Pretty Woman slaví 30 let od premiéry

Je to dost neuvěřitelné, ale Pretty Woman dnes slaví 30 let od své premiéry a přitom tento film nikdo nechtěl financovat a původně oslovení herci odmítli.

Pretty-Woman-1

USA 1990, režie: Gary Marshall, scénář: J.F. Lawton, kamera: Charles Minsky, hudba: James Newton Howard, hrají: Richard Gere, Julia Roberts, Rach Bellamy, Jason Alexander, Laura San Giacomo, Hector Elizondo, Alex Hyde-White

 

119 minut (125 minut – režisérský sestřih), 1.85:1, 35 mm, barevný

 

Nominace na Oskara – nejlepší herečka v hlavní roli (Julia Roberts), nominace na BAFTA – nejlepší film, herečka, kostýmy a scénář

 

Edward Lewis (Richard Gere) je protřelý finančník bez skrupulí, který i přes pronikavou fyzickou krásu má ve svém srdci pusto a prázdno. To by ovšem nesměl náhodou potkat prostitutku se srdcem na dlani Vivian Ward (Julia Roberts), kterou si zaplatí místo jedné noci na celý týden a ubytuje se s ní v luxusním hotelu. Hádejte třikrát, co se stane?

pretty-woman-2

Původně se měl film jmenovat 3000 dolarů a pojednával o prostitutce a bohatém finančním žralokovi. Žánr byl sociální drama. Studio Touchstone, které patřilo již pod křídla rozsáhlého koncernu Disney nabídlo role Al Pacinovi (Nelítostný soubojInsomnia) a Michele Pfeiffer (Mafiánovi), jenže oba odmítli. Scénář by zřejmě putoval do šuplíku mezi další nerealizované potištěné papíry s hlavičkou připraveno k produkci. Jenže to by se k němu nesměl dostat Gary Marshall. Ten v 80. letech natočil řadu úspěšných komedií, ale díky špatnému investování svého makléře do nemovitostí byl na mizině. Námět tohoto filmu mu přišel jako dobrý nápad k tomu, jak se dostat z finanční tísně a přitom mít možnost se i trošičku pomstít lidem, kteří ho do ní dostali.

 

Marshall věděl velmi dobře, že předělat bezcitného finančního žraloka je možné leda v pohádce a proto trval na přepsání scénáře. Ze sociálního dramatu se tak stala romantická pohádka o moderní popelce, kde zůstal vlastně jen poněkud hrubší úvod, který však ke klasickým pohádkám patří. Vycházel tak z klasických hollywoodských seznamovacích komedií 30. a 40. let. Šéfovi studia Disney, kterým byl tenkrát věhlasný Jeffrey Katzenberg se předělávka depresivního dramatu zalíbila a navrhl, zda by z toho nakonec nešla udělat variace na Pygmalion G. B. Shawa.

Richard Gere And Julia Roberts In 'Pretty Woman'

Studio chtělo hit a Marshall taky, protože si nechtěl nechat ujít případná procenta ze zisku. V Hollywoodu je nepsané pravidlo, že pokud se film jmenuje podle populární písně obvykle vydělá více peněz. A z 3000 dolarů se mávnutím kouzelného proutku stalo Pretty Woman podle stejnojmenné populární písně Roye Orbisona. Mimochodem Roy Orbison dostal na píseŇ nápad, když se zeptal manželky, zda má peníze na nákup. A ona před odchodem odpověděla:,,Pretty Woman doesn´t need money. (Pěkná žena nepotřebuje peníze)“. Než se vrátila, měl Orbison napsaný svůj nejslavnější hit.

 

O Julii Roberts (Na dotek, Hra peněz, Dannyho parťáci) se mluvilo v souvislosti s mimořádným úspěchem dvou filmů Mystic Pizza a Ocelové magnolie, které byly určeny pro ženské publikum. Během castingu se herečka dostala do nejužšího výběru s Valerií Golino. Julia Roberts sice skončila druhá, ale Golino nakonec roli odmítla kvůli silnému italskému akcentu a raději natočila parodii Žhavé výstřely. Marshall se tedy Julii Roberts rozhodl svěřit hlavní roli prostitutky, která je vlastně dívka od vedle a jednoduše neměla příliš štěstí. Pro mužskou hlavní roli byl osloven John Travolta, který s díky odmítl. Hned po něm producenti zavolali Richardu Gereovi, který Travoltovi stále nemohl odpustit starý šrám, jelikož mu vyfoukl roli v  Pomádě, přestože hrál hlavní roli v tomto muzikálu na Broadwayi. Gere si nechal obarvit vlasy, aby vypadal starší a protřelejší životem. Je možná dobré připomenout, že Gere neměl žádný hit již dobrých 5 let v řadě a pro svou kariéru potřeboval trochu živé vody. V době natáčení ještě málokdo tušil, že se na plátně sehrává jeden z nejromantičtějších párů filmové historie.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist