Richard Jewell (2019)

richard-jewell_1

režie: Clint Eastwood, scénář: Billy Ray podle skutečné události, kamera: Yves Bélanger, střih: Joel Cox, hudba: Arturo Sandoval, hrají: Paul Walter Hauser,  Sam Rockwell, Kathy Bates, Olivia Wilde, Jon Hamm

131 minut, barevný

nominace na Oskara – ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Kathy Bates)

Film:

1996. Richard Jewell (Paul Walter Hauser) je toho času sekuriťák na olympijském stadionu v americké Atlantě, ale my ho v době té klíčové služby už trochu známe. Víme o něm, že je pozorný, ohleduplný, prchlivý, zapálený a má rád svou mámu Bobbi (Kathy Bates). Během své noční pořádkové služby během hojně navštíveného koncertu, zaregistruje pod lavičkou opuštěný batoh. Rozhodne se jednat podle předpisů a ve spolupráci s policií nahlásit možné nebezpečí. Když spatří výraz pyrotechnika vzpomene si na okřídlené:,,Když uvidíš bledého pyrotechnika, vezmi nohy na ramena.“ Výbuch je ohlušující a díky včasnému zásahu je počet obětí nižší.

richard_jewell_2

Tragédie je vždy sousto pro média. Na místě se tehdy ocitl agent FBI Tom Shaw (Jon Hamm), který pak v baru ve své slabé chvilce podlehne atraktivní novinářce Kathy Scrugs (Olivia Wilde), které pod nabídkou nezávazného sexu sdělí, že hlavním podezřelým je podle psychologického profilu právě Jewell. Ten bude potřebovat právníka. Richard proto osloví svého dřívějšího nadřízeného Watsona Bryanta (Sam Rockwell).

Pokud se zaměříme na posledních pět filmů Clinta Eastwooda - Americký sniper, Sully: Zázrak na řece Hudson, 15:17 to Paris, Pašerák a Richard Jewell, je poměrně snadné a dost jasné říct, že pojednávají o obyčejných lidech, kteří se dostali do naprosto nepředstavitelné a extrémní situace. Pokud bych měl vypíchnout nejbližší film k Richardu Jewellovi, je to bezesporu Sully, pojednávající o pilotovi, který se pak musí zodpovídat ze svých činů před nepřátelsky naladěnou komisí. Richard Jewell je velice podobný snímek, ale jen vnějškovými znaky.

richard-jewell-3

Novináři jsou v amerických filmech nedotknutelní. Toto klišé platí od Všech amerických mužů, kdy se podařilo díky Hollywoodu přesvědčit celou generaci diváků, že dvojice novinářů může zařídit odstoupení samotného prezidenta. Je ale rok 2020 a novinářům už věří málokdo. V Čechách jejich úlohu převzali dokumentaristé viz. V síti nebo velice vlivná série Infiltrace a samotní novináři se rozhodli, že se mohou věnovat filmu. Podle toho také vypadá tvorba veřejnoprávní televize, majoritního koproducenta českých filmů a výrobce nedělních show s kriminální tematikou často s novináři bez bázně a hany v hlavních úlohách. Jenže už Billy Wilder věděl, že novináři nejsou vždy jen hlídací psi, ale někdy zkrátka jen touží po sólokaprovi. Česká republika je bohužel ve svém školství zaostalá a nedokáže dětem vysvětlit to o čem čtou v médiích jak je třeba běžné ve Velké Británii, Německu a USA a díky tomu může fungovat celá řada nesmyslných zpravodajských a zejména společenských serverů šířených seznamem. Američtí novináři pobouření urážkou svého stavu pak rozpoutali v Americe proti tomuto filmu kampaň alespoň z té pozice, že postava Olivie Wilde je nejtrapnější sexistické klišé, protože žádná novinářka neroztáhne nohy kvůli informacím. Je to ubohost. Umělec má přesně na toto právo a je naprosto zoufalé tvrdit opak.

Richard Jewell je film, který tepe nešvary. Je to film o předsudcích, nesnášenlivosti, emancipovanosti a o tom, jak strašně málo stačí, aby se nic z pokročilejšího děje tohoto filmu nestalo. Používat zdravý rozum. Při vší úctě k Paulu Greengrassovi, který film původně připravoval s Jonahem Hillem a Leonardem Di Capriem, se ho nakonec ujal Clint Eastwood. S ohledem k dramatu 22. července si jsem naprosto jistý, že by ho Greengrass natočil také skvěle a nejen tu část s výbuchem, kterou Eastwood ve své podstatě odvyprávěl způsobem: ,, a tohle se v našem příběhu také stalo.“ Žádné zpomalené záběry, žádné hektolitry krve, jen detail letících hřebíků a divák prostě ví, co se tam dělo. Velcí filmaři tyto věci prostě umí natočit i bez formálních berliček.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist