Útěk z vězení v Dannemoře (2018)

escape_at_dannemora_1

Escape At Dannemora, USA, režie: Ben Stiller, autoři: Brett Johnson, Michael Tolkin,hudba: Edward Shearmur, kamera: Jessica Lee Gagné, střih: Geoffrey Richman, Malcolm Jamieson, hrají: Benicio Del Toro, Paul Dano, Patricia Arquette, Bonnie Hunt, David Morse

7 epizod, délka 7 hodin a 20 minut, barevný, 16:9

Seriál:

Seriál „Útěk z vězení v Dannemoře“ je inspirován útěkem z vězení v severní části New Yorku, k němuž došlo v létě roku 2015. Případ podivnější než fikce vedl k celostátnímu pátrání po dvou odsouzených vrazích, jimž pomohla uprchnout vdaná zaměstnankyně věznice, která s oběma muži dlouhé měsíce udržovala poměr. Benicio Del Toro hraje usvědčeného vraha Richarda Matta, hlavního strůjce útěku, který ve vězení působil nejen jako umělec, ale i jako zastrašující síla. Paul Dano představuje Davida Sweata, usvědčeného vraha policisty. Patricia Arquette hraje Tilly Mitchellovou, manželku a matku z nižší sociální příjmové skupiny, která má ve vězení na starosti krejčovskou dílnu. Ta s oběma muži naváže sexuální vztah a nakonec přistoupí na to, že jim do mraženého mletého masa schová pilníky, aby jim pomohla dostat se na svobodu.

 

Útěk z vězení v Dannemoře jsem zaregistroval díky časopisu Hollywood Reporter a zejména reklamě v italském kině v době, když jsem tam zrovna bydlel, což už je před drahnou dobu a před aktuální dobou koronavirovou. Útěk z vězení v Dannemoře je pro mnohé nečekaný režijní úspěch komika Bena Stillera, který podruhé v kariéře točil temnější látku. Nesmírně věrohodné drama podle skutečné události s občasnými černohumornými šlehy má perfektně napsaný scénář, špičkové herecké výkony a sympatické antihrdiny. Zřejmě i to je důvod, proč v Americe tolik nebodoval, ale setkal se s velkým úspěchem právě v Evropě. Američani přeci jen nemají rádi tolik antihrdiny jako právě Evropané, Čechy nevyjímaje.  Je také třeba připomenout, že seriál nebyl oceněný výročními cenami také díky tomu, že se zrovna ten rok sešli jako soupeři Černobyl a kontroverzní finále Her o trůny.

escape_at_dannemora_2

Scenáristé seriálu kontaktovali Stillera dva měsíce po incidentu, ale ještě před vyšetřovací verzí, proto Stiller projekt okamžitě odmítl. S jeho známým obličejem by se jistě mohl dostat do soudních pří snadněji, než ostatní tvůrci. Jakmile úřady oznámily závěry vyšetřování, scenáristy znovu kontaktoval a přiměl je seriál přepsat podle ověřených faktů. Pokud tedy američtí kritici chválí do nebes Útěk z vězení (Prison Break) za nový přístup k žánru, tak proti této sérii je Prison Break jen čistokrevnou fantasmagorií, jež má s realitou společného jen pramálo. Stiller šel dokonce tak daleko, že do série angažoval i skutečné aktéry celého případu.

Díky úřadům tvůrci natáčeli ve stejné věznici, kde se celá kauza odehrála. Stejně tak natáčeli i se skutečnými lidmi z míst, kudy zločinci utíkali. A je to znát. Atmosféra útěku je zde podána naprosto fantasticky a přitom vše působí naprosto reálně. Stiller, kterému bylo v době natáčení 53 let, vedl celou produkci, a to nejen formálně. K tomu mu jistě dopomohl i jeho známý obličej. Novinářům se také svěřil, že historky, které mu lidé říkali a připadali mu přitažené za vlasy rovnou házel do pomyslného koše.

Kromě perfektní a nápadité filmařiny, kdy vám spadne třeba brada při lezení rourou natáčenou kompletně v reálu na sportovní kameru GoPro se podařilo dát dohromady oskarový ansámbl herců. Benicio Del Toro (Sicario 2: Soldado, Perfektní den, Sicario, Obvyklí podezřelí) se pro tento druh rolí narodil, Paul Dano (Zmizení, 12 let v řetězech, Mládí) přibral 10 kilo svalové hmoty a Patricii Arquette (Chlapectví, Lost Highway) pod silnou vrstvou make-upu rozhodně nepoznáte. V seriálu má také velkou roli David Morse, který navštívil i MFF v Karlových Varech.

 

http://magazin.realfilm.cz/wp-content/uploads/FINAL-trailer.jpg

 

Sarlatan_Ivan Trojan_Juraj Loj_01_youtube

Milí čtenáři, sledujte náš nový účet na youtubu a dejte odběr. Náš kanál se pravidelně utěšeně rozrůstá o nová videa!

Přidat komentář

TOPlist