REPORT Z BERLINALE: Výsledky letošního ročníku

Berlinale letos již potřetí opanovali filmaři z Íránu s brutálním dramatem There Is No Evil, který natočili bez vědomí íránských úřadů a uzavřeli tak ročník ve znamení očekávání změny ve filmovém průmyslu a obavám z koronaviru.

BERLINALE2020

NEJLEPŠÍ FILM – ZLATÝ MEDVĚD

Nejvýznamnějším oceněním festivalu je Zlatý medvěd pro nejlepší film, který letos vyhrál íránský snímek There Is No Evil režiséra Muhameda Rasúfa. V krátkém časovém období je to už třetí vítězství íránského filmu na festivalu. V roce 2015 na Berlinale vyhrál snímek Taxi a předtím v roce 2011 snímek Rozchod Nadera a Simin. Smutné na vítězství tohoto snímku je to, že všechny tyto filmy popisují opravdu těžký život v Teheránu. Dvouapůlhodinový film There is No Evil, na jehož produkci se podílela i česká firma Europe Media Nest, se ve čtyřech částech zabývá otázkou, jestli se jedinec může vzepřít rozkazu ze strany autoritářského režimu, aby zabil jiného člověka a dopadům, jaké takový odpor může mít. Muhamed Rasúf dostal zákaz od íránské vlády film prezentovat na Berlinale a byla mu v Íránu zakázána činnost jako filmovému režisérovi. I tento snímek vznikl v utajení před íránskými úřady. Film ocenila porota vedená hercem Jeremy Ironsem (Království nebeské, Mise, Rudá volavka, Zvrat štěstěny, Margin Call).

there-is-no-evil-still-1

Ohledně české firmy Europe Media Nest, o které jsem do dnešního dne neslyšel můžeme použít informace ČTK:,, Europe Media Nest v Praze je odnoží dubajské společnosti Media Trading LLC. Na českém trhu působí od roku 2014 v oblasti půjčování a prodeje profesionální audiovizuální techniky a také filmové produkce. „Filmy toho typu, na kterých děláme, se točí v Iránu a potom se dodělávají v Evropě. Tento se konkrétně dodělával v Německu a společnost Europe Media Nest se podílela finančně i organizačně na jeho dokončení,“ řekla produkční manažerka společnosti Gabriela Daniels k vítěznému snímku There Is No Evil.“

never_rarely_sometimes_always_copy

VELKÁ CENA POROTY

Drama Never Rarely Always Sometimes americké režisérky Elizy Hittman získalo Velkou cenu poroty. Příběh sedmnáctileté Autumn z městečka v Pensylvánii nechtěně otěhotněla, a protože v tomto americkém státě by mohla jít na potrat jen se souhlasem některého z rodičů, což u ní nepřipadá v úvahu, rozhodne se vydat do New Yorku. Hittman, jejíž film je mimo jiné kritikou mužského sexuálního násilí při převzetí ceny poděkovala organizacím, „které bojují za ochranu práv všech osob v naší společnosti, které mají dělohu“.

woman who run

NEJLEPŠÍ REŽIE 

Cenu Stříbrného medvěda obdržel jihokorejský režisér Hong Sang- Suo za film The Woman Who Ran, který tak potvrdil dost neskutečnou nadvládu jihokorejského filmu na festivalech a Oskarech. Mimochodem na francouzských Cézarech vyhrál také jihokorejský Parazit cenu za nejlepší zahraniční film. Film o zdánlivě obyčejných návštěvách ženy za jejími přáteli postupně odkrývá, že důvody jejich návštěvy nejsou zdvořilostní oslovil porotu svou sílou.

hidden away

NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON

Nejlepším hercem festivalu byl zvolen Elio Germano, který vynikajícím způsobem zahrál naivního umělce Antonia Ligabuea v životopisném snímku Giorgia Dirittiho Hidden Away. Kritika ocenila silné ztvárnění umělce žijícího v chudobě, který navzdory duševní nemoci namaloval zásadní díla počátku 20. století.

undine

NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON

Německého režiséra Christiana Petzolda známe velice dobře i z Česka, protože byl už párkrát na MFF v Karlových Varech, kde jsem se s ním ostatně potkal i já. Jeho mysteriózní příběh o vodní víle, která zabije svého přítele byla příležitostí pro herecký výkon Pauly Beer. Film se jmenuje Undine.

favolacce_berlinale

NEJLEPŠÍ SCÉNÁŘ

   O  filmu Bad Tales jsme v týdnu psali v tomto reportu, který už na první pohled vypadal hodně zajímavě. A náš čich se potvrdil, protože film získal Stříbrného medvěda za nejlepší scénář.

deleted history

SPECIÁLNÍ STŘÍBRNÝ MEDVĚD K 70. BERLINALE

Festival udělil cenu v záplavě těžkých dramat také komedii. Tu obdrželi francouzští filmaři za tragikomedii Deleted History o skupince pracujících, kteří se postaví nástrahám na sociálních sítích.

 

VÝSLEDKOVÁ LISTINA:
Zlatý medvěd za nejlepší film: There Is No Evil, režie: Muhamed Rasúf

Stříbrný medvěd Velká cena poroty: Never Rarely Sometimes Always, režie Eliza Hittman

Stříbrný medvěd pro nejlepšího režiséra: Hong Sang-sú za film The Woman Who Ran

Stříbrný medvěd pro nejlepší herečku: Paula Beer za film Undine

Stříbrný medvěd pro nejlepšího herce: Elio Germano za film Hidden Away

Stříbrný medvěd za nejlepší scénář: Damiano D’Innocenzo, Fabio D’Innocenzo za film Bad Tales

Stříbrný medvěd za Výjimečný umělecký výkon: Jürgen Jürges za kamerz na filmu DAU. Natascha

Stříbrný medvěd – 70. Berlinale: Delete History režisérů Benoit Delepine, Gustave Kervern

Zlatý medvěd za nejlepší krátkometrážní film: T režisérky Keisha Rae Witherspoon

Zlatý medvěd za celoživotní dílo: Helen Mirren

Nejlepší debut: Naked Animals režisérky Melanie Waelde

VŠECHNY ČLÁNKY O BERLINALE 2020 NALEZNETE PO KLIKNUTÍ SEM.

Přidat komentář

TOPlist