Tanec s vlky (1990)

danceswithwolves_4

Dances with Wolves, USA, režie: Kevin Costner, scénář: Michael Blake podle vlastního románu, kamera: Dean Semler, hudba: John Barry, Peter Buffett, střih: Neil Travis, hrají: Kevin Costner, Mary McDonnell, Graham Greene, Rodney A. Grant, Floyd Westerman, Tantoo Cardinal

 

181 minut, 236 minut (prodloužená verze), barevný, 70 mm, 2.20:1 a 35 mm, 2.39:1

 

Oskar – nejlepší film, režie, scénář, kamera, střih, hudba, zvuk, nominace na Oskara – herec (Kevin Costner), herečka (Mary McDonell), výprava, kostýmy, MFF v Berlíně – Stříbrný medvěd za ojedinělý umělecký výkon pro Kevina Costnera za režii, produkci a herectví

 

Film:

 

Unijní poručík Dunbar (Kevin Costner), těžce zraněný v bitvě s jižanskou konfederační armádou, je dekorován jako hrdina a poslán na vlastní žádost do opuštěné pevnosti na západní hranici ve státě Dakota. Spřátelí se s osamělým vlkem a pokouší se navázat kontakt s poblíž žijícím kmenem Siouxů. Přízeň obezřetných indiánů si získá informací o blížícím se stádu bizonů.

 

Jazykové problémy mu pomáhá překonat ovdovělá Zaťatá pěst (Mary Mc Donell), kterou jako dítě bílých osadníků Indiáni unesli. Dunbar, přejmenovaný Siouxi Tančí s vlky, začne žít v indiánské osadě. Líbí se mu jejich způsob života, v němž nachází smysl další existence. Když se chystá jeho svatba se Zaťatou pěstí, je Dunbar zajat oddílem kavalerie, který s ním zachází jako se zrádcem. Siouxové ho osvobodí a zabijí většinu vojáků, ale Dunbar raději se Zaťatou pěstí kmen opouští, aby nepřivolal pomstu kavaleristů.

danceswithwolves_5

O filmu Tanec s vlky jsme v minulosti na RealFilmu nikdy nepsali. Vždy jsem měl pocit, že se o tomto filmu napsalo víc, než dost. Do té doby, než jsem slyšel poutavé vyprávění Kevina Costnera (Skrytá čísla, Draft Day, Bez východiska, Jack Ryan: V utajení, Muž z oceli, Osobní strážce) v show BBC u moderátora Grahama Nortona. Tam se Costner svěřil s úžasnou genezí tohoto filmu. Jeho kamarád Michael Blake byl aspirantem na psaní scénářů a knih, ale neměl úspěch. Myl nádobí v druhořadém bufetu a nadával na celý svět. Costner se s ním jednou kamarádsky sešel a Blake mu vyprávěl svůj nový příběh. Costnerovi se líbil a řekl mu, ať si najde vydavatele a vydá to nejprve knižně. Od té doby uteklo dalších několik let, ale Blakeovi se knihu vydat podařilo. Costnerovi se mezitím začalo dařit a šel po čase navštívit svého kamaráda.

 

Blake myl pořád nádobí a nadával ještě víc. Costner se ho zeptal na jeho scénář. Blake mu řekl nevybíravě, že ti parchanti ho stejně nikdy nenatočí. Když se ho Costner zeptal, jací parchanti, začal jmenovat jeho kamarády. Costner Blakeovi řekl:,,Hele, nenadávej jim, shodou okolností se s nimi osobně znám a je mi jasné, že seš pro ně jako osina v zadku.“ Costnerovi se během tří let podařilo film dostat do výroby u společnosti Orion ve své vlastní produkci Tig za 18 milionů dolarů. Ten příběh byl samozřejmě Tanec s vlky, správně by to česky mělo být Tančí s vlky, ale dnes už těžko změníme zažitý název tohoto slavného filmu.

dances-with-wolves3

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist