S tebou mě baví svět (1983)

s teboumebavisvet_1

Československo, režie a scénář: Marie Poledňáková, kamera: Petr Polák, střih: Miroslav Hájek, hudba: Václav Zahradník, hrají: Václav Postránecký, Pavel Nový, Julius Satínský, Jana Šulcová, Eliška Balzerová, Zdena Studénková, Květa Fialová

 

82 minut, 35 mm, barevný

 

Film:

 

Tři přátelé – dirigent Michal Adámek (Václav Postránecký), zvukař Pepa Bednář (Pavel Nový) a lékař Albert Horák (Julius Satínský) – se chystají už po deváté na zimní „pánskou jízdu“.Tentokrát se však jejich manželky – Kateřina (Jana Šulcová), Dáša (Eliška Balzerová) a Gábina (Zdena Studénková) – vzbouří: manželé musí vzít sebou děti. A tak pánové odjíždějí se šesti dětmi, z nichž nejstarší je osmiletý Bertík a nejmladší je Pepin, který se nedávno naučil chodit. Otcové si ve vlaku rozdělí úkoly: Albert se bude starat o děti, Pepa o kuchyni a Michal o pořádek. Jsou přesvědčeni, že všechno zvládnou snadno a lépe než jejich ženy.

 

Ale pánové se přepočítali, moc se jim nedaří a večer únavou sotva stojí na nohou. Manželky Kateřina a Dáša si zatím dopřávají návštěvu vinárny, mysliveckého bálu, módní přehlídky. Gábina se svou hudební skupinou vystupuje v podhorském beskydském hotelu, kam za ní v noci její manžel tajně sjíždí na lyžích. V matkách postupně sílí obavy o děti, a proto se rozhodnou odjet na „inspekci“. Pro muže je jejich příjezd katastrofou.

stebou mebavisvet_2

Komedie S tebou mě baví svět vyhrála před lety anketu veselohry století. Některé to rozčílilo, třeba režiséra Zdeňka Trošku, který se vzácně shodl s kritiky svých filmů, že tento film rozhodně není veselohrou století. U komedie platí naprosto jiný metr, než u dramatu. To co někomu přijde k popukání, u jiného vzbudí jen mírné pousmání nebo nic. Když Zdeněk Izer vypráví vtipy, spousta lidí se směje a naprosto stejná skupina lidí nevěřícně kroutí hlavou a přesně to platí třeba u komedií Zdeňka Svěráka, pro někoho génius pro někoho nesnesitelný moralista.

 

S tebou mě baví svět i na stránkách Národního filmového archivu dodnes vzbuzuje vášně, třeba tímto tvrzením:,,Vyprávění vycházející z nestárnoucího motivu „války pohlaví“ mimoděk podává zprávu o nízké úrovni ženské emancipace v Československu na počátku osmdesátých let“. Je naprosto bez debat, že bez tohoto filmu by nevznikly filmy jako Ženy v běhu, Bezva ženská na krku, Bajkeři, Špunti na vodě, Ženy v pokušení a dnes již možná i desítky prefabrikátů na stejné téma. A i komunističtí kritici chválu na tento film rozhodně nepěli, když nešetřili obraty jako nevkusná, podbízivá, pouťová show.

stebou mebavisvet_3

S tebou mě baví svět je filmem z alternativní reality, která je na hony vzdálena skutečnosti. Jenže právě to je přesně ta ingredience, kterou diváci na tomto filmu ocenili zdaleka nejvíce. Tento film není žádnou sžíravou sondou do tuhé normalizace, kritickým názorem na postavení žen a mužů ve společnosti, ale docela normální únikovou komedií, kterou filmový historik Pavel Taussig správně označil za dílko ,,věčně zelené“ a divácky oblíbené.

 

Námět filmu Marie Poledňáková, která tímto filmem v kinech debutovala odposlechla na večírku, kde se skupinka pánů bavila o zimní výpravě a údajně včetně i několika dnes již lidových scén jakými je třeba rozhovor dvou dětí v kadibudce.

steboumebavisvet_4

Film se z velké části odehrává v Beskydech, ale točilo se v Krkonoších. Režisérka zakázala hercům při natáčení popíjet a vždy je i kontrolovala, jestli nemají nějakou láhev. Oni to vyřešili tak, že cpali alkohol dětem do batůžku. Překvapením také bylo, když Julius Satinský v průběhu natáčení odhalil, že neumí lyžovat, ačkoli režisérku ujišťoval předtím Václav Postránecký, že Satinský je členem Horské služby. To sice byl, ale lyžovat neuměl. Místo něj se tak na lyžích proháněl vycpaný známý barrandovský produkční Balzer.

 

S filmem je spjatá píseň Sladké mámení, která ve filmu několikrát zazní a stala se šlágrem nejen v Československu, ale třeba i v sousedním Polsku. Ve filmu zazní opakovaně především první dvě sloky a třetí zazní až v pozdější části filmu. Tento neduh byl upraven remasterovanou verzí až v roce 2001. Od té doby se píseň vysílá v celé znění.

 

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

Na uvedení filmu zavzpomínala sama režisérka:,,S tebou mě baví svět byl můj první film pro kina a moje první tiskovka s novináři. Přišla jsem tehdy do Filmového klubu a tam bylo úplně prázdno. Za chvíli se objevil jeden novinář, byl to Slovák a řekl: „Neradujte se, všichni už odešli, dostali instrukce z ÚV, jak mají o filmu psát.“ Nečekala jsem nic dobrého, ale taky jsem se nehroutila. V den premiéry jsem přišla do kina Blaník, tam mne vítal ředitel kina a začal nadávat na novináře, jaké odporné věci o mně a filmu napsali, a hlavně ho rozčílilo to, v co všechny kritiky vyústily: ať na ten film lidi nechodí! Pak jsem se dozvěděla, že přede mnou moje rodina od rána schovávala noviny. Vyšla jsem tehdy na podium uvádět film v mrákotách. Daleko horší to bylo potom. Kam jsem přišla, na poštu, do obchodu, k lékaři, všichni lidi se na mne vrhali a říkali: „Nic si z toho nedělejte, je to báječný film.“

 

Na film přišlo dva a půl milionu diváků a dodnes se těší diváckému zájmu, o čemž si většina jeho pohrobků může nechat jenom zdát.

you_0028

Přidat komentář

TOPlist