Pozor, vizita! (1981)

pozor,vizita_1

Československo, režie: Karel Kachyňa, scénář: Vladimír Bor, Karel Kachyňa, kamera: Jan Čuřík, střih: Jiří Brožek, Jan Svoboda, hudba: Luboš Fišer, hrají: Rudolf Hrušínský, Veronika Jeníková, Libuše Švormová, Josef Somr, Bořivoj Navrátil, Miroslav Moravec

 

84 minut, barevný, 35 mm

 

Film:

 

Tulácký starý mládenec Prepsl (Rudolf Hrušínský - Cesta do hlubin študákovy duše, Vesničko, má středisková, Kam čert nemůže, Adéla ještě nevečeřela, Skřivánci na niti, Čest a sláva) se pokouší zpestřit si nucený pobyt v nemocniční izolaci. Je totiž bacilonosičem břišního tyfu, ačkoli sám žádné příznaky nemá. Infekční oddělení je pro něj ovšem vězením, ze kterého se pokusí několikrát utéct. Postupně však začne navazovat vztahy s nemocničním personálem i s podobně postiženými pacienty. Smíření s osudem a nalezení nového smyslu života se odehrává v duchu příběhů, v nichž nepřizpůsobivý samotář nachází oporu v socializaci.

pozor, vizita_2

Počátkem 80. let se Karel Kachyňa (Oznamuje se láskám vašim) mohl vrátit ke tvorbě pro dospělé. Po neúspěšné realizaci filmu Poslední motýl podle scénáře Oty Hofmana, o kterém se více dočtete v naší knize Poutník světem fantazie natočil místo výpravného válečného filmu o holocaustu komorní snímek podle knihy Adolfa Branalda Vizita z roku 1967.

pozor, vizita_3

Pozor, vizita! je česká tragikomedie. Osobně si nemyslím, že by to byla alegorie nebo jinotaj na komunistický režim, ale je zajímavé jak v dnešních dnech pandemie koronaviru film rezonuje. Postava Prepsla ale není černobílá, není to žádný padouch. V nemocničním zařízení se chová hluboce lidsky a je nápomocen dalším figurám, které se nenarodili pod šťastnou hvězdou. Kachyňa nebyl žádný tragéd, nechtěl aby lidé odcházeli z kina skleslí, ale zároveň netočil žádné únikové řachandy. Řemeslo filmové režie ale ovládal naprosto dokonale.

pozor_vizita_4

Ve filmu se ve scéně ve výčepu, kam uteče Rudolf Hrušínský objeví mezi hosty také otec televizního šéfa Zdeňka Pohlreicha.

pozor_vizita_5

Hrušínského grandiózní herecké sólo v komorním filmu Karla Kachyni, který mohl po desetiletí u dětského filmu natočit konečně něco pro dospělé. Je to tedy temné a humor ve filmu není zrovna k popukání, ale mám na film hezké vzpomínky spojené s dětstvím a dnes je aktuální jako nikdy.

 

Přehrát film zdarma s vypořádanými právy Národního filmového archivu.

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/box-of-film.jpg

Přidat komentář

TOPlist