Bonnie a Clyde (1967)

Bonnie-and-Clyde-1

USA, Bonnie and Clyde, režie: Arthur Penn, scénář: David Newman, Robert Benton, kamera: Burnett Guffey, hudba: Charles Strouse, hrají: Warren Beatty, Faye Dunaway, Michael J. Pollard. Gene Hackman, Estelle Parsons, Denver Pyle, Dub Taylor

 

111 minut, barevný (Technicolor)

 

Oskar – herečka ve vedlejší roli (Estelle Parsons), kamera

 

Film:

 

,,Ideální by bylo, kdybyste si jaké to bylo, když jsme film natáčeli přečetli až potom, co film uvidíte.“ – Warren Beatty – Americký filmový institut, 2009.

 

Texas. 30. léta 20. století. Bonnie (Faye Dunaway) a Clyde (Warren Beatty) jsou mladí milenci, kteří se stanou psanci na útěku díky bankovním loupežím a zejména skutečnosti, že svými revolvery neváhají střílet kdykoli a na kohokoli. Exteriéry a události popsané ve filmu jsou téměř autentické, ale obě hlavní postavy a jejich dialogy jsou výplodem scenáristů.

 

,,Ten film stojí za hovno.“ – reakce šéfa studia Warner Brothers po první projekci

Bonnie-Clyde-2

David Newman a Robert Benton (Co dál, doktore?) psali do časopisu Esquire a jejich oblíbeným tématem byly gangy v autech z třicátých let, a to ještě před tím než vznikla FBI. Mezi těmito nešťastníky vynikala dvojice Bonnie a Clyde, o kterých byste neřekli, že to jsou hlavní postavy pro Hollywood ani v nejdivočejším snu. A stejného názoru byli ve všech amerických studiích. Newman s Bentonem proto scénář poslali pokrokovým Francouzům Francoisi Truffautovi (Americká noc, Nevěsta byla v černém) a Jeanu-Lucu Godardovi (U konce s dechem).

 

Truffaut, který měl s americkými filmaři vždy nadstandardní styky se o jednom starším scénáři zmínil na jedné párty Warrenu Beattymu a ten ho požádal, aby mu ho poslal. Skutečným iniciátorem vzniku filmu byl tedy až představitel Clydea Warren Beatty. A rovnou můžeme prozradit, že se mu to vyplatilo. Do projektu dal ze svého 90 000 dolarů a vydělal na něm do své kapsy šest milionů dolarů. Zbytek z investice 2 500 000 milionu do projektu nalilo studio Warner Brothers, ale nedělejme si iluze, že kdyby Beatty do filmu nevložil vlastní peníze, že by kdy spatřil světlo světa.

bonnie_clyde_3

Beatty se bál film režírovat, a proto oslovil ohromné množství režisérů. Arthur Penn (Malý velký muž) film okamžitě odmítl. Beatty oslovil veterána George Stevense, ale ani ten nechtěl. Beatty se proto vrátil za Pennem a řekl mu:,,Hele jsme kamarádi, já vím, že to téma se ti nelíbí, ale udělej to pro mě. Udělejme to spíš jako film o hospodářské krizi a natočme ten nesmysl, který se tu odehrál ve třicátých letech a tohle jako jeho důsledek a zároveň pojďme se vykašlat na Vietnam, o kterém všichni mluví a natočme to, co se skutečně děje – sexuální revoluce a odpor vůči autoritám.“

 

Filmaři natáčeli film na autentických místech, v úvodních titulkách jsou mimochodem užity autentické snímky Bonnie a Clydea včetně fotografií, které pořizovala i samotná dvojice!  Angažovali i místní. Spousta vesničanů vytáhla ze stodol svá stará auta a zrestaurovala je pro účely natáčení a vydělali na tom majlant, o tom níže. Filmaři natočili přepadení ve třech autentických bankách a i herci ve vedlejších rolích jsou velmi autentičtí.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist