Annie Hallová (1977)

annie_hall_1

USA, Annie Hall, režie: Woody Allen, scénář: Woody Allen a Marshall Brickman, kamera: Gordon Willis, střih: Ralph Rosenblum, Wendy Greene Bricmont, hrají: Woody Allen, Diane Keaton, Tony Roberts, Carol Kane, Paul Simon, Shelley Duvall, Janet Margolin

 

93 minut, 1.85:1, 35 mm, barevný

 

Oskar za nejlepší film, režii, scénář a herečku (Diane Keaton)

 

Film:

 

Nepříliš úspěšný komik Alvy Singer (Woody Allen) rekapituluje svůj vztah k půvabné dívce v nestárnoucím unisexovém kostýmu Annie Hallové (Diane Keaton), který si Woody Allen vypůjčil od Marlene Dietrich. Neurózy, pseudointelektuálství, břitké dialogy, ale také filmařské postupy, které dnes patří k dobrým dramatickým televizním show, zejména monology do kamery nebo dnes přežité půlené obrazy přesvědčily kritiku, ale i diváky, že je Woody Allen dobrý vypravěč.

 

Od tohoto filmu diváky už nikdy nenapadlo oddělovat Woodyho Allena od jeho postav, protože si mysleli, že vše co dělá na plátně dělá i ve skutečnosti. Třeba v Německu se tento film hrál pod názvem Městský neurotik! Ostatně je to pár týdnů zpátky, co jsem přispěl do diskuse na facebooku filmového deníku Variety ke skandálu ohledně nevydání jeho amerických pamětí se slovy, že v Česku jich vyšlo autorizovaných hned několik a rozhodně kvůli tomu nikdo nedemonstruje ani nechodí do televizních talk show.

annie_hall_2

Woody Allen tímto filmem chtěl původně navázat na tradici komedií se Spencerem Tracym a Katherine Hepburn z třicátých let, ale pak se mu to rozleželo v hlavě. Ponechal sice kalhotový styl Marlene Dietrich (Norimberský procesDotek zla, Svědek obžalobyModrý anděl, Šanghajský expresTréma, Vzpoura ženz třicátých let, kdy kralovala Hollywoodu, jež ostatně uznávala i Katherine Hepburn, jak vidíme v Scorseseho vynikajícím Letci. Jenže nakonec se rozhodl natočit film jako retrospektivu hlavního hrdiny vzpomínajícího na skončený partnerský vztah. Vznikla tak moderní potrhlá komedie okořeněná o pochybnosti a nerozhodnost hlavních představitelů.

 

Na filmu poprvé spolupracoval s geniálním kameramanem Gordonem Willisem (série Kmotr, většina filmů Alana Pakuly), se kterým točil hned několik dalších filmů.

annie_hall_3

Annie Hallová byla až do roku 2011 (to měla premiéru výborná komedie Půlnoc v Paříži) nejúspěšnějším filmem Woodyho Allena a řada hlášek z filmu zkultovněla a dostala se do běžné mluvy. Americký filmový institut zvolil Annie Hallovou jako 4. nejlepší americkou komedii všech dob. Třeba kvůli těmto hláškám:

 

,,Hele, nenavážej se do masturbace. Je to sex s člověkem, kterého mám opravdu rád.“

 

nebo

 

(Alvy a Annie čekají v kině u pokladny.)
Alvy Singer: Hele, ty máš špatnou náladu. Ty máš určitě periodu.
Annie Hallová: Já teď nemám periodu! Bože, pokaždé, když se stane něco mimořádného, myslíš, že mám periodu!
Alvy Singer: Hlasitěji, myslím, že ta jedna to neslyšela.

 

nebo

 

Alvy Singer: Pamatuju si na učitele základní školy. Říkávali jsme: Kdo neumí, učí. A kdo neumí učit, učí tělocvik. Ovšem ti, co neuměli nic, byli asi posláni na naši školu.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist