v tom správném pubertálním věku viděl o pátečních večerech na Nově Poltergeista, Kukuřičné děti a další žánrová béčka. Noční můry z temnot jsou filmem pro skupinu diváků jako jsem byl tehdy já, ale místo krvavých efektů nabízí dnešní mladé generaci velmi solidní lekačky a mnohem sofistikovanější děs, než kostlivce padající ze skříně nebo ducha lezoucího z televize. Je přeci jen jiná doba, i když některé žánrové prvky zůstávají stejné, ach ti pavouci a beďary, že?

_

Noční můry z temnot jsou sofistikovaným horrorem, který kupodivu potěší i normální diváky, naopak žánrové hardcore fanoušky ve světle intenzivních krvavých horrorů spíš zklame. Je třeba mu ale přičíst k dobru originalitu, velmi vyspělou filmařskou řeč a hned celou řadu skvěle natočených momentů. Přiznám se, že jsem si ale při sledování občas vzpomněl na Creepshow. Zde ale chybí černý humor této osmdesátkové klasiky a hlavně osmdesátkové tabu vymyšlené Stevenem Spielbergem, tedy že děti jsou v bezpečí. V tomto filmu děti v bezpečí tedy rozhodně nejsou!

Hlavní zájem ve filmech, na kterých se podílí Guillermo Del Toro jsou monstra a zde je třeba dodat, že trojice příšer z povídek spolehlivě vyděsí všechny! Ostatně nejsou to žádná digitální monstra, jsou zahraná skutečnými herci a věřte mi, že stojí zato. Nečekejte také nutně happy endy, film se odehrává v éře Richarda Nixona, a to rozhodně není žádná veselá doba.

Vzhledem k tomu, že jsme v Čechách absolutně nedotčení povídkami z této oblíbené horrorové dětské knížky určené náctiletému publiku, není na místě rozebírat, jak moc se liší tón filmového vyprávění od povídek. Noční můra z temnot je nadprůměrná horrorová podívaná, která není jen tupým béčkem a místy je opravdu pořádně děsivá.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Bleda dama

 

Sarlatan_Ivan Trojan_Juraj Loj_01_youtube

Milí čtenáři, sledujte náš nový účet na youtubu a dejte odběr. Náš kanál se pravidelně utěšeně rozrůstá o nová videa! Určitě si nenechte ujít videa Pod povrchem (filmu o filmu) k novému Top Gunu a horroru Neviditelný od Blumhouse . Ostatně po kliknutí sem se podívejte na playlisty.

Přidat komentář

TOPlist