On Becoming God in Central Florida (2019)

Kirsten Dunst září v tragikomedii On Becoming God in Central Florida o pyramidovém prodeji, který v 90. letech hýbal Floridou a je zároveň krásně přenositelný i do českých luhů a hájů.

OnBecomingAGod_1

Obsazení: Kirsten Dunst, Mel Rodriguez, Beth Ditto, Ted Levine, Théodore Pellerin
Tvůrci: Robert Funke and Matt Lutsky
Showrunner: Esta Spalding

SERIÁL:

Krystal Stubbs (Kirsten Dunst) je podřadná zaměstnankyně a holka pro všechno v neprosperujícím akvaparku v Rebel Rapids, která žije se svým manželem Travisem (Alexander Skarsgaard) a vychovává děťátko se jménem Destiny (Osud). Travis má několik zaměstnání, dře do úmoru jako soumar a jeho velkým snem je stát se milionářem, mít jachtu a Krystal zahrnout luxusem, který si podle něj zaslouží. Stejného smýšlení je i Krystal. Travis není nejchytřejší, to ale v tomto příběhu není nikdo, jenže se dokáže soustředit s vytrvalostí velblouda v poušti a zlákat lidi na svou stranu. Jeho snem je totiž uspět v klasickém pyramidovém podvodu společnosti FAM, o kterém zjevně netuší, že není podvod. Pyramida – multilevel marketing je něco, co jistě znáte. Jde o to zlákat co nejvíce známých a příbuzných a vybudovat síť kontaktů a žít z provizí. Kdo je úplně na vrchu a má největší počet objednávek a řetězových klientů je BŮH. Na konci prvního dílu ale milého Travise sežere aligátor a Krystal zůstane na všechno úplně sama. Zadlužená a s mnoha kostlivci ve skříni. A budou se dít věci, to mi věřte.

on-becoming-a-god-in-central-florida_3

Série On Becoming God in Central Florida je verze amerického snu, který se evidentně může odehrávat i v ošuntělém akvaparku, což je hodně nadnesený výraz pro plavečák s několika bazény, dřevěnými boudami a montovanou saunou. Autory této série jsou Robert Funke a Matt Luske, kteří s nápadem přišli na televizi ABC a všechny možné další stanice, jež si dovedete představit a dokonce zkoušeli i youtube. Naštěstí ale projekt představili Kirsten Dunst, která se do role zamilovala a seriál pozvedla na mimořádnou úroveň. Tahle show totiž není žádné utopické drama, superpomalá alternativní realita, ale naprosto nečekaná desetidílná show, která ve své druhé polovině připraví divákům takové zvraty, že i já musím uznat, že jsem je opravdu nečekal.

on-becoming-a-god-in-central-florida-2

On Becoming God in Central Florida funguje mnohem více ve své komediální rovině. Je mixem humoru bratrů Coenových, kteří se ale na sérii nikterak nepodíleli, protože tento seriál je producentským počinem samotné hlavní herečky a úspěšného tandemu George Clooney a Grant Heslov (Hra peněz, Den zrady, aktuální série Hlava 22).  Původně měl první díl režírovat Yorgos Lanthimos (Favoritka, Humr, Zabití posvátného jelena) a po jeho zhlédnutí pochopíte proč. Místo něj byl ale na režijní sesli Charlie McDowell, který natočil hodně originální film The Discovery s Robertem Redfordem, jenž v rovině divnosti může s Lanthimosem směle na stejnou plovací dráhu.

 

Série je hereckým koncertem Kirsten Dunst (Melancholia, OklamanýMarie Antoinetta, Věčný svit neposkvrněné mysliSmrt v labyrintu, TV – FargoParalelní světySkrytá čísla), která diváky překvapila v druhé sérii Farga a v této sérii je naprosto mistrovská. Tato role je jí jak šitá na míru a diváky nepřestává bavit od počátku do konce. Jenže zde se ukazuje zrno od plev. Kirsten Dunst je úžasná v momentech, které by žádná herečka prostě nezahrála počínaje švihlým předcvičováním, nošením příšerných hadrů a samozřejmě i své vlastní podoby. Její Krystal je sex bomba pro chudé, pokud bych parafrázoval píseň Lucie Bílé a přitom zůstává nesmírně barvitým a překvapivým silným charakterem, jejíž myšlení třeba vystihne sekvence jedné z epizod: Aligátor mi sežral manžela, tak lup pušku, zastřelit a naporcovat do mrazáku, šmejda.

OnBecomingAGod_4

Seriál má i zajímavé vedlejší postavy zaplněné dobrými herci, které byste tam také zřejmě nečekali jako Teda Levina z Mlčení jehňátek, padoucha ze série Mumie a Mumie se vrací Kevina J. O´Connora, Mary Steenburgen (Frajeři ve Vegas, Philadelphia) a pro mě objevil naprosto neskutečného Theodora Pellerina (na obrázku vlevo), kterého radím si zapamatovat. Jsem rád, že On Becoming God in Central Florida neskončil na youtube a je z toho regulérní show kabelové televize a rozhodně si zaslouží vysílání v České televizi a doufejme, že bez dabingu, který by to naprosto pohnojil.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

on_becoming_poster

 

Sarlatan_Ivan Trojan_Juraj Loj_01_youtube

Milí čtenáři, sledujte náš nový účet na youtubu a dejte odběr. Náš kanál se pravidelně utěšeně rozrůstá o nová videa!

Přidat komentář

TOPlist